Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Sayfa 84-85-86-87-88-89 Cevapları

[giris]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 84-85-86-87-88-89 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 84[/syf]

Ahmet dışarıda yağmur yağdığını görünce çok sevindi. Hemen yağmurluğunu giyip dışarı çıktı. Bir süre oynadıktan sonra eve döndü ve yağmurluğunu çıkardı. Tişörtü hiç ıslanmamıştı. Daha sonra ellerini yıkadı ve bir havluyla kuruladı. Bu sırada Ahmet’in aklına bir soru takıldı. “Acaba şemsiye ve havlu nasıl maddelerden üretilmiştir? Şemsiye malzemesinden havlu, havlu malzemesinden şemsiye üretilseydi ne olurdu?”

 • Cevap: Maddeyi niteleyen özelliklerden biri de suyu emip emmemesidir. Etkinlikte de gözlemlediğimiz gibi plastik top, cam bilye, metal kaşık suyu emmeyen maddelerdir. Sünger, kâğıt ve pamuk ise suyu emen maddelerdendir. Duyu organlarımızdan göz ve deri yardımıyla maddenin suyu emme veya emmeme özelliğini anlayabiliriz.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 85[/syf]

Acaba maddeyi niteleyen temel özellikler nelerdir?

 • Cevap: Maddeyi Niteleyen Özellikler  

Sertlik- Yumuşaklık.
Esneklik.
Kırılganlık.
Pürüzlülük ve Pürüzsüzlük.
Renk.
Koku.
Tat.

Beş duyu organımızı kullanarak maddeyi niteleyen temel özellikleri nasıl belirleriz?

 • Cevap: Bulunduğumuz oramda yer kaplayan her şeye madde adı verilir. Toprak hava, su, gümüş, altın, demir, kolonya maddeye örnektir. Maddelerin özelliklerini belirlemek için duyu organlarımızı kullanabiliriz.

5 Duyu organımız vardır. Bunlar;

Göz
Kulak
Burun
Deri
Dil

Duyu organlarımızın görevleri ise şu şekildedir.

Göz Görme
Burun Koklama
Kulak İşitme
Deri Dokunma
Dil Tat alma

Duyu organlarımız ile dünyadaki varlıkları tanır, varlıkların özeliklerini belirleriz.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 86[/syf]

Hangi maddeler suda yüzdü, hangileri suya battı?

 • Cevap: Madenî para, Silgi, Cam bilye suya batarken; pet şişe, oyuncak ördek, strafor köpük, tahta parçası suya batmamıştır.

Tahminlerimizle gözlem sonuçlarımız birbiriyle uyumlu mu? Arkadaşlarımızla tartışalım.

 • Cevap: Kesinlikle uyumlu çünkü bir maddenin suda yüzme ve suya batma özelliğinden günlük hayatta yararlanılır. Örneğin tahtanın suda yüzme özelliğinden yararlanılarak basit bir su taşıtı olan sal üretilmiştir. Etkinlikte de tahtanın suda yüzdüğünü duyu organlarımızla gözlemledik.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 87[/syf]

Masaya su döküldüğünde ıslanan yeri silmek için pamuklu veya naylon bezden hangisini tercih ederiz?

 • Cevap: Çünkü bu maddeler suyu geçiren emen maddelerdir. Bundan dolayı da bunları tercih ederiz.

İçine içecek koyduğumuz sürahi neden pamuklu kumaştan değil de camdan veya plastikten üretilmiştir?

 • Cevap: Çünkü cam suyu geçirmez akıtmaz bundan dolayı da suyu tutması için sürahiyi camdan yaparız.

Hangi maddeler suyu emdi, hangileri emmedi?

 • Cevap:  Maddeyi niteleyen özelliklerden biri de suyu emip emmemesidir. Etkinlikte de gözlemlediğimiz gibi plastik top, cam bilye, metal kaşık suyu emmeyen maddelerdir. Sünger, kâğıt ve pamuk ise suyu emen maddelerdendir.

Çevremizde suyu emen ve emmeyen başka hangi maddeler vardır? Arkadaşlarımızla tartışalım.

 • Cevap: Maddelerin suyu emen özelliğinden yararlanılarak havlu, peçete gibi eşyalar üretilir. Şemsiye, yağmurluk gibi eşyaların yapımında ise suyu emmeme özelliği olan malzemeler tercih edilir.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 88[/syf]

Maddeyi niteleyen özelliklerden biri de suyu emip emmemesidir. Etkinlikte de gözlemlediğimiz gibi plastik top, cam bilye, metal kaşık suyu emmeyen maddelerdir. Sünger, kâğıt ve pamuk ise suyu emen maddelerdendir. Duyu organlarımızdan göz ve deri yardımıyla maddenin suyu emme veya emmeme özelliğini anlayabiliriz. Maddelerin suyu emen özelliğinden yararlanılarak havlu, peçete gibi eşyalar üretilir. Şemsiye, yağmurluk gibi eşyaların yapımında ise suyu emmeme özelliği olan malzemeler tercih edilir.

Mıknatısla Çekilme

Mıknatısın ne olduğunu ve günlük hayatta nerelerde kullanıldığını öğrendik. Demir, nikel, kobalt içeren maddelerin mıknatıs tarafından çekildiğini biliyoruz. Maddeleri mıknatısla çekilme veya çekilmeme özelliklerine göre de nitelendirebiliriz. Maddelerin bu özelliklerini duyu organlarımızı kullanarak keşfederiz. Hangi maddelerin mıknatıs tarafından çekildiğini, hangilerinin çekilmediğini gözlemlemek amacıyla aşağıdaki uygulamayı yapalım.

Elimize bir mıknatıs alarak okulumuzda veya evimizde bulunan eşyalara mıknatısı yaklaştıralım. Mıknatısın hangi maddeleri çekip hangilerini çekmediğini gözlemleyelim.

 • Cevap: Mıknatıs nikel, kobalt, demir gibi metalleri çeker iken, altın, gümüş, alüminyum, bakır gibi metalleri çekmez çünkü altın soy metaldir. içerisinde mıknatısın altını çekebileceği metal özelliği yoktur bu yüzden mıknatıs altını çekmez.
[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu Yayınevi Sayfa 89[/syf]

1) Aşağıdaki eşyaların üretiminde maddeyi niteleyen hangi özellikler kullanılmalıdır?

 • Cevap:

Yağmurluk  Suyu emmeme,
Kâğıt havlu Suyu emme,
Buzdolabı magneti Mıknatısla çekilme,
Bornoz Suyu emme

2) Çevremizdeki maddelerden suda yüzenlerin isimlerini suyun üzerindeki baloncuklara, suya batan cisimlerin isimlerini ise suyun altındaki baloncuklara yazalım.

 • Cevap:

Kırmızı Balon: tahta, oyuncak bebek, buzdolabı, gemi, lastik

Yeşil Balon: araba, demir parçası, taş parçası

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anka Kuşu Yayınları Sayfa 84-85-86-87-88-89 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry