Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 104-105 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 104-105 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 104[/syf]

2. Ses Şiddeti ile Uzaklık Arasındaki ilişki

İçimizden bir arkadaşımızı seçelim. Ondan, bir çubuk kullanarak ses üreten alete hafifçe vurmasını isteyelim. En arkadaki sırada oturan arkadaşımıza “Sesi duyuyor musun?” diye soralım. Daha sonra önde oturan arkadaşımıza, “Sesi duyuyor musun?” diye soralım. Ardından bu iki arkadaşımızdan yerlerini değiştirmelerini isteyelim. Ses üreten alete hafifçe vurma işini tekrarlayalım. Sonra arkadaşlarımızdan çıkarılan sesi hangi konumdayken daha rahat duyduklarını belirtmelerini isteyelim. Yaptığımız uygulamada ses kaynağına yakın olan arkadaşımız sesi rahat duyar. Buna rağmen ses kaynağından uzakta olan arkadaşımızın sesi duyması zorlaşmıştır. Ses kaynağına yaklaşıldıkça duyulan sesin şiddeti artar. Bu yüzden ön sırada oturan arkadaşımız, diğer arkadaşımızın çıkardığı sesi daha rahat duyar. Arkadaşımız arka sıraya geçtiğinde ses kaynağından uzaklaştığı için bu sesi duyması zorlaşmıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 105[/syf]

Sesin kaynağına doğru yaklaştıkça sesin şiddetinin arttığını öğrenmiştik. Ses şiddetini artırmak için bilim insanları da hoparlör, megafon gibi araçlar icat etmişlerdir. Megafon, sesimizin istenen doğrultuda daha şiddetli işitilmesini sağlar. Törenlerde konuşmacılar, seslerinin şiddetini artırmak için hoparlör kullanırlar.

Megafon Hoparlör

Ses şiddetinin ayarlanması için müzik aletlerimize, televizyonlarımıza, bilgisayarlarımıza, cep telefonlarımıza vb. cihazlara çeşitli düğmeler koyularak sesin şiddetini ayarlamamız sağlanmıştır. Yüksek sesle televizyon veya radyo dinlediğimizde büyüklerimiz, “Sesini biraz kısar mısın?” diye ikazda bulunurlar. Çünkü ses şiddetini, başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde ayarlayabiliriz. Radyo Düğmeler, ses şiddetini ayarlamamızı sağlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 104-105 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap