Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Ata Yayınları 15-16

4. Sınıf Ata Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 15-16 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Ata Yayınları Sayfa 15-16

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Ata Yayınları Çözümleri Sayfa 15[/syf]

B. KAYAÇ-MADEN İLİŞKİSİ

Yukarıdaki görselleri inceleyelim. Görsellerdeki varlıklar nelerden yapılmıştır? Görüşlerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.

Altın, bakır, gümüş, mermer gibi bazı madenler ekonomik değeri yüksek olan kayaç- lardır. Yer kabuğunun bazı bölgelerinde çeşitli etkenlerle oluşan ve ekonomik değeri olan kayaçlara maden denir.

Ülkemizde farklı kayaçlar bulunur. Kireç taşı, sünger taşı, granit, kalker, kum taşı, kil, çakıl ülkemizdeki önemli kayaçlardandır. Kayaçlar sanayide ham madde olarak kullanılır. Örneğin testi ve çömlek yapımında kil, çimento yapımında kireç taşı, yüzey kaplamalarında granit kullanılır.

Tartışalım

Kayaçların sanayide ham madde olarak kullanımı hakkında internet ve çeşitli kaynaklardan araştırma yapalım. Edindiğimiz bilgileri arkadaşlarımızla paylaşalım. Kayaçların ham madde olarak önemini tartışalım.

  • Cevap:

Altın: Ziynet eşyası olarak bilinen altın kuyumcularda kullanılmasının yanı sıra bir çok elektrik-elektronik aletin ham maddesi olarak kullanılmaktadır.
Demir: Günümüzde hemen hemen her alanda kullanılır. Elektrik-elektronik aletlerin yapımında, inşaatlarda, araçlarda, yollarda, duvarlarda vb.
Bor: Cam yapımı, seramik ve deterjan gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan bir ham maddedir.
Bakır: Elektriği çok iyi ileten bir madde olmasından kaynaklı elektrik-elektronik aletlerde vazgeçilmez ve ana ham madde olarak kullanılmaktadır.
Kömür: Geçmişten günümüze kullanılan kömür bazı ilaçlarda, elektrik üretiminde ve ısınma amacıyla kullanılmaktadır.
Çinko: Araba parçalarının yapımında ve pillerin yapımında kullanılan bir ham maddedir.

[syf]4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Ata Yayınları Çözümleri Sayfa 16[/syf]

Mermer

Heykel, süs eşyası, mutfak tezgâhı, mezar taşı yapımında mermerden yararlanılır.

Linyit

Sanayide, elektrik enerjisi üretiminde, ev ve iş yerlerinde ısınma amaçlı kullanılır.

Taş Kömürü

Yakıldığında linyite göre daha yüksek ısı enerjisi verdiğinden özellikle demir-çelik fabrikalarında kullanılır. Ayrıca elektrik üretiminde de taş kömürü kullanılır.

Bakır

Süs eşyalarında, cezve, tencere, tepsi gibi ev eşyalarında, elektrikli cihazlarda, elektrik kablolarında, elektrik motorlarında bakırdan yararlanılır.

Gümüş

Bilezik, yüzük, kolye gibi mücevher ve süs eşyası yapımında kullanılır. Ayrıca ayna ve diş dolgusunun yapımında kullanılır.

Cıva

Tek sıvı maden olan cıva; kuyumculukta, tarımda, ilaç ve boya sanayisinde, termometre yapımında kullanılır.

Demir

Çatal, kaşık, tencere gibi mutfak eşyalarında, inşaat sektöründe, köprü ve tren raylarının yapımında ve başka birçok alanda demir kullanılır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Ata Yayınları Sayfa 15-16  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry