Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 21-22-23-24 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 21-22-23-24 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 21[/syf]

Elimizdeki yelpazeyi yüzümüze doğru sallayalım. Ne hissettiğimizi belirtelim.

  • Cevap: Yelpazeyi yüzüme doğru salladığımda havanın  varlığını hissederiz. Yüzümüze bir serinleme gelir. Bu da bizi ferahlatır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 22[/syf]

Yukarıdaki fotoğrafı incelersek Dünya’nın farklı katmanlardan oluştuğunu görürüz. Dünya yüzeyinde kara ve su katmanını net bir şekilde gözlemleyebiliriz. Hava katmanını gözümüzle görmesek de esen rüzgârı tenimizde hissederek bu katmanın varlığını anlayabiliriz. Dünya’mızı çevreleyen hava, kara ve sudan oluşmuş üç katman vardır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 23[/syf]

Kara Katmanı: Üzerinde yaşadığımız, koşup oynadığımız, hayvanların beslendiği, evlerimizi yaptığımız taş, toprak ve kaya parçalarından oluşmuş yer kabuğuna kara katmanı (yer küre) denir. Su ile kaplı olmayan bölüme kara denir. Ovalar, dağlar ve deniz tabanları bu katmanı oluşturur. Dünya’nın en ince katmanıdır. Bu katmanın kalınlığı yüzey şekillerine göre değişir. Örneğin dağların olduğu yerde kalın, okyanus diplerinde incedir. Su Katmanı: Su katmanı; okyanuslar, denizler, göller ve yer altı sularının oluşturduğu katmandır. Canlıların yaşaması için gerekli bir katmandır. Yer üstü suları; okyanus, deniz, nehir, akarsu ve buzullarda bulunurken yer altı suları, yer üstü sularının sızmasıyla oluşur. Suların çoğu tuzludur. Ayrıca su katmanı birçok canlıya yaşam alanı oluşturur.

Hava Katmanı: Dünya’mızı uzay boşluğuna kadar saran katmandır. Hava katmanına atmosfer de denir. Canlıların yaşayabilmeleri için gerekli olan gazlar bu katmanda bulunur. Suyun içinde ya da toprağın içindeki boşluklarda da hava bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 24[/syf]

Su katmanını; okyanusların, denizlerin, göllerin, yer altı sularının oluşturduğunu öğrenmiştik. Dünya’mızın uydu fotoğraflarına baktığımızda mavi renkli görülen bölümler su katmanı, kahverengi olarak görülen bölümler ise kara katmanıdır. Sizce hangisinin kapladığı yer daha fazladır?

  • Cevap: Dünya’mızda mavi renkle görülen su katmanı daha fazladır.

Aşağıdaki ifadelerin karşılığı olan kelimeleri bulmacadaki uygun yerlere yazalım. Bulmaca için anahtar sözcüklerden yararlanalım.

su katmanı  atmosfer  kara kalmam hava katmanı taş parçası

  • Cevap:

1. Dünya’yı saran katmandır. (atmosfer)
2. Taş, kaya ve toprak parçasından oluşan katmandır. (kara katmanı)
3. Okyanusların, denizlerin, akarsuların ve göllerin oluşturduğu katmandır. (su katmanı)
4. Hava katmanının diğer adıdır. (hava katmanı)

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 21-22-23-24 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap