Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 144-145-146-147-148 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 144-145-146-147-148 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 144[/syf]

Evimizdeki elektrikli araçların hangi kaynaklarla çalıştırıldığını belirleyip defterimize yazalım. Bu bilgileri sınıfta arkadaşlarımızla paylaşalım.

  • Cevap: Bilgisayar, çamaşır ve bulaşık makineleri, elektrikli ısıtıcı, cep telefonu günlük hayatımızda yararlandığımız elektrikle çalışan aletlerdir. Elektrikli aletlerin çalışmasını sağlayan farklı elektrik kaynakları vardır. Yukarıda saydığımız aletlerin çalışmasını sağlayan; şehir elektriği, akü, pil, batarya gibi kaynaklardır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 145[/syf]

1. Elektrikli Araç-Gereçlerde Kullanılan Elektrik Kaynakları

Bilgisayar, çamaşır ve bulaşık makineleri, elektrikli ısıtıcı, cep telefonu günlük hayatımızda yararlandığımız elektrikle çalışan aletlerdir. Bunları; ısınma, aydınlanma, haberleşme, soğutma gibi faaliyetler için kullanırız. Elektrikli aletlerin çalışmasını sağlayan farklı elektrik kaynakları vardır. Yukarıda saydığımız aletlerin çalışmasını sağlayan; şehir elektriği, akü, pil, batarya gibi kaynaklardır. Bu kaynaklardan üretilen elektrik, çeşitli araç gereçlerde kullanılarak hayatımızı kolaylaştırır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 146[/syf]

a. Şehir Elektriği

Elektrik kaynaklarından biri de şehir elektriğidir. Şehir elektriği; su, Güneş, rüzgâr, doğal gaz, kömür gibi kaynaklardan yararlanılarak elektrik santrallerinde üretilir. Bu elektrik, evlere, iş yerlerine ve fabrikalara elektrik telleri yardımıyla iletilir. Elektrik santrallerinde üretilerek evlerimize kadar ulaşan elektriğe şehir elektriği denir.

➜ Akarsu üzerine kurulan hidroelektrik santrallerinden şehir elektriği elde edilir.
➜ Petrol ve kömür gibi yakıtlar kullanılarak termik santrallerinden şehir elektriği elde edilir.
➜ Rüzgârdan şehir elektriği elde edilir.
➜ Güneş panellerinden şehir elektriği elde edilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 147[/syf]

b. Akü

Akü, pillere göre uzun süre dayanır. Bu sebepten motorla çalışan birçok aracın elektrik ihtiyacını karşılar. Akü, motorun çalışması ile tekrar şarj olan araçtır. Akü belirli bir süre kullanılınca özelliğini kaybeder. Otomobil, uçak, gemi, motosiklet, traktör, helikopter gibi araçların elektrik kaynağı aküdür.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 148[/syf]

c. Pil

Elektrikli araç-gereçlerin hepsi şehir elektriği ile çalışmaz. Bazı elektrikli araçlar pillerle çalışır. Oyuncak, radyo, müzik çalar, el feneri, kumanda vb. araç-gereçlerde pil kullanılır. Çeşitli biçimlerde ve boyutlarda piller vardır. Kalem pil, saat pili gibi piller farklı boyut ve biçimlerdedir. Piller belli bir süre kullanıldıktan sonra elektrik üretemez.

ç. Batarya

Birden fazla pilden oluşturulmuş elektrik kaynaklarına batarya denir. Cep telefonu, dizüstü bilgisayarlar, şarjlı süpürgeler ve fotoğraf makinelerinde bataryalar kullanılır. Elektrikle ilgili kaynakların hepsi sınırlı ve pahalı kaynaklardır. Sınırlı olan bu kaynakları tutumlu kullanmalıyız. Elektrikli araçları ihtiyacımız dışında kullanmamalıyız. Elektrikli araçları satın alırken tasarruflu olmalarına, pil alırken şarj edilebilenleri almaya dikkat etmeliyiz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 144-145-146-147-148 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry