Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 172-173-174-175-176-177 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 172-173-174-175-176-177 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 172[/syf]

Hazırlık Çalışması

Bir elektrikli aleti çalıştırmak için şehir elektriği ya da pil gibi enerji kaynakları kullanılır. Acaba bu aletlerin içinde nasıl bir düzenek vardır?

 • Cevap: Basit bir elektrik devresi; ampul, pil, anahtar ve bağlantı kablolarından oluşur.

Elektrikli bir aletin içini açtığımızda gördüğümüz çeşit çeşit kablolar neye yarar?

 • Cevap: Devrenin çalışabilmesi için devre elemanlarının sağlam olması gerekir. Devredeki bağlantı kabloları kopmuş veya yıpranmış olmamalı, kablolar pilin uçlarına düzgün bağlanmalıdır. Ayrıca ampul sağlam olmalı, elemanlar arasında herhangi bir temassızlık olmamalıdır.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 173[/syf]

Günlük hayatta birçok elektrikli eşya kullanırız. Fırın, ütü, bilgisayar bunlardan bazılarıdır. Bu aletler elektrik devreleri aracılığıyla çalışır. Basit bir elektrik devresinde hangi elemanlar bulunur? Hep birlikte aşağıdaki görsel üzerinde inceleyelim.

 • Cevap:
• Duy
• Pil
• Bağlantı kablosu
• Ampul
• Pil yatağı
• Anahtar

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 174[/syf]

Ampul, anahtar hangi konumdayken ışık verdi? Neden?

 • Cevap: Anahtar kapandığında devre tamamlanmış olur ve ampul ışık verir.

Devre elemanlarını sırasıyla devreden çıkardığımızda ampul ışık verdi mi? Etkinlikten yararlanarak bu devre elemanlarının görevlerini arkadaşlarımızla tartışalım.

 • Cevap: Her şey doğru bir şekilde yerleştirilse bile bir devrede anahtar açıkken ampul ışık vermez. Çünkü pilin ürettiği elektrik enerjisinin devrenin tamamını dolaşarak tekrar pile dönmesi gerekir. Ancak anahtar açık olduğunda devre tamamlanmamış olur. Anahtar kapandığında ise devre tamamlanmış olur ve ampul ışık verir.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 175[/syf]

…için devre elemanlarının sağlam olması gerekir. Devredeki bağlantı kabloları kopmuş veya yıpranmış olmamalı, kablolar pilin uçlarına düzgün bağlanmalıdır. Ayrıca ampul sağlam olmalı, elemanlar arasında herhangi bir temassızlık olmamalıdır. Çalışan basit bir elektrik devresi kurmak için yapılması gerekenler aşağıda sırayla verilmiştir. Devreyi kurarken bağlantı kablolarından birinin bir ucu pile, diğer ucu ampule bağlanır. Diğer bağlantı kablosunun bir ucu pilin boşta kalan ucuna, diğer ucu anahtarın bir ucuna bağlanır. Bir başka bağlantı kablosu ile de ampul ve anahtar arasında bağlantı kurulur. Anahtar kapatılarak ampulün ışık vermesi sağlanır. Her şey doğru bir şekilde yerleştirilse bile bir devrede anahtar açıkken ampul ışık vermez. Çünkü pilin ürettiği elektrik enerjisinin devrenin tamamını dolaşarak tekrar pile dönmesi gerekir. Ancak anahtar açık olduğunda devre tamamlanmamış olur. Anahtar kapandığında ise devre tamamlanmış olur ve ampul ışık verir. Yaptığımız etkinlikte de sırayla

Bunları Biliyor musunuz?

Canlı vücudunda da elektrik üretilebilir. Elektrikli yılan balığı yüksek miktarda elektrik üreten canlılardan biridir. Yaklaşık olarak yetişkin bir insanın kolu büyüklüğünde olan bu balık, kısa sürede yüksek miktarda elektrik üretebilir. Bu sayede düşmanlarından korunur ve besin avlayabilir.

 • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 176[/syf]

Acaba lambayı açıp kapattığımız elektrik düğmeleri de bu devrenin bir elemanı mıdır?

 • Cevap: Evet bence elektrik düğmeleri de devrenin bir elemanıdır.

Duvardaki anahtar tavanda duran ampulle nasıl bir devre oluşturur?

 • Cevap: Elektrik düğmeleri ile lambalar arasında duvar içinden geçen bakırdan bağlantı kabloları bulunur ve bağlantı bu şekilde sağlanır.

Aralarında bu kadar mesafe olan iki devre elemanı birbirine nasıl bağlanır?

 • Cevap: DC ve AC Elektrik kaynağı ile beslenen elektrik yükünü aynı anda farklı noktalardan kontrol edebilen sisteme vaviyen anahtar denmektedir. Ortak kutup ucu bulunan bu sistem kontak uçlarından oluşmuş olan elektrik anahtar çeşidi olarak da ön plana çıkıyor.

Bağlantı kabloları duvarın içine gizlenmeyip açıkta dursaydı ne olurdu? Arkadaşlarımızla tartışalım.

 • Cevap: Bağlantı kabloları duvar içinde olmayıp da açıkta dursalar da insanlar bu elektrik kablolarına çarpılarak istenmedik sonuçlarla karşı karşıya gelirdik. Elektrik çarpmaları insanlar için ölüm tehlikesi veya geçici felçlik kalp krizleri tetiklemesi veya uzuvlarda patlama gibi sonuçlar doğuran tehlikeli bir enerji kaynağıdır.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 177[/syf]

1) Yandaki görselde bir elektrik düğmesi görülmektedir. Evlerimizde ve okulumuzdaki bu elektrik düğmeleri, basit elektrik devresinde ne olarak görev yapar? Düğmeye bağlı olan kabloların görevi nedir? Aşağıdaki noktalı yere yazalım.

 • Cevap: Bu düğmeler elektrik devresinde anahtar görevi yapar. Kablolar ise oluşan elektriğin ampule iletilmesini sağlar.

2) Aşağıdaki boşluğa basit bir elektrik devresi çizelim.

 • Cevap:

3) Aşağıdaki basit elektrik devrelerinin hangisi veya hangilerinde anahtar kapatıldığında yanar?

 • Cevap: Yalnız I.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 172-173-174-175-176-177 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap