Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 69

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 69 Cevapları Meb Yayınları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

5. Sınıf Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Cevapları Sayfa 69

11. Şekilde verilen araç zemin üzerinde hareket ettirilecektir. Aracın hareket ettiği zemin aşağıdakilerden hangisi olursa araca zemin tarafından uygulanan sürtünme kuvveti diğerlerinden daha büyük olur?

A) Asfalt
B) Toprak
C) Buz
D) Mermer

  • Cevap: B

12. Havanın cisimlere uyguladığı sürtünme kuvveti ile ilgili deney yapılıyor. Buruşturulmuş kâğıt ve düz kâğıt sırayla belirli bir yükseklikten bırakılıyor. Kâğıtların yere düşme süreleri ölçülüp not ediliyor. Düz kâğıdın yere düşme süresi buruşturulmuş kağıdın yere düşme süresinden daha fazla olduğuna göre aşağıdaki yorumlardan hangisi doğrudur?

A) Buruşturulmuş kâğıda sürtünme kuvveti etki etmez.
B) Düz kâğıda etki eden sürtünme kuvveti buruşturulmuş kâğıda etki eden sürtünme kuvvetinden daha azdır.
C) Buruşturulmuş kâğıda etki eden sürtünme kuvveti daha fazla olduğu için cisim yavaşlamış ve daha kısa sürede yere düşmüştür.
D) Düz kâğıda etki eden sürtünme kuvveti daha fazla olduğu için cisim yavaşlamış ve daha uzun sürede yere düşmüştür.

  • Cevap: D

5. Sınıf Meb Yayınları Fen Bilimleri Çalışma Kitabı Sayfa 69 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap