Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Dünya’nın Şekli Nasıldır Cevapları

3. Sınıf  Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 1. Ünite Gezegenimizi Tanıyalım Sayfa 12, 13 14, 15, 16, 17, 18, 19 Dünya’nın Şekli Nasıldır  Etkinlik Soruları ve Cevapları

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Dünya’nın Şekli Nasıldır Cevapları

Cevapları

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

Elma, portakal, karpuz ve futbol topu gibi varlıkların ortak özellikleri nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. 

  • Cevap: Elma, portakal, karpuz ve futbol topunun ortak özellikleri yuvarlak küreye benzemeleridir. Bu varlıkları dünyamıza benzetebiliriz. Elma, portakal ve karpuz gibi küreye benzeyen meyvelerin üzerinde parmağınızı hep aynı yönde hareket ettirirseniz yine başladığınız noktaya gelirsiniz. Bu durum, bu meyvelerin şeklinin küreye benzediğinin bir kanıtıdır.

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

Aşağıda verilen soruyu cevaplayabilmek için çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

 Dünya’nın bir küre şeklinde olduğunu kanıtlayan olaylar nelerdir?

  • Cevap:

Güneş doğarken yada batarken yavaş yavaş doğar ve batar. Eğer dünya düz olsaydı birden bire doğar ve batardı.

Yaklaşan bir gemiyi izlediğimizde geminin önce bayrağını yaklaştıkça direğini ve sonradan da teknesini görürüz. Eğer dünya düz olsaydı. Her yerden geminin tamamını görürdük.

Dünyanın her hangi bir yerinden hareket eden uçak hep aynı yöne giderse yine hareket ettiği noktaya gelir. Çünkü dünyanın şekli küreye benzer.

Uzaydan çekilmiş fotoğraflar incelendiğinde Dünyanın aslında tam bir küre olmadığı alttan ve üstten hafif basık olduğu görülmüştür.

Dünya’nın Yuvarlak Oluşuna Deliller

Sahilde bir yelkenliyi uzaklaşırken izlediğimizde önce gövdesinin ufkun altında kaybolduğunu görürüz; en sonunda yelkenleri ve direkleri görüş alanımızdan çıkar.

Yine sahilde yüksekçe bir yerden çepçevre ufka baktığımızda dünyanın eğriliğini fark edebiliriz.

Dünyanın güneş ile ay arasına girmesinden kaynaklanan ay tutulması olayı sırasında dünyanın gölgesi ayın üzerine düştüğünde de küreselliği çok bariz bir şekilde görülür.

Kuzeye ya da güneye doğru uzun yolculuklar yapmamız halinde geceleri görebildiğimiz takım yıldızların ufuktan olan yükseklikleri (bulunduğumuz enleme göre) artar ya da azalır. Örneğin ekvatorda durup kuzeye doğru baktığımızda artık Kutup Yıldızını ve üyesi olduğu Ursa Minor (Küçük Ayı) takım yıldızını göremeyiz.

Doğudan batıya ya da aksi yönde yine uzun yolculuklar yapmamız halinde güneşin ve yıldızların doğuş ve batış saatleri değişecektir. Şayet dünya tepsi gibi düz olsaydı bu gök cisimlerinin her yerde hep aynı saatlerde doğup batmaları gerekirdi.

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 18 Cevabı

Bir liman veya deniz kenarında duran bir kişi uzaktan gelen bir geminin önce direklerini ve bacasını, ardından burnunu ve üst kısmını, sonra da geminin gövdesini görür. Bu durumun sebebi nedir? Düşüncelerinizi noktalı yere yazınız.

  • Limanda en uzak geminin görünümü: Önce direkleri görülür.
  • Limana yakın konumda geminin görünümü: Sonra gövdesi görülür.
  • Limana yaklaşan geminin görünümü: En sonunda geminin tümünü görürüz.

Cevap:

Dünya ekvatordan şişkin kutuplardan basıktır. Bu şekline geoit denir. Eskiden dünyanın tepsi gibi dümdüz olduğuna inanılırdı. Eğer dümdüz olsaydı ufuktan karaya doğru yaklaşan bir gemiyi tamamen görürdük. Ancak dünya yuvarlak olduğundan ufuk çizgisinden karaya yaklaşan gemiyi yavaş yavaş görürüz. Önce direkleri sonra gövdesini görürüz. Bu olay dünyanın yuvarlak olduğunun kanıtıdır.

3. Sınıf Anadol Yayıncılık Fen Bilimleri Ders Kitabı Dünya’nın Şekli Nasıldır Cevapları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap