Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 128-129-130-131-132-133 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 128-129-130-131-132-133 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 128[/syf]

Akşam vakti uçakta yolculuk yapan biri uçak kalktıktan kısa bir süre sonra üzerinde uçtukları şehrin ışıklarını görebilir. Evler, statlar, lunaparklar ve yollar hep ışıklarla aydınlatılmıştır. Aydınlatma olmasaydı neler olurdu?

 • Cevap: Eğer aydınlatma araçlar olmasaydı yaşamımız epey zor olurdu. Etrafı aydınlatamaz  hiçbir nesneyi ve varlığı göremezdik. İnsanlar dışarı çıkamazdı, araba süremezdi kısacası hiçbir faaliyeti gerçekleştiremezdi. Aydınlatma araçlarının işlevlerinden yararlanarak da bazı buluşlar yapılmazdı. Doğal ışık kaynaklarından ışık gereksinimimizi karşılardık.

Aydınlatmanın yaşamımızdaki önemi nedir?

 • Cevap: Aydınlatma araçları günümüzde özellikle ev, bahçe, iş yerleri ve köprülerin aydınlatılmasında da kullanılmaktadır. Sokakların aydınlatılmasıyla geceleri daha güvenli bir şekilde sokakta, caddede yürümekteyiz. Nöbetçi bir eczanenin panosunun ışığının yanması, hayatımıza kolaylık sağlamaktadır. Evlerimizde aydınlatma olmasa gece yaşayamayız.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 129[/syf]

Acaba günümüzde teknoloji sayesinde modern yöntemlerle yapılan aydınlatma geçmişte nasıl yapılıyordu?

 • Cevap: Ateşin keşfiyle aydınlanmada büyük gelişmeler oldu. Karanlık alanlar, bir sopanın ucuna sarılan çeşitli maddelerin yakılmasıyla elde edilen meşalelerle aydınlatıldı. Meşaleler zamanla yerini kandil ve mumlara bıraktı. Maddelerin ve toprağın işlenmesiyle çeşitli kaplar yapıldı. Bu kapların içine çeşitli yağlar konulup ucuna hayvan kılından yapılan fitiller yerleştirilerek kandiller üretildi. Böylece daha uzun süre aydınlatma yapılabildi. Hayvan yağlarından elde edilen mumlar ise uzun bir süre insanların aydınlatma aracı olarak kullanıldı. Bunların her biri o devrin şartlarına göre aydınlatma alanında büyük gelişmelerdir. Bilim ve teknolojinin ilerlemesi, aydınlatma araçlarının gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Petrolün keşfinden sonra gaz lambaları kullanılmaya başlandı. Gaz lambaları, mum ve kandil gibi araçlardan daha uzun süre ve daha fazla aydınlatma yapabiliyordu.

Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçları nelerdir?

 • Cevap: Ateş, meşale, mum, gazyağı lambaları, fitiller, kandiller ve günümüzde elektrik lambaları gibi aydınlatma araçları kullanılmıştır.

Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçlarını ansiklopedi, dergi, genel ağ gibi çeşitli kaynaklardan araştıralım. Bunları karşılaştırarak teknolojinin aydınlatma araçlarının gelişimine olan katkısını arkadaşlarımızla tartışalım.

 • Cevap: Ateş, meşale, mum, gazyağı lambaları, fitiller, kandiller ve günümüzde elektrik lambaları gibi aydınlatma araçları kullanılmıştır. Gelişen teknoloji, insan yaşamını daha fazla kolaylaştırmış olup bir sürü imkan sağlamıştır. Ayrıca aydınlatma teknolojisine baktığımızda ise en büyük gelişme olarak ampulün icadını (elektik ampulü) söyleyebiliriz. Ondan sonra gelişen teknoloji ise günümüzde kullandığımız bir çok aletin var olmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Örneğin; Ampulün icadından sonra yapılan bir çok çalışma günümüzde kullandığımız floresan, neon lambalar ve led lambaların oluşmasını sağlamıştır.  Bu icat edilen ve insan hayatını kolaylaştıran aletlerin tamamı birer teknoloji ürünüdür.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 130[/syf]

Meşaleler zamanla yerini kandil ve mumlara bıraktı. Maddelerin ve toprağın işlenmesiyle çeşitli kaplar yapıldı. Bu kapların içine çeşitli yağlar konulup ucuna hayvan kılından yapılan fitiller yerleştirilerek kandiller üretildi. Böylece daha uzun süre aydınlatma yapılabildi. Hayvan yağlarından elde edilen mumlar ise uzun bir süre insanların aydınlatma aracı olarak kullanıldı. Bunların her biri o devrin şartlarına göre aydınlatma alanında büyük gelişmelerdir. Bilim ve teknolojinin ilerlemesi, aydınlatma araçlarının gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Petrolün keşfinden sonra gaz lambaları kullanılmaya başlandı. Gaz lambaları, mum ve kandil gibi araçlardan daha uzun süre ve daha fazla aydınlatma yapabiliyordu. Ayrıca etrafının camla çevrili olması sayesinde rüzgârdan daha az etkileniyordu. 1800’lü yıllara gelindiğinde elektriğin keşfedilmesi aydınlatma araçları üzerinde kısa sürede büyük etki gösterdi. Cam bir fanus içerisindeki ince tel, elektrik verildiğinde etrafı aydınlatıyordu. Bir bilim insanı olan Thomas Edison (Tomas Edison) böylece ampulü icat etmiş oldu. Ampulün keşfinden sonra gelişen teknolojiyle daha uzun süreli ve daha parlak ışık yayan floresan ve LED lambalar üretilerek kullanılmaya başlandı.

 • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 131[/syf]

Geçmişten günümüze aydınlatma araçlarını incelediğimizde teknolojinin bu araçların gelişimine olan katkısını fark edebildik mi?

 • Cevap: Evet ettik. Çünkü teknoloji olmasaydı, bu araçlar böyle gelişmez, biz de bugün bu kadar rahat bir şekilde aydınlatma araçlarını kullanıyor olamazdık.

Eskiden olduğu gibi sadece mum ışığı ya da gaz lambası kullanılsaydı ameliyatlar bu kadar rahat yapılabilir miydi?

 • Cevap: Hayır bu kadar rahat yapılamazdı. Çünkü günümüzde çok çok ince sinirlere bile kuvvetli ışıklar altında müdahale de bulunabiliyoruz. Oysa bu kadar hassas işlem gerektiren ameliyatlar için en değerli şey ışık kaynaklarıdır. İyi görmeyen doktor iyi ameliyat da yapamaz.

Arabalar gece yolda ilerlerken önlerindeki yolu sadece ay ışığı ya da meşalelerle yeterince görebilir miydi?

 • Cevap: Hayır göremezdi. Çünkü bugün otomobillerde kullanılan farlar ve aydınlatmalar yolu çok güzel aydınlatıyor, yolu rahat görerek araba sürmemizi sağladığı için de daha güvenli yolculuklar yapılması sağlanıyor.

Geçmişten günümüze kadar teknolojinin aydınlatma araçlarını nasıl geliştirdiğini öğrendik. Acaba gelecekte nasıl aydınlatma araçları kullanılabilir?

 • Cevap: Gelecekte bence el çırparak açılacak olan aydınlatma sistemleri, bununla beraber çok çok küçük pillerle çok çok uzun süre dayanıklı aydınlatma eşyaları kullanılacak. Ayrıca da enerji kaynakları da daha uzun süreli aydınlatmada önemli görev üstlenecekler.

Siz olsaydınız gelecekteki aydınlatma araçlarının hangi özelliklerde olmasını isterdiniz?

 • Cevap: Benim için en önemli özelliği ucuz ve uzun süre dayanıklı olmasıdır. Çünkü aydınlatma yaşamımız için hem vazgeçilmez hem de çok kıymetlidir.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 132[/syf]

FEN, MÜHENDİSLİK VE GİRİŞİMCİLİK UYGULAMALARI

Siz de gelecekte kullanılabilecek bir aydınlatma aracı tasarlayınız. Tasarımınızı verilen boşluğa çiziniz.

 • Cevap:
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 133[/syf]

1) Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçlarını film şeridinin parçalarına yazalım.

 • Cevap: Kandil, meşale, güneş, ampul, gaz lambası, LED lamba, mum.

2) Aydınlatma araçlarını; kullanım süreleri ve yaydıkları ışık miktarları gibi özellikleri bakımından karşılaştıralım. Karşılaştırma sonuçlarını yazalım.

 • Cevap: Her dönemin bir gelişmişlik düzeyi ve çevre koşulları vardır. Geçmişte bile ilk olarak kullanılan ateş daha sonra zamana uygun şekilde yeniden geliştirilmiştir. İnsanların sürekli ihtiyaçlarının artması yeni araç gereçlerin bulunmasına olanak sağlamıştır. Geçmişte kullanılan kandiller, yağ ve gaz lambaları dönemde en uzun kullanılan araçlardan olmuştur.  Günümüzün aydınlatma araçlarının miladı olarak kabul edilen ampulün icadı, ışığın daha yeterli olmasını sağlamıştır. Günümüzün aydınlatma araçları da ampulün üzerinde geliştirilerek sağlanmıştır. Tabi ki geçmişle günümüzdeki araçların aydınlatma seviyeleri aydı değildir. Geçmişteki aletler sadece kendi alanına aydınlatma sağlarken, günümüz de geliştirilen lambalar tüm dünyayı aydınlatmaktadır. Bunun nedeni ise insanların ve teknolojinin sürekli kendini geliştiriyor olmasıdır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 128-129-130-131-132-133 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry