Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 50-51-52-53-54-55 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 50-51-52-53-54-55 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 50[/syf]

Yaşamdan Bir Örnek

Kaan, arkadaşları ve ailesiyle göl kenarına gezmeye gitmişti. Mis gibi kokan çiçeklerin arasında koşup oynadılar, gülüp eğlendiler, balık tuttular. Tertemiz havayı soluyarak annelerinin hazırladığı lezzetli yemeklerden yediler. Sonra balıkçıları izlemeye başladılar. Oradaki balıkçılardan biri Kaan’ın babasının eski bir tanıdığıydı. Çocuklar ailelerinden izin alarak adamın yanına gittiler ve onunla sohbet etmeye başladılar. Bir süre sonra balıkçı onlara şunu söyledi: “Buraya geldiğinizden beri sizi izliyorum. Sağlıklı vücutlarınız ve yanınızda sevdikleriniz var. Bir zamanlar ben de sizin gibi sağlıklı ve neşeliydim. Ancak sonraları sigara ve alkol kullanmaya başladım. Bu maddelerin vücuda ne kadar zararlı olduğunu bilmiyordum. Bir gün doktora gittiğimde doktor bana sigara ve alkol kullanımına bağlı olan birçok rahatsızlığımın başladığını söyledi. Şimdi hem sevdiklerimi hem de sağlığımı kaybetmemek için sigara ve alkol kullanmıyorum. Bunların kullanıldığı ortamlardan uzak duruyorum. Siz de sağlığınızın ve ailenizin kıymetini bilin.”

Kaan, bu sözlerden çok etkilenmişti. Bunun üzerine, “Sigara ve alkol kullanımı gerçekten bu kadar zararlı mı?

  • Cevap: Evet hem de çok zararlıdır. Sigara Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar. Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür. Alkol, toksit bir maddedir. Tüketimi arttıkça, damar sertliği ve damar daralmasına yol açar; vücuttaki tüm organlara zarar verir.

Acaba bu maddelerin vücuda nasıl zararları vardır

  • Cevap: Sigara Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar. Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür. Alkol, toksit bir maddedir. Tüketimi arttıkça, damar sertliği ve damar daralmasına yol açar; vücuttaki tüm organlara zarar verir.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 51[/syf]

Aşağıdaki resimleri inceleyelim. Sigara içen ve içmeyen kişilere ait akciğerler arasında nasıl bir fark var? Hangi akciğerin, görevini daha rahat yapabileceğini belirtelim.

  • Cevap: Sigaranın içindeki zehirli maddeler akciğerler üzerinde birikerek normalde pembemsi bir rengi olan akciğerlerin kararmasına neden olabilir. Birinci resimdeki akciğer elbette görevini daha iyi yapmaktadır.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 52[/syf]

Sigara içen kişilerde içmeyenlere göre;

Akciger kanseri olma riski 22 kat,
Bronşit riski 10 kat,
Kalp hastası olma riski 3 kat,
Kalp krizi riski 1/4 kat daha fazladır.

Yukarıdaki araştırma verilerini okuyarak sigara ve alkolün zararlarını düşünelim. Bu konuda çeşitli kaynaklardan bilgi toplayarak elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda konuyla ilgili bir slogan oluşturalım. Bu sloganla ilgili bir poster hazırlayalım ve arkadaşlarımıza sunalım.

  • Cevap:

Sigara ve alkol kullanımı sadece vücuda mı zarar verir?

  • Cevap: Sigaranın çevreye de büyük oranda zararı vardır. Dünyadaki yangınların % 70 inin sigara sebebiyle çıktığı ve binlerce hektar ormanın yok olmasına neden olduğu araştırmalar neticesinde tespit edilmiştir. Çevreyi kirletir, içmeyenlerin de zehirlenmesine neden olur.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 53[/syf]

Yaşamdan Bir Örnek:

Cansu dedesini çok seviyordu. Onunla oyun oynuyor, her fırsatta sohbet ediyordu. Bir gün otururken dedesi sigara içmek için dışarı çıktı. O sırada Cansu’nun aklına öğretmeninin sigaranın zararlarıyla ilgili verdiği bilgiler geldi. “Bunu dedemle paylaşmalıyım.” diye düşündü. Dedesiyle bugünkü sohbetinin konusu belli olmuştu. Cansu ve dedesi, sigaranın sağlığa zararıyla ilgili uzun uzun konuştu. Dedesi, Cansu’nun uyarısını önemsedi ve ona söz verdi. Kendisine ve Cansu’ya duyduğu sorumluluktan dolayı bir daha sigara içmedi. Cansu’nun sigaranın sağlığa zararları ile ilgili yakın çevresini uyarması, dedesinin hayatını değiştirdi. Dedesi artık daha rahat nefes alıyor, merdiven çıkarken eskisi kadar zorlanmıyordu.

Dedesi, Cansu’yu dinleyince hayatında nasıl değişiklikler olmuştur?

  • Cevap: Dedesi artık daha rahat nefes alıyor, merdiven çıkarken eskisi kadar zorlanmıyormuş. Daha sağlıklı olmuş.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 54[/syf]

FEN, MÜHENDİSLİK VE GİRİŞİMCİLİK UYGULAMALARI

Bu çalışmada bizlerden sigara ve alkolün sağlığa zararlı ya da olumsuz etkilerini araştırıp sigarayı bırakmaya yardımcı bir araç tasarlamamız veya insanları bilinçlendirecek bir kampanya hazırlamamız istenmektedir. Ürünümüzü aşağıdaki boşluğa çizim ya da metin şeklinde ifade edebiliriz. Çalışma basamakları aşağıda verilmiştir.

Çalışma taslağını oluşturalım.
Sigara ve alkolün sağlığa zararlı ya da olumsuz etkilerini gazete, dergi, genel ağ gibi değişik kaynaklardan araştıralım.
Büyüklerimizin yardımıyla sigara ve/veya alkol bağımlısı kişilerle ve doktorlarla röportaj yapalım.
Topladığımız bilgileri bir araya getirerek öğretmenimize çalışmalarımızla ilgili 15 günde bir rapor verelim.
Çalışmamız için ilginç bir slogan düşünelim.

Açıklama: Bu etkinliği yaparken kitabımızın 11-17. sayfaları arasında “Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları” bölümünde yer alan yönergelerden yararlanabilirsiniz.

  • Cevap:

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 55[/syf]

1. Bölüm Sonu Değerlendirme

1) Gizem, aşağıdaki besinlerden hangilerinin karbonhidrat, yağ ve protein içerdiğini öğrenmek istiyor. Besinleri içeriklerine göre gruplandırıp bunların görevlerini verilen noktalı yerlere yazarak Gizem’e yardımcı olalım.

  • Cevap:

Karbonhidrat: Ekmek, makarna, pirinç. Enerji vericidir.
Yağ:
Tereyağı, badem. Enerji vericidir.
Protein:
Fasulye, yoğurt, süt. Büyüme ve yaraların onarılmasında kullanılır.

2) Sigara ve alkolün insan sağlığına olumsuz etkilerini resim, şiir, hikâye gibi yöntemlerle aşağıda verilen boşluğa ifade edelim.

  • Cevap:

SİGARA ÖLDÜRÜR

Çekince ciğerine onu
Olur insanın sonu
İçme kardeş gel bırak
Budur uzun yaşamın yolu

Kimseler sevmez kokusunu
Çocuklar zorla solur onu
Sağlığa da keseye de zarar
Kardeş gel bırak bunu

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 50-51-52-53-54-55 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap