Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 134-135-136-137-138-139 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 134-135-136-137-138-139 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 134[/syf]

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyelim. Fotoğraflardaki aydınlatmalar doğru yapılmış mıdır?

  • Cevap: Bence ilk fotoğraf dışındaki aydınlatmalar doğru yapılmıştır. Evin bazı ışıkları da gereksiz yere yanmaktadır.

Aydınlatmada yapılan hatalar nelerdir? Doğru aydınlatmanın nasıl olması gerektiğini tahmin edelim.

  • Cevap: İlk fotoğraf yani hastanedeki aydınlatmada çok düşük bir ışık kaynağı seçilmiştir. Oysa ameliyatlar için çok daha fazla ışık kaynağı ve aydınlatılma yapılması gerekmektedir.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 135[/syf]

Büyük bir spor salonunu ufak bir lambayla aydınlatabilir miyiz? Küçük bir odayı dev projektörlerle aydınlatmaya gerek var mıdır? Aydınlatma günümüzde oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Ancak bunun için uygun aydınlatma araçları tercih edilmelidir. Uygun aydınlatma nedir ve nasıl yapılır?

  • Cevap: Uygun aydınlatma, gözü yormayan, kamaşma yapmayan, aydınlatılacak ortam için doğru renkte ve miktarda seçilmiş ışık kaynağı kullanılarak yapılan ışıklandırmadır. Işığın doğru yerde, doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılması uygun aydınlatmadır. Tam verim ve minimum enerji ile sağlanan aydınlatmadır.

Uygun aydınlatmanın ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Uygun aydınlatma gözümüzü yormayacak, karmaşa yapmayacak şekilde olmalıdır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 136[/syf]

Aydınlatma aracındaki ışığın göze doğrudan gelmesi engellenmelidir. Böylece göz kamaşması, bulanık görme gibi sorunlar yaşanmadan sadece okunacak alan aydınlanmış olur. Kitap okurken ya da ders çalışırken ışığın çalıştığımız alana gölge yapmayacak şekilde gelmesi sağlanmalıdır. Örneğin sağ elle yazı yazılıyorsa ışık sol taraftan gelmelidir. Uygun aydınlatma yapılırken aydınlatma araçları ışığı dağıtacak şekilde değil bir bölgede yoğunlaşacak şekilde olmalıdır. Aşağıdaki ve bir sonraki sayfadaki görsellerde doğru ve yanlış aydınlatma örnekleri verilmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 137[/syf]

Uygun aydınlatmanın nasıl yapılması gerektiğini öğrendik. Acaba ortamların uygun şekilde aydınlatılmasının göz sağlığı açısından önemi nedir? Bir göz doktoru ve ona muayene olan bir çocuğun aşağıdaki konuşmalarını okuyarak öğrenelim. Daha sonra bu konuyu arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 138[/syf]

Yandaki fotoğrafı inceleyelim. Fotoğraftaki evin elektrik faturası oldukça fazla gelmektedir. Acaba fatura neden çok gelmiş olabilir? Uygun aydınlatma yapılsaydı elektrik faturası bu kadar yüksek gelir miydi?

  • Cevap: Çünkü uygun aydınlatma yapılmamıştır. Evin içinde gereksiz bir çok aydınlatma yapılmaktadır. Ayrıca beyaz tasarruf ampulü yerine sarı ve çok enerji yakan ampul kullanılmıştır.

Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının aile ve ülke ekonomisi bakımından önemini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Aydınlatma araçlarını tasarruflu kullanırsak daha az elektrik faturası öderiz. Böylece aile ve ülke bütçesine ciddi faydalar sağlamış oluruz. Elektrik üretimi ülkeler için çok maliyetlidir. Küçük bir elektrik kesintisinde yaşamımız zorlaşmakta ve hareketlerimiz oldukça kısıtlanmaktadır. Bu yüzden yaşamımız için çok önemli olan ışık kaynaklarının özenli kullanılması gereklidir. Aydınlatmayı uygun ve yeterli bir düzeyde kullanırsak kaynakların tasarruflu kullanılmasına katkıda bulunabiliriz.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 139[/syf]

1. Aşağıdaki görseli inceleyelim. Kaç numaralı ışık kaynağı veya kaynakları uygun aydınlatmaya örnektir, hangileri uygun aydınlatmaya örnek değildir? Nedenlerini aşağıdaki noktalı alana yazalım.

  • Cevap: 1. aydınlatma uygun aydınlatmaya örnektir. Çünkü beyaz tasarruf ampulü kullanılmıştır. Oysa 2,3 ve 4. aydınlatma araçları sarı ampullü ve çok enerji yakan araçlar oldukları için uygun değillerdir. 

2. Merve’nin ders çalıştığı odada yeterli ışık yoktur. Merve, uygun aydınlatma için neler yapmalıdır?

  • Cevap: Merve ya masa lambası almalı ya da odadaki ışığın kuvvetini arttıracak bir ampul kullanmalıdır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 134-135-136-137-138-139 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry