Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR Dikey Sayfa 137-138-139 Cevapları

[giris]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 137-138-139 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 137[/syf]

2. NESLİ TÜKENEN VE TÜKENME TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA OLAN CANLILAR

Dünya’da canlı yaşamını olumsuz etkileyen koşulların oluşması ile tarihten günümüze birçok türün tek tek ya da toplu hâlde yok olduğu bilinmektedir. Sanayinin hızlı gelişmesi, canlılara zararlı maddelerin kontrolsüz olarak doğaya bırakılması, bilinçsiz avlanma gibi nedenlerle türlerin yok olma hızı daha da artmıştır.

Tazmanya kaplanı, dinozor, mamut, dodo, quagga, moa kuşu ve hazar kaplanı gibi canlılar, Dünya üzerinde nesilleri tükenen canlılardır. Aynı şekilde, Anadolu panteri, anadolu parsı, anadolu aslanı ve çizgili sırtlan gibi canlılar da Anadolu’da yaşamış, nesli tükenmiş hayvanlardır.

Bunu biliyor musunuz?

Yeryüzünde hayatın başladığı günden bugüne kadar geçen zaman içinde, yaklaşık yüz milyon adet canlı türünün neslinin tükendiği tahmin edilmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır. 
[syf]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 138[/syf]

Yapılan araştırmalar, yaşayan birçok canlı türünün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu göstermektedir. Küresel ve yerel çevre sorunlarının yanı sıra kaçak avlanmanın da birçok cinsi tehdit ettiğine ve eğer önlem alınmazsa hayvan türlerinin birçoğunun yok olacağına dikkat çekilmektedir. Kutup ayıları, büyük pandalar, Javan gergedanı ve Meksika yunusu nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlılardan sadece birkaçıdır. Ülkemizde de bazı canlıların nesli, tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Kelaynak, deniz kaplumbağası, alageyik, Akdeniz foku ve telli turna nesli tükenme tehlikesi olan başlıca hayvanlardır. Doğal zenginliğimiz olan canlıların nesillerinin tükenmemesi için gayret göstermeliyiz. Bu konuda duyarlı olmalıyız.


Afiş Sergisi

Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenen canlılara örnekler veriniz. Çeşitli kaynaklardan bu canlılara ait görseller bulup bir afiş hazırlayınız. Hazırladığınız afişleri okulunuzda sergileyiniz.

  • Cevap: Bazı hayvan türlerini ise çoktan olumsuz bir şekilde etkilemiş, nesillerini yok etmiştir. Bu nesil tükenmesinde doğanın ve iklimin etkisi olmakla birlikte aynı zamanda avcılık faaliyetleri de bu durum da etkili olmaktadır. Nesli tükenen ve tükenme tehlikesi bulunan hayvanların isimleri şu şekildedir:

Vaşak
Leopar
Cava gergedanı
Çita
Sumatro orangutanı
Macellen pengueni
Deniz iguenası
Büyük pandalar
Dev Mekong Yayın Balığı
Siyah ayaklı dağ gelinciği
Pigme borneo fili
Dağ gorili
Sumatra kaplanı
Cross River Gorili
Meksika yunusu
Altın başlı langur
Javan gergedanı

[syf]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 139[/syf]

Ülkemizde kardelen çiçeği, göl soğanı ve salep yapımında kullanılan orkide gibi bitkiler, ekonomik değeri yüzünden bilinçsizce toplanmaktadır. Ne yazık ki bu bitkilerin de nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Araştıralım-Sunalım

Ülkemizde ve Dünya’da nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları ansiklopedi, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırarak bunlara örnekler veriniz. Araştırma sonuçlarını sınıfınızdaki arkadaşlarınıza sununuz.

  • Cevap:

Dünyada nesli tükenen bu canlıların yanı sıra bazı balina çeşitleri, orangutan, tepeli pelikan, gergedan, kutup ayısı, nehir yunusu, siyah çizgili albatros, leopar, Afrika fili, Amazon timsahı, Avrupa’da yaşayan bazı kurt, ayı, yeraltı orkidesi, deniz anası ağacı ve eğrelti otu çeşitleri de nesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan canlı çeşitlerine örnektir.

Ülkemizde nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlara Akdeniz foku, deniz kaplumbağası, flamingo, boz ayı, turna, angut, kelaynak, mersin balığı örnektir. Ülkemizde nesli
tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bitkiler ise kardelen, siklamen, göl soğanı, yanar döner çiçeği, kara çiğdem, nergis ve şakayık örnek verilebilir.

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR Dikey Yayınları Sayfa 137-138-139 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry