Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 20[/syf]

Bilim insanları günümüzden yüzyıllar önce yaşayan canlılar hakkındaki bilgilere nasıl ulaşabilmektedir?

  • Cevap: Bilim insanları arkeoloji bilimi sayesinde yüzyıllar öncesinde yaşayan canlıların kalıntılarına ulaşabiliyoruz. Arkeologlar topraklardan bilgi alarak kemiklere ve kalıntılara ulaşıyorlar.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 21[/syf]

Üzerinde yaşadığımız Dünya, birçok canlıya ev sahipliği yapar. Bu canlılardan bazıları karada, bazıları suda yaşar. Her biri farklı özellikte ve yapıda olan canlılar için yaşam alanı olan Dünya’nın yapısını hiç merak ettiniz mi?

  • Cevap: Evet ettim. Çünkü üzerinde yaşadığım Dünya benim evimdir. İnsan da elbette evini evinin nasıl oluştuğunu hangi aşamalardan geçerek bugünlere geldiğini merak ediyor.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 22[/syf]

Üzerine bastığımız toprak, yer kabuğu adı verilen taş kürenin bir parçasıdır. Acaba yer kabuğunun yapısında başka neler vardır?

  • Cevap: Kimyasal bileşimi ve yoğunluğu birbirinden farklı iki kısımdan meydana gelir. Bunlardan biri granit bileşimindeki kayaçlardan oluşan granitik yer kabuğu; diğeri ise bazalt bileşimindeki kayaçlardan oluşan bazaltik yer kabuğudur. Granitik yer kabuğunda silisyum ve alüminyum elementleri hakimdir.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 23[/syf]

Kayaçların ham madde olarak kullanıldığı yerleri ve bunun önemini çeşitli kaynaklardan araştıralım. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Kayaçların Hammadde Olarak Kullanıldığı Yerler

Kayaçlar üç gruba ayrılırlar. Magmatik kayaçlar, magmadan ve lavların soğuması sonucu oluşmuş kaya parçalarıdır. Bu olay derinlerde gerçekleşirse ortaya çıkan kayaçlar plütonik kayaçlar olarak adlandırılır. Magmanın soğuması ve sertleşmesi olayı yeryüzünde gerçekleşmesi sonucu meydana gelen kayaçlar volkanik kayaçlar olarak adlandırılmaktadır. Dünya üzerinde önemli bir yere sahip olan ve farklı minerallerden meydana gelen kaya parçalarına kayaç ismi verilir. Dünyamızda kayaçlar farklı ve kaya şekillerinden oluşmaktadır. Çevremizde en sık rast geldiğimiz taş ve kayaçlar şöyle listelenmektedir:

Kömür
Mermer
Kum
Kireçtaşı
Çakıl
Elmas

Bazı kayaçlar fazlasıyla değerlidir ancak bazı kayaçların ekonomik değeri oldukça düşüktür. Altın, elmas gibi kayaçlar nadiren bulunduğu için çok değerli kayaçlar arasında bulunmaktadır. İnsanlar bu tarz değerli taşları takı olarak kullanmaktadır. Kayaçlar oluşumları sırasında mineraller sayesinde farklı özellikler kazanabilmektedirler.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 24[/syf]

Bir zamanlar yeryüzünde dinozor, mamut gibi canlıların yaşadığı bilim insanları tarafından açıklanmıştır. Acaba bilim insanları hiç görmedikleri hâlde dinozorların varlığını nasıl bilmektedir?

  • Cevap: Bilimsel çalışmalar ve bazı disiplinler sayesinde. Mesela paleontoloji ve arkeoloji gibi alanlardan faydalanılmaktadır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 25[/syf]

1) Yandaki görselde bir fosil örneği verilmiştir. Fosillerin oluşumunu ve fosillerle ilgili bilgilerimizi verilen noktalı yerlere yazalım.

  • Cevap: Fosiller yer yüzünde kayaçların bir çoğunda bazen çok iyi korunmuş ve bazen de tahrip olmuş ölü organizmaların bulunduğu kalıntılardır. Bu kalıntılar kimi zaman et parçası çoğu zaman kemik kalıntıları yada izlerdir.  Fosillerin oluşması için bir canlı kalıntısının havayla teması kesilmesi gerekmektedir. Bunun için kalıntının üstü kum, kil veya toprak tabakasıyla örtülmesi gerekmektedir. Bir canlının fosil olarak kabul edilebilmesi için ölü canlının kalıntısının bir takım değişikliklere uğraması gerekmektedir. Biyolojik, kimyasal ve mekanik olarak bozulmuş olması gerekmektedir. Fosilleşmenin en uygun gerçekleşeceği ortam ise tortul kayaçların olduğu yerlerdir. Diğer kayaçlarda da fosile rastlanılabilir.

2) Kayaçlar ve madenler hangi amaçlar için kullanılır? Verilen noktalı yerlere yazalım.

  • Cevap: Kayaçlar ve madenler endüstriyel amaçlar doğrultusunda ham madde olarak kullanılabilir. Mermerler, altınlar, elmaslar ve kömür gibi kayaç ve madenlerin ekonomik değeri bulunmaktadır. Elmas ve altınlar takı sektöründe, kömür fosil yakıt olarak, mermerler mimari açıdan kullanılmaktadır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap