Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 149-150-151-152-153 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 149-150-151-152-153 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 149[/syf]

2. Atık Pillerin Çevreye Vereceği Zararlar

Pil, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımızın içindeki yerini almıştır. Pillerin birçoğu bittiğinde bir daha kullanılmaz. Atık olan bu piller çevremizdeki canlılara ve bize zarar verir mi? Sınıfımızdaki arkadaşlarımızla pil atıklarının çevreye verebileceği zararları ve bu konuda yapılması gerekenleri tartışalım. Pil üretilirken çeşitli maddeler kullanılır. Bu maddeler toprağa ve suya karıştığında bize ve bizim dışımızdaki diğer canlılara çok ciddi zararlar verebilir. Bu sebepten biten pilleri gelişigüzel yerlere atmamalıyız. Biten pilleri okullarımızda ve çevremizde bulunan atık pil toplama kutularına atmalıyız.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 150[/syf]

EDİSON’IN HAYATI

İnsanlık tarihinin en büyük mucitlerinden olan Thomas Alva Edison (Tamıs Alva Edisın), yedi yaşındayken okula başladı. Fakat başladıktan yaklaşık üç ay sonra, algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca, özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fen bilimleri kitaplarına verdi. On iki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için trende gazete satmaya başladı. Edison, evdeki laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak çalışmalarını burada sürdürdü. Bu dönemde Edison, çeşitli bilim insanlarının eserlerini okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan etkilendiği bilim insanlarının deneylerini tekrarladı, bir yandan da kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı. Ampulü icat ederek halka tanıttı. Bu icattan sonra sokaklar, bu lambalarla aydınlandı.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 151[/syf]

Aşağıda şehir elektriğiyle, bataryayla ve pille çalışan aletler verilmiştir. Bu aletleri; pille çalışıyorsa pile, batarya ile çalışıyorsa bataryaya, şehir elektriğiyle çalışıyorsa prize örnekteki gibi ulaştıralım.

  • Cevap:
[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 152[/syf]

Aşağıdaki boş bırakılan yere pil atıklarının çevreye vereceği zararları ve bu konuda yapılması gerekenleri anlatan bir afiş yapalım.

  • Cevap:

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 153[/syf]

Pillerin bilinçli kullanılmasına dikkat edelim. Saat, cep telefonu, bilgisayar, oyuncak araba, fener vb. araçları çalıştıran piller bittiğinde bunları atık pil toplama kutularına atalım. Daha sonra, biriken bu atık pilleri yetkili kişilere ulaştıralım. Bu sayede pillerin hem çevreye vereceği zararı engelleyebilir hem de geri dönüşümünü sağlayabiliriz.

Aşağıdaki tabloda verilen elektrikli araçların kullandıkları enerji kaynağı hangisidir? Uygun olan kutucuğa “D” işaretini koyalım.

  • Cevap:

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 149-150-151-152-153 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry