Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 62-63-64-65-66-67-68 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 62-63-64-65-66-67-68 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 62[/syf]

Ömer ve arkadaşları bahçede futbol oynuyordu. Ömer, duran topa vurarak onu hareket ettirdi. Arkadaşına pas vermek için ilerleyen topa tekrar vurarak onu hızlandırdı. Bu sırada araya giren Tarık, ayağıyla topa vurdu ve topun yönünü değiştirdi. Top hızla bahçenin kenarındaki tellere takıldı ve patladı. Top artık yuvarlak değildi. Ömer, “Topa uygulanan kuvvetler topu nasıl etkiledi?” diye düşündü.

✔ Ömer’in düşündüğü soruyu biz yanıtlayalım.

  • Cevap: Arkadaşlarımızla top oynarız ve topun farklı yönlere değişik hızlarda gitmesine olanak veririz. Ömer topa itme kuvveti, Tarık yön değiştirme kuvvetini, teller ise yavaşlatma kuvvetini uygulamıştır.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 63[/syf]

KUVVET, CİSİMLERİ NASIL ETKİLER

Kapalı bir kapıyı açmak için kapıyı iterek veya çekerek ona bir kuvvet uygularız. Bir süngeri sıktığımızda süngere bir kuvvet uygulamış oluruz. Yuvarlanan bir bilyeyi yine kuvvet uygulayarak durdurabiliriz. Günlük hayatta farkında olmadan ya da farkında olarak pek çok nesneye kuvvet uygularız. Kuvvet, cisimlerin hareket durumlarını ya da şeklini değiştiren bir etkidir. Şimdi bu etkileri inceleyelim.

Kuvvetin Cisimlerin Hareketine Etkisi

Kuvvetin cisimlerin hareketi üzerindeki etkileri nasıldır? Bunu gözlemlemek için bir etkinlik yapalım.

Arabayı sıranın üzerine koyalım. Elimizle arabayı arkadan hafifçe itelim. Arabanın hareketini gözlemleyelim.
Araba hareket hâlindeyken arkadan arabayı tekrar itelim. Arabanın hareketindeki değişimi gözlemleyelim.
Araba ilerlerken bu kez arabayı yan kısmından hafifçe itelim. Arabanın hareketindeki değişimi gözlemleyelim.
Hareket hâlindeki arabayı ön kısmından hareket yönünün tersine doğru önce yavaşça, sonra biraz daha hızlı bir şekilde itelim. Arabanın hareketindeki değişimi gözlemleyelim.

Değerlendirme

► Arabaya hangi kuvvetleri uyguladık? Bu kuvvetler arabanın hareketini nasıl etkiledi? Arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Arabaya itme, yön verme, hızlandırma, çekme gibi kuvvetleri uyguladık. Araç bazen yön değiştirdi bazen hızlandı.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 64[/syf]

Bir koltuğun yeri değiştirilmek istendiğinde koltuk itilir veya çekilir. Bu kuvvet uygulanırken başta hareketsiz olan koltuk hareket eder. Çünkü kuvvetin etkilerinden biri duran cismi hareket ettirebilmesidir. Duran topa vurulduğunda, açık çekmece itildiğinde yine cisimleri hareket ettiren bir kuvvet uygulanmış olur. Etkinlikte de duran oyuncak arabanın, arkadan uyguladığımız kuvvet sonucunda hareket ettiğini gözlemledik.

Hareket hâlindeki bir cisme hareket yönünde bir kuvvet uygulandığında cisim hızlanır. Örneğin pistte hareket etmeye başlayan bir uçakta, gaz kolu itildiğinde uçağın ileri doğru hareketi yönünde bir kuvvet uygulanmış olur. Bunun sonucunda uçak daha da hızlanır ve sonra havalanır. Yaptığımız etkinlikte hareket eden oyuncak arabaya hareketi yönünde kuvvet uygulayarak arabanın hızlandığını gözlemledik.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 65[/syf]

Kuvvetin cisimlerin hareketine bir başka etkisi de onları yavaşlatma ve durdurmadır. Hareket eden bir cismin hareketine zıt yönde bir kuvvet uygulandığında cisim yavaşlar veya durabilir. Yokuş aşağı giden bir oyuncak kamyonu arkasından çekerek bu şekilde yavaşlatabilir veya durdurabiliriz. Halat çekme oyununda da rakip takımın çektiği ipe zıt yönlü kuvvet uygulayarak ipin hareketini yavaşlatıp durdurabiliriz.

Bisiklet sürücüsü sağa ya da sola dönmek için direksiyonu çevirir. Uygulanan bu kuvvet sonucunda düz giden tekerlekler sağa veya sola doğru gitmeye başlar. Yani bisiklet yön değiştirir. Bu durum, kuvvetin cisimlerin hareket yönünü değiştirebildiğini gösterir. Bir voleybolcu da topa kuvvet uygulayıp bu sayede topun yönünü değiştirerek topu istediği yere gönderebilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 66[/syf]

Yandaki fotoğrafı inceleyelim. Bu araç hızla giderken bir direğe çarparak durmuş ve bu hâle gelmiştir. Arabanın şekli neden değişmiştir?

  • Cevap: Çünkü arabaya çok büyük bir kuvvet uygulanmıştır. Araba sert bir maddeden yapıldığı için esneme payı azdır. Bundan dolayı şekli de değişime uğramıştır.

Kuvvetin cisimlerin şekline bir etkisi var mıdır? Bunu gözlemlemek için aşağıdaki etkinliği yapalım.

Lastik, kâğıt, sünger ve kumaşa uyguladığımız kuvvetler bu cisimlerin şekillerinde nasıl bir değişime neden oldu?

  • Cevap: Yaptığımız etkinlikte; lastiğin, kâğıdın, süngerin ve kumaşın şeklinin onlara uygulanan farklı kuvvetler sayesinde değiştiğini gözlemledik. Üçüne de kuvvet uyguladığımızda görürüz ki lastik az esnemiş, sünger çok esnemiş kumaş ise hiç esnememiştir. Ama bir terzi elindeki kumaşı makasla keserek ona istediği şekli verebilir.

Uygulanan kuvvet ortadan kalktığında cisimler eski hâllerine geri döndü mü? Neden? Arkadaşlarımızla tartışalım.

  • Cevap: Sünger ve lastiğin kuvvet uygulamayı bıraktıktan sonra eski hâllerine döndüler. Çünkü çok esnektirler. Kumaş ise kesildiği için eski haline gelmez.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 67[/syf]

Etkinlik yaparken sünger ve lastiğin kuvvet uygulamayı bıraktıktan sonra eski hâllerine döndüklerini fark edebildik mi?

  • Cevap: Fark ettim. Çünkü bazı cisimler kuvvet uygulandığında şekil değiştirse bile o kuvvet ortadan kalktığında eski şeklini alır. Bu cisimlere esnek cisim adı verilir. Yay, sünger, lastik gibi cisimler esnek cisimlerdir.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 68[/syf]

1) Aşağıda verilen kavramları kullanarak kavram haritasındaki boşlukları verilen ipuçlarından yararlanarak uygun şekilde dolduralım.

  • Cevap:

2) Kuvvetin esnek ve esnek olmayan cisimlere etkileri nasıldır? Açıklayarak yazalım.

  • Cevap: Kuvvet esnek ve esnek olmayan cisimlere uygulandığı zaman farklı sonuçlar doğurabilir. Esnek cisimlere uygun miktarda kuvvet uygulanılırsa ve bırakılırsa eski haline dönebilir. Ancak bu oran aşırıya kaçılırsa esnek cisimde kırılabilir, kopabilir ve kesilebilir. Esnek olmayan cisimlere uygulanan kuvvet dozuna göre hiç bir fark yaratmayabilirken hızlanma, yön değiştirme, durdurma ve kırılma gibi sonuçlara yol açabilir.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 62-63-64-65-66-67-68 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap