Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 131-132-133-134 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 131-132-133-134 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 131[/syf]

3. Doğal Çevrenin Canlılar İçin Önemi

Üzerinde yaşadığımız Dünya sadece bize ait değildir. Dünya üzerinde, birbirinden farklı özellikte pek çok canlı çeşidi yaşamını sürdürmektedir. Canlılar, içinde yaşadıkları doğal çevreye uyum sağlamıştır. Ancak bu doğal çevre içerisinde hayatlarını devam ettirebilirler. Yaşanan bu çevreye verilen zararlar, canlıların yaşamının sona ermesine hatta nesillerinin yok olmasına sebep olabilir. Bu nedenle öncelikle doğal çevreyi kirleten etkenleri belirlemeliyiz. Daha sonra bunları ortadan kaldırmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Bu sorumluluklar vatanımızı korumak anlamına gelir. Üzerinde yaşadığımız toprakları ve canlıları korumamız vatan sevgimizi yansıtır. Çevremizdeki yaşayan canlılara dikkat edip onları korumaya özen göstermeliyiz. Çevremizdeki canlıları korumalıyız ki çevremiz yaşanabilir bir yer olsun.
Biz de aşağıda verilen etkinliği yaparak sınıfımızdaki arkadaşlarımıza sunalım.

Mukavva kartonundan, boyalardan, farklı malzemelerden (rulo, kutu, pet şişe, kumaş, yumurta kapları vb.) hayalimizdeki yapay çevreyi arka sayfada verilen boşluğa çizelim.

  • Cevap:
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 132[/syf]

Doğal Çevreyi Korumak için Alabileceğimiz Tedbirler

Doğal çevrede yaşayan canlılar birbirleriyle etkileşim içindedir. Çevrenin kirletilmesi, bu canlıların ve insanların zarar görmesine neden olur. Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği vb. sebeplerden dolayı birçok canlı yok olmaktadır. Sağlıklı bir doğal çevre için neler yapılması gerektiğini araştıralım. Araştırma sonucunda çevreyi korumak için neler yapılması gerektiğiyle ilgili çözüm önerilerinde bulunalım.
Çevreye bırakılan atıklar önce toprağı kirletir, daha sonra bu toprakta yaşayan canlıların zarar görmesine sebep olur.

Tasarladığımız çevreyi arkadaşlarımıza sunalım ve hazırladığımız tasarımlara onların katkı yapmasına izin verelim.

  • Cevap:
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 133[/syf]

Doğal çevreyi korumak için alınması gereken tedbirler şunlardır:

➜ Çevremizdeki insanlarda çevre bilinci oluşturmak için afiş, broşür vb. hazırlamak,
➜ Kâğıt, cam, plastik, pil gibi geri dönüşümü olan atıkları geri dönüşüm kutularına atmak ve atmayı teşvik etmek,
➜ Doğal bitki örtüsünü korumak ve yeni yeşil alanlar oluşturmak, Hayvanlara zarar vermemek,
➜ Evimizde ve okulumuzda, kaynakları tasarruflu kullanmak, Çevremizi kirletmemek,
➜ Çevre kulüpleriyle ortak çalışmalar yapmak veya yapılmasını teşvik etmek.
➜ Geri dönüşümü önemsemek ve çöpleri gruplandırıp ayrı ayrı çöp kutularına atarak çöpleri ayrıştırmak.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 134[/syf]

Aşağıda çevre ile ilgili bazı kavramlar verilmiştir. Bu kutucuklar içinde bulunan noktalı yerlere istenen bilgileri yazalım.

Doğal çevre nedir?

  • Cevap: İnsanların sürekli yaşadıkları, insanların diğer canlılarla karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, dağlar, ovalar, çayırlar, ormanlar, göller, denizler, ırmakların bulunduğu çevreye doğal çevre denilmektedir.

Yapay çevre nedir?

  • Cevap: Yapay çevre ise insanların kendi elleriyle, malzemeler kullanarak yaptıkları doğal olmayan ortamdır

 Çevrenin canlılar için öneminedir?

  • Cevap: Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik, kültürel ve doğal ortamdır. Canlı varlıkları etkileyen dış tesirlerin tümüne çevre adı verilir. Çevre olmazsa canlılar da olmaz, yaşayamaz ölürler.

Çevreyi korumak için neler yapmalıyız?

  • Cevap: Tükettiğimiz ürünleri tercih ederken çevresel etkilerine dikkat edilmeli ve seçimler bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Çöpler, çöp poşetinin ağzını sıkıca bağlandıktan sonra çöp kutusuna atılmalıdır. Ormanlar korunmalıdır. Ağaçlara zarar verilmemelidir.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 131-132-133-134 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
love
1
angry
0
happy
0
clap
0
confused
0
sad
0
unlike