Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Çalışma Kitabı Fen Bilimleri Cevapları Sayfa 79

“4. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 79 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

4. Sınıf Çalışma Kitabı Fen Bilimleri Cevapları Sayfa 79

62. Gıda mühendisleri besinlerin içerisinde bulunan protein, karbonhidrat ve yağ içeriklerini tespit etmek için bazı sıvılar kullanırlar. Bu sıvılardan biri kahve renkli olan “lügol” dür.
Lügolden birkaç damla alınıp proteince zengin bir besine damlatılarak ısıtıldığında sıvının damladığı alan sarı renge dönüşür.
Lügolden birkaç damla alınarak karbonhidratça zengin bir besine damlatıldığında sıvının damladığı alan mavi – mor bir renge dönüşür.
Gıda mühendisi çalışma yaparken bir besinin içeriğini bilmediğini fark etmiştir. Bunun için lügol kullanarak besinde karbonhidratların mı proteinlerin mi çok olduğunu bulmak istemektedir.
Bu besinin A, B ve C noktalarından örnek alarak lügol damlatmış ve besinin lügol damlattığı bölümlerinin mavi- mor renk aldığını görmüştür.

I, II ve III. soruları yukarıda verilen metne göre yanıtlayınız.

I. Besinde hangi tür besin içeriğinden daha fazla bulunmaktadır?

  • Cevap: Karbonhidrat

II. Besine lügol damlatılırken neden 3 farklı bölge seçilmiştir?

  • Cevap: Doğru ölçüm yapmak için, tek bölgeden alınan örnek doğru sonuç vermeyebilir.

III. Aşağıda verilen besinlere lügol damlatılarak biraz ısı verildiğinde hangileri sarı renk alır? Besinleri yuvarlak içine alarak işaretleme yapınız.

  • Cevap: 

4. Sınıf Çalışma Kitabı Fen Bilimleri Sayfa 79 Cevapları Meb Yayınları ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap