Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 12-13-14-15-16-17-18-19-20 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 12-13-14-15-16-17-18-19-20 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 12[/syf]

Dünya’nın Şekli Hakkında Neler Biliyoruz?

 • Cevap: Dünya’nın şekli küreye benzer. Üstlerden basık, yanlardan şişkin bir küreye benzer.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 13[/syf]

1. Dünya’nın Şekli Küreye Benzer

Meryem, Gülseza ve arkadaşları gezegenlerle ilgili bir bilim sergisine gitmişlerdi. Dünya’nın ve diğer gezegenlerin modellerini, resimlerini ve bilgisayarda uydu haritalarını gördüler. Betül’ün bu sergide, Dünya’nın şekli ile ilgili geçmişte yapılmış tahminler, araştırmalar ve çalışmalar ilgisini çekti.

Acaba Dünya’nın şekli ile ilgili öne sürülen bu fikirler, günümüze gelinceye kadar nasıl değişime uğramıştır?

 • Cevap:

Babiller ise, dünyanın denizde yüzen bir tepsiye benzediğini düşünürlerdi.
Mayalar, dünyayı yüzen bir timsah olarak düşünürlerdi.
Eski Hititliler, Okyanusta yüzen dev bir kaplumbağanın üstündeki dört filin taşıdığı yarım küre şeklinde düşünürlerdi.
İlk Yunan Düşünürler, dünyanın etrafını nehrin çevrelediği düz bir tepsi şeklinde düşünürlerdi.
Pisagor, Aristo, Biruni, Gelileo Galile ve Kepler’de dünyanın küreye benzediğini iddia etmişlerdir.
Macellan, dünyanın çevresini dolaşan ilk denizcidir. Bu seyahatleri sayesinde hem Dünya`nın yuvarlak olduğu ispatlanmış hem de Dünya`nın çevresinin uzunluğunun belirlenmesini sağlamıştır.
İdrîsî, Dünya`nın küre şeklinde olduğunu düşünmekteydi.
BİRÛNİ, Orta Asyalı büyük Türk bilginidir. Dünya`mızın küreye benzediğini dile getirmiştir.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 14[/syf]

Eskiden teknoloji bu kadar gelişmiş değildi. Yaşadıkları Dünya’nın şeklini merak eden insanlar, Dünya’nın şekliyle ilgili farklı görüşler ileri sürüyorlardı. Eski zamanlarda yaşamış insanlar, Dünya’nın, bir öküzün üzerinde duran, düz bir tepsi şeklinde olduğunu söylüyorlardı. Hatta çok ileri gidilirse boşluğa düşeceklerinden korkuyorlardı. Mısırlılar, Dünya’nın bir kutuya benzediğini ve gökyüzünün de onun kapağı olduğunu düşünüyorlardı. Mayalara göre Dünya, gölde yüzen dev bir timsahın sırtından başka bir şey değildi. Ama bazı bilim insanları aynı görüşte değildi. Farklı görüşteki bu bilim insanlarını tanıyalım, yaptıkları çalışmaları gözden geçirelim: Dünya’nın yuvarlak olduğunu düşünmüş ama bunu ispatlayamamıştır. Gökyüzünü gözlemleyerek Dünya’nın küre şeklinde olduğunu savunmuştur. Ancak o dönemde yaşayan bazı insanlar bu görüşü kabul etmemişlerdir. Dünya’yı yuvarlak varsaymıştı. Bu sebeple “Batıya doğru gidersem Hindistan’ı a bulurum.” diye düşündü. Çıktığı deniz yolculuğunun sonunda hiç bilmediği bir kıta olan Amerika’yı keşfetti.

 • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 15[/syf]

“Eğer Dünya yuvarlak ise başladığın noktadan itibaren hep aynı yönde gidersen yine aynı yere gelirsin.” görüşünü ileri sürmüştür. Üç gemi ile çıktığı yolculukta gemilerden biri bunu başarmıştır. Macellan bu yolculuk sırasında hayatını kaybetmiştir. Güneş’in doğup batması Dünya’nın küreye benzediğini gösterir. Ayrıca denizden kıyıya doğru yaklaşan bir gemi de Dünya’nın şekli hakkında bize bilgi verir. Geminin önce bacasından çıkan dumanı görünür. Gemi kıyıya yaklaştıkça geminin bacası ve bir kısmı görünür. Gemi iyice kıyıya yaklaştığında tamamı görünür. Bu durum bize, geminin düz bir yerde ilerlediğini değil, yuvarlak bir yerden geldiğini gösterir.

 • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 16[/syf]

Dünya’nın uzaydan çekilmiş fotoğraflarına bakıldığında şeklinin küreye benzediği görülmüştür. Ayrıca kıyıya yaklaşan bir geminin önce dumanının, daha sonra direklerinin, sonrasında ise gövdesinin gözükmesi; Dünya’nın herhangi bir noktasından hareket eden gemi ya da uçağın hep aynı tarafa doğru hareket etmesi sonucu yine başladığı noktaya dönmesi gibi göstergeler de Dünya’nın şeklinin küreye benzediğini kanıtlar. Bunun yanında Dünya’nın diğer gezegenlerle birlikte Güneş’in etrafında dolandığı da ispatlanmıştır.

 • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 17[/syf]

Sonuç

Dünya’mızın modelini yaparken neden bir bilye seçtik?

 • Cevap:

Çeşitli kaynaklarda dünyanın şeklinin ”yuvarlak” olduğu yazılsa da en doğru tanım geoittir. Geoit kelimesinin Türkçe karşılığı küredir.
Dünyanın şekli küreye benzediği için coğrafya kitaplarında ve bilimsel eserlerde Latincede küre anlamına gelen geoit kelimesi kullanılır.
Dünyamızın modelini seçerken bilye seçmemizin sebebi bilyenin küre şeklinde olmasıdır.

Yaptığımız modelin büyük bir kısmı hangi renkte oluştu? Neden?

 • Cevap: Mavi renkte oluştu çünkü Dünyanın dörtte üçü sudur. Suları da mavi renkle gösteririz.

İkiye böldüğümüz modelimizde hangi renkler, hangi katmanı temsil etmektedir?

 • Cevap: Mor katman kara katmanını, mavi katman denizleri, kırmızı renk mantoyu, turuncu renk ise çekirdeği temsil etmektedir.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 18[/syf]

Aşağıda resimleri verilen bilim insanlarıyla, onların görüşlerini örnekteki gibi ok çizerek birleştirelim.

 • Cevap: Dünya’mızın iç yapısı sıkışık katmanlardan oluşur. Bunlar en dıştan içe doğru Hava katmanı, su katmanı, kara katmanı, manto ve çekirdekten oluşmaktadır. Merkeze yaklaştıkça sıcaklık artar.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 19[/syf]

Dünya’mızın küreye benzediğini öğrendik. Dünya’mızın iç yapısı nasıl ve nelerden oluşmuştur?

 • Cevap: Dünya’mızın iç yapısı sıkışık katmanlardan oluşur. Bunlar en dıştan içe doğru Hava katmanı, su katmanı, kara katmanı, manto ve çekirdekten oluşmaktadır. Merkeze yaklaştıkça sıcaklık artar.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 20[/syf]

Dünya’mız, dıştan içe doğru birbirini kuşatan katmanlardan oluşmaktadır. Katmanların her biri küre şeklindedir. Her bir katmanın özelliği ve kalınlığı farklıdır. Siz de aşağıda verilen Dünya modelinin üzerindeki katmanları boyayıp adlarını yazınız.
Not: Siyah, sarı, mavi ve kırmızı boya kalemi kullanınız.

 • Cevap:

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 12-13-14-15-16-17-18-19-20 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry