Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 100-101-102-103 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 100-101-102-103 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 100[/syf]

Okul bahçesindeki sesleri okul bahçesi boşken ve teneffüs saatinde dinleyelim. Gözlemlerimizi sınıfta arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Teneffüs saatinde okulda bir çok farklı sesi duyarız. Çocukların bağırışları, kantincinin sesi, kuşların cıvıltıları gibi bir çok farklı sesi işitmek mümkündür.

Ses şiddetinin işitme kaybına sebep olup olmayacağını arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Ses şiddeti işitme kaybına neden olur. Kabul edilebilir gürültü düzeyi kişinin sessiz bir ortamda 1,5 metreden günlük konuşmaları anlamakta güçlük çekmeye başladığı sınırdır. Bu sınır 500, 1000 ve 2000 Hz frekanslarda ortalama 25 dB değerine karşılık gelmektedir.  Gürültünün en belirgin etkisi işitme duyusu yitimlerine yol açmasıdır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 101[/syf]

1. Ses Şiddetinin İşitmedeki Rolü

Eren, gölet kenarında durup ördekleri izliyordu. Kulağına gelen su sesini, kuşların uzaktan gelen ötüşmelerini, köpeklerin havlamalarını ve gitarından yayılan müziğin sesini dinlerken birdenbire bir ambulansın şiddetli “siren” sesi ile irkildi. Çevremizde her zaman birbirinden farklı sesler duyarız. Kimi sesler bizi rahatsız ederken kimi sesler de hoşumuza gider.

Eren, ambulansın siren sesinden neden irkildi?

  • Cevap: Ses kaynağından çıkan ses ne kadar kuvvetli çıkarsa o kadar şiddetli olur. Ambulansın sesi de şiddetli olduğu için Eren irkilmiştir.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 102[/syf]

Bir sesin kuvvetli ya da zayıf işitilmesini sağlayan özelliğe ses şiddeti diyoruz. Ses şiddeti sesin duyulabilmesini sağlar. Ses şiddetine neden olan faktör, sesi çıkartan kaynaktır. Örneğin fısıltı ile konuşulan ortamlarda sesleri duyamayız. Ancak fısıltı ile konuşan kişi yüksek sesle konuşursa o konuşmayı daha rahat işitiriz. Fısıltı ile konuşma Bir spor karşılaşmasında, bizi rahatsız edecek kadar şiddetli sesler oluşabilir. Ses kaynakları sesleri üretir ama ses bizim kulağımıza titreşerek ulaşır. Ses kaynağından çıkan ses ne kadar kuvvetli çıkarsa o kadar şiddetli olur. Ses, bir kaynaktan cisimlerin titreşmesi sonucu oluşur ve bir kabın içerisindeki suya parmağımızı dokundurduğumuzda oluşan dalgalar gibi çevreye yayılır. Suya dokunduğumuzda oluşan dalgalar

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 103[/syf]

Hayvanlar da sesleri işitir hatta bazı hayvanların işitme duyusu insanlardan daha iyi gelişmiştir. Örneğin yarasa, köpek, yunus, balina, baykuş gibi hayvanlar bizim duyamayacağımız sesleri duyan hayvanlara örnek verilebilir.

Aşağıdaki resimlerde görülen hangi olayların gerçekleşmesi sırasında ses işitiriz, hangisinde işitmeyiz? Arkadaşlarımızla tartışalım. Ulaştığımız sonucu resimlerin altında verilen noktalı yerlere kısaca yazalım.

  • Cevap:

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 100-101-102-103 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap