Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 61 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 61

ETKİNLİK-11

Sürtünme kuvvetinin büyüklüğü yüzeyin cinsine göre değişir. Peki, farklı yüzeylerde sürtünme kuvvetinin cismin hareketine etkisi nasıldır?

Sürtünme kuvvetinin cismin hareketine etkisini gözlemlemek için halı, parke ve toprak zeminler kullanılarak bir deney yapılıyor. Deneyde kurmalı oyuncak araba her seferinde eşit miktarda kurularak bu zeminlerde hareket ettiriliyor ve arabanın gittiği mesafe ölçülerek not ediliyor.

Oyuncak araba halı zeminde 90 cm, toprak zeminde 50 cm, parke zeminde ise 120 cm yol alıyor. Bu bilgilerden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Hangi zemin daha pürüzlüdür?

  • Cevap: Toprak zemin.

2. Hangi zeminde arabayı hareket ettirmek daha kolaydır?

  • Cevap: Parke zemin.

3. Hangi zeminin sürtünme kuvveti daha çoktur?

  • Cevap: Toprak zemin.

4. Hangi zeminin sürtünme kuvveti daha azdır?

  • Cevap: Parke zemin.

5. Araba en az mesafeyi toprak zeminde gitmiştir. Neden?

  • Cevap: Toprak zeminin sürtünme kuvveti çok olduğu için cismi yavaşlatıcı etkisi daha fazladır. Bu nedenle cismin bu yüzeydeki hareketi zordur ve cisim uzun mesafe gidemez.

5. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 61 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap