Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR Dikey Sayfa 140-141-142 Cevapları

[giris]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 140-141-142 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 140[/syf]

3. BİYOÇEŞİTLİLİĞİ TEHDİT EDEN UNSURLAR

Dünya üzerindeki biyoçeşitlilik, milyonlarca yıldır var olmakla beraber zaman içerisinde bazı canlı türlerinin yok olduğu da bilinmektedir. Günümüzde, geçmişte yaşamış olan dinozorlar ile diğer hayvan ve bitki türlerini fosillerinden tanıyoruz. Ekosistemde yaşanan olumsuzluklar sonucunda bazı türlerin nesli tükenmiştir. Ama son yüzyılda meydana gelen sanayileşme, nüfus artışı, çevre kirliliği, bilinçsiz avlanma gibi olumsuz faktörler ekosistemleri çok daha fazla etkilemiştir. Yapılan araştırmalar günümüzde yaşanan tür kayıplarının geçmişe nazaran çok daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Yandaki tabloda, Türkiye’de bazı canlı gruplarına ait tanımlanmış tür sayıları ile nesli tükenen ve tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan tür sayıları verilmiştir.
Tür sayısının azalmasına neden olan, biyoçeşitliliği tehdit eden unsurları yapacağımız etkinlik ile öğrenelim.

Biyoçeşitliği Tehdit eden faktörler

Etkinlik Nasıl Yapılacak?

• Sınıf mevcuduna ve konu sayısına göre gruplar oluşturalım.
• Deniz, orman, göl, nehir gibi ekosistem alanlarından birini seçelim.
Hangi Malzemeler Gerekli?
• Ekosistemin habitat özellikleri, ekosistemdeki canlıların ekonomik değer ifade eden özellikleri, ekosistemdeki canlıların beslenme özellikleri, ekosistemi bozacak insan faktörleri, ekosistemi bozacak doğal faktörler gibi konuları, her bir grup bir görev alacak şekilde paylaştıralım.
• Her bir grup, konusu ile ilgili araştırmalar yapsın. Araştırma sonuçlarını önce gruptaki arkadaşlarımıza sonra da sınıf arkadaşlarımıza sunalım.
• Bu sunumun ardından ekosistemdeki biyoçeşitliliğe etki eden olumsuz faktörleri ve biyoçeşitliliği bozan faktörlere karşı alınması gereken önlemleri rapor hâline getirelim.


Sonuçları Değerlendirelim

1. Konunuzla ilgili tartışmada, grup üyeleri arasında farklı görüşler oluştu mu? Örnek veriniz.

  • Cevap: Grup üyeleri arasında farklı görüşler oluştuysa yazınız ve örnek veriniz.

2. Biyoçeşitliliği etkileyen en önemli üç faktör nedir? Bu faktörlerin etkilerini nasıl azaltabiliriz? Defterinize yazınız.

  • Cevap: Biyoçeşitliliği etkileyen önemli faktörler; iklim, sıcaklık, ışık, su gibi cansız faktörlerdir. Doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı, hızlı nüfus artışı, düzensiz sanayi ve kentleşme biyoçeşitliliği tehdit eden unsurlardır. Bütün çevre sorunları yeryüzünde yaşayan tüm canlıları etkilemektedir. Ormanların tahribatı, çevre kirliliği, çölleşme, erozyon gibi etkiler ekosistemleri olumsuz yönde etkilemektedir.
[syf]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 141[/syf]

Biyolojik çeşitliliği tehdit eden birçok faktör vardır. Bu faktörlerin türler üzerindeki etkisi ayrı ayrı olduğu gibi bazen birkaç faktör birlikte tür sayısını olumsuz etkilemektedir. Bu faktörler şunlardır:

➢ Çayır-mera ve yaylaların aşırı otlatılması,
➢ Erozyon,
➢ Anız yakma,
➢ Sulak alanların kurutulması,
➢ Tarımda düzensiz ve aşırı şekilde zirai,
➢ İlaç kullanımı,
➢ Endüstrileşme, ev ve sanayi artıkları,
➢ Plansız kentleşme,
➢ Bilinçsiz avlanma ve toplama yapma,
➢ Küresel ısınma

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları SDR Dikey Yayıncılık Sayfa 142[/syf]

Biyoçeşitliliği tehdit eden unsurları öğrendiniz. Sizce biyoçeşitliliği tehdit eden en önemli faktör hangisidir? Arkadaşlarınızla tartışınız. Çözüm önerilerinizi söyleyiniz.

  • Cevap: Biyoçeşitliliği tehdit eden en önemli faktör insandır. İnsanlar eğer bu konuda eğitilirse, bilinçlendirilirse sorunun önüne geçmiş oluruz.

Aşağıda verilen soruların karşısına, sorunun cevabını içeren görseldeki numarayı yazınız.

1. Hangileri biyoçeşitliliği olumsuz etkiler?

  • Cevap: 4, 8, 12

2. Hangileri nesli tükenen canlılardır?

  • Cevap: 1, 5, 11

3. Hangilerinin nesli, tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır?

  • Cevap: 2, 3, 7

4. Hangilerinin nesli, insanların sadece ekonomik çıkar elde etmek istemesi sebebiyle tehlikededir?

  • Cevap: 6, 9, 10

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı SDR Dikey Yayınları Sayfa 140-141-142 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry