Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 89-90-91-92 Cevapları

[giris]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 89-90-91-92 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 89[/syf]

KONULAR

1. Çevremizdeki Işık Kaynakları

KAVRAMLAR

Doğal ışık kaynakları, yapay ışık kaynakları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Çevremizdeki ışık yayan cisimleri belirleyelim.

  • Cevap: Gezegenimizi aydınlatan temel kaynak, Güneş’ten gelen ışıktır. Çevremizdeki varlıkları görmemizi sağlayan ışık bir enerji türüdür. Etrafına ışık yayan ve çevresini aydınlatan kaynaklara ışık kaynağı denir. Güneş, yıldızlar, ateş böcekleri, ampul, fener, gaz lambası, trafik ışıkları, kandil birer ışık kaynağıdır. Işık kaynakları doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olmak üzere ikiye ayrılır. Kendiliğinden ışık veren ve çevresini aydınlatan ışık kaynaklarına doğal ışık kaynakları denir. Güneş, yıldızlar, şimşek, yıldırım, ateş böceği ve fener balığı gibi bazı balıklar doğal ışık kaynağıdır. İnsanlar tarafından üretilen ışık kaynaklarına yapay ışık kaynağı denir. Ampul, mum, fener, gaz lambası, trafik ışıkları, kandil ve meşale yapay ışık kaynağıdır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 90[/syf]

1. Çevremizdeki Işık Kaynakları

Işık yayarak çevresini aydınlatan varlıklar birer ışık kaynağıdır. Gündüz en büyük ışık kaynağı Güneş’tir. Gece çeşitli ışık kaynakları kullanırız. İnsanlar geçmişte sadece Güneş ışığından yararlanırken ateşin keşfiyle birlikte, geceleri ateşi ışık kaynağı olarak kullanmışlardır. Bir süre sonra ise kandil, mum, gaz lambası vb. araçları kullanarak çevreyi aydınlatmayı başarmışlardır. Bir kampa gittiğimizde gece yaktığımız ateş, hem ısı hem de ışık kaynağıdır. Çevremizde birçok ışık kaynağı bulunur. Bu ışık kaynakları, doğal ve yapay ışık kaynağı olarak iki grupta incelenir.

a. Doğal Işık Kaynakları

Kendiliğinden ışık üretip yayan ışık kaynaklarına doğal ışık kaynakları denir. Güneş en büyük doğal ışık kaynağımızdır. Güneş batıp akşam olduğunda Ay, Güneş’ten aldığı ışığı yayarak etrafı aydınlatır. Bu nedenle Ay, ışık kaynağı değildir. Güneş’in dışında şimşek, yıldızlar, deniz diplerinde yaşayan bazı canlılar doğal ışık kaynaklarındandır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 91[/syf]

Bilgi Damlası
Bazı hayvanlar da ışık kaynağıdır. Örneğin; ateş böcekleri, bazı denizanaları, bazı kurbağalar, kendiliğinden ışık yayar. Bu canlılar da doğal ışık kaynaklarıdır.

b. Yapay Işık Kaynakları
İnsanlar tarafından üretilmiş ışık kaynaklarına yapay ışık kaynakları denir. Işık veren elektrik ampulleri, mum, gaz lambası, kandil, el feneri, yapay ışık kaynağına örnek verilebilir.

✓Lamba
✓Gaz lambası
✓Fener Kibrit

Her ışık kaynağından çıkan ışığın miktarı aynı değildir. Örneğin Güneş’ten gelen ışık parlak iken gaz lambasının ışığı Güneş’e göre çok daha azdır. Bazı varlıklar ışık kaynağı olmadığı hâlde ışık yayıyormuş gibi görünür. Ay, alüminyum folyo, ayna vb. örnek olarak verilebilir.

✓Ay
✓Alüminyum folyo
✓Ayna

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 92[/syf]

Doğal ve yapay ışık kaynaklarını birbirinden ayırabilir miyiz? Şimdi, bunu bir etkinlik yaparak görelim.

  • Cevap: Kendiliğinden ışık üretip yayan ışık kaynaklarına doğal ışık kaynakları denir. Güneş en büyük doğal ışık kaynağımızdır. İnsanlar tarafından üretilmiş ışık kaynaklarına yapay ışık kaynakları denir. Işık veren elektrik ampulleri, mum, gaz lambası, kandil, el feneri, yapay ışık kaynağına örnek verilebilir.

Etkinlik

Aşağıda verilen görselleri dikkatlice inceleyelim. Doğal ışık kaynaklarının sol üst köşesindeki sayıları A kutusuna, yapay ışık kaynaklarının sol üst köşesindeki sayıları B kutusuna yazalım.

  • Cevap:

A: 1, 3 ve 5. fotolar doğal ışık kaynaklarıdır.
B: 2, 4 ve 6. fotolar ise yapay ışık kaynaklarıdır.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 89-90-91-92 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap