Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 73-74-75-76-77 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 73-74-75-76-77 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 73[/syf]

Mıknatıs hangi maddeleri çekti, hangilerini çekmedi? Tahminlerimiz ile gözlemlerimiz arasında fark oldu mu?

  • Cevap: Tahta parçasını, defteri, kumaş parçasını çekmezken, bakır teli; toplu iğne, mıknatısı ve metal ataşı ise çekmiştir.

Mıknatıslar etkinlikte kullandığımız malzemelerden başka hangi maddeleri çeker, hangilerini çekmez?

  • Cevap: Magnet Market Mıknatıs nikel, kobalt, demir gibi metalleri çeker iken, altın, gümüş, alüminyum, bakır gibi metalleri çekmez çünkü altın soy metaldir. içerisinde mıknatısın altını çekebileceği metal özelliği yoktur bu yüzden mıknatıs altını çekmez.

Mıknatısın günlük yaşamdaki kullanım alanları neler olabilir?

  • Cevap: Mıknatısların kullanım alanları şunlardır: Mıknatıslar manyetik iğneler ve denizci pusulası oluşturmak için kullanılır. Kalıcı mıknatıslar jeneratörlerde, elektrikli hızlandırıcılarda ve elektrik motorlarında kullanılır. Elektromıknatıslar hoparlörlerde, elektrikli çanlarda ve elektrikli vinçlerde kullanılır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 74[/syf]

Buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge gibi elektrikli aletlerin yapımında mıknatıslardan yararlanılır.
Yönümüzü bulmamızı sağlayan pusulanın içinde de mıknatıs vardır. Pusula ibresi daima kuzeyi gösterir.
Ağır yük taşıyan vinçlerde yine mıknatıslardan yararlanılır. Hurdaya dönmüş araçları taşıyan vinçlerdeki dev mıknatıslar sayesinde araçlar daha kolay taşınabilir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 75[/syf]

Kapı zili, radyo, mikrofon, bilgisayar ekranı gibi günlük hayatta kullanılan pek çok aracın içerisinde yine mıknatıslar bulunur. Bu nedenle bu aletlerin yakınına mıknatıs konulması bozulmalarına neden olabilir. Mıknatıslar bazen de karışımları ayırmak için kullanılır. Örneğin plastik boncuk ve demir iğneler birbiriyle karıştırıldığında mıknatıs yardımıyla iğneler kolayca ayrılabilir. Ya da talaş parçalarının arasındaki iğne bu şekilde alınabilir. Buzdolabına yapıştırılan süslerin arkasında mıknatıslar vardır. Bıçakları ve bazı mutfak gereçlerini güvenli bir şekilde asmak için yine mıknatıslar kullanılır. Bu sayede buzdolabı süsleri ve bıçaklar, bulundukları yüzeye zarar vermeden kolayca tutunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 76[/syf]

Mıknatısın yeni kullanım alanları başka neler olabilir?

  • Cevap: Mıknatıslar manyetik iğneler ve denizci pusulası oluşturmak için kullanılır. Kalıcı mıknatıslar jeneratörlerde, elektrikli hızlandırıcılarda ve elektrik motorlarında kullanılır. Elektromıknatıslar hoparlörlerde, elektrikli çanlarda ve elektrikli vinçlerde kullanılır.

Gelecekte mıknatıslar başka hangi alanlarda kullanılabilir?

  • Cevap: Mıknatıslar otomotiv sektöründen uzay araştırmalarına, sanayiden maden çıkarmaya kadar bir çok alanda gelecekte daha fazla kullanılacaktır.

Mıknatısın yeni kullanım alanlarını çeşitli kaynaklardan araştıralım. Bu konu hak-kındaki fikirlerimizi aşağıdaki alana resim, şiir, model oluşturma gibi yöntemlerle ifade edelim.

Bu etkinliği yaparken kitabımızın 11-17. sayfaları arasında “Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları” bölümünde yer alan yönergelerden yararlanabilirsiniz.

  • Cevap:

MIKNATIS ŞİİRİ 

Her şeyi çeker çok çekiciyim
Tahtalarla odunlarla işim olmaz
Bir arabayı bir uçağa yüklerim
Kumaşla, kağıtla işim olmaz

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 77[/syf]

1) Aşağıdaki cisimlerden mıknatısla çekilebilenleri oklar yardımıyla mıknatısla eşleştirelim.

  • Cevap:

2) Aşağıdaki boşluğa mıknatısın farklı şekillerinden 3 tanesini çizelim. Mıknatısın kutuplarını göstererek aynı ve zıt kutupların birbirini nasıl etkilediğini belirtelim.

  • Cevap:

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 73-74-75-76-77 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry