Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 135-136 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 135-136 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 135[/syf]

Kış mevsiminde ısınmak için evlerimizde ya soba yakar ya da kalorifer, kombi, elektrikli ısıtıcı vb. araç gereçleri kullanırız. Sıcak bir odadan başka bir odaya giderken aile büyüklerinizin “Kapıyı kapatmayı unutma!” uyarısıyla karşılaşmışsınızdır.

Sizce bu durumun sebebi nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Çünkü ısının korunması gerekmektedir. Isının korunması için odanın yalıtılması ve sıcaklığın dağılmasının önlenmesi gerekmektedir. Bundan ötürü kapının kapatılması gerekmektedir.

Aşağıda verilen sorular hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanın sonucunda elde ettiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

• Binalarda ısı yalıtımının aile ve ülke ekonomisi açısından önemi nedir?

  • Cevap: Binalarda ısı yalıtımının aile ve ülke ekonomisi açısında elbette ki katkısı büyüktür. Çünkü fazla ısı kaybının azalmasını sağlayarak daha az enerjinin sağlanması ısı yalıtımı sayesinde olmaktadır. Fazla enerji kullanmak yerine daha az enerji kullanılırsa bu sefer de enerjiye harcanan para daha da azalacaktır. Bu durumda ailenin enerjiye ödediği para azalınca ekonomide yükü biraz daha azalacaktır. Herkesin üzerinden bir yükte kalkarsa ülke de biraz kalkınır. Veya ülke enerjiye bağımlı bir ülke ise bu durumda dış ülkelerden daha az enerji ithalatı yapar.

• Binalarda ısı yalıtımının, ısı kaynaklarını etkili kullanma açısından önemi nedir?

  • Cevap: Fazla enerji kullanmak yerine daha az enerji kullanılırsa bu sefer de enerjiye harcanan para daha da azalacaktır. Bu durumda ailenin enerjiye ödediği para azalınca ekonomide yükü biraz daha azalacaktır. Herkesin üzerinden bir yükte kalkarsa ülke de biraz kalkınır. Veya ülke enerjiye bağımlı bir ülke ise bu durumda dış ülkelerden daha az enerji ithalatı yapar.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 136[/syf]

Isı yalıtımı, aile ekonomisi açısından önemlidir.  İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için yaşadığı ortamdaki sıcaklığın, belli bir değerde olması gerekir. İnsanlar ısınma ihtiyaçlarını çeşitli şekillerde karşılayabilirler. Bazıları odun ve kömür kullanarak evlerinde soba yakar. Bazıları doğal gaz veya elektrik enerjisi sayesinde kalorifer kullanır. Bazıları ise elektrik enerjisinden yararlanarak elektrikli ısıtıcılar kullanır. Yaşadığımız binanın ısınmasını sağlarken kullandığımız enerji kaynakları için belli bir miktar para öderiz. Isı yalıtımı enerji tüketimini azaltır. Isı yalıtımı yaptırılmayan binalarda ısınma için harcanan para, ısı yalıtımı yaptırılan binalara göre daha fazladır.

Binalara ısı yalıtımı yaptırmanın maliyeti fazla görülebilir. Fakat ısı yalıtımı yaptırdıktan sonra binalarda ısınma amaçlı kullanılan kaynaklar daha az tüketilir. Böylece elektrik, odun, kömür veya doğal gaz için harcanan para bir miktar azalır. Isı yalıtımı, az enerji tüketilerek ve az para harcanarak yaşam şartlarının daha rahat olmasını sağlar.

Ahmet Bey ve ailesi kış mevsimi gelince evlerini ısıtmak için soba kullanmaktadır. Sobada yakarak ısınmak için Ahmet Bey bu ayki maaşının yarısıyla odun ve kömür satın almıştır.
Ahmet Bey’in arkadaşı binalarda ısı yalıtımı yapmaktadır. Bir gün arkadaşı, Ahmet Bey’e “Senin evinin büyüklüğündeki bir evin ısı yalıtımı maliyeti yaklaşık bir aylık maaşın kadardır. Evinde ısı yalıtımı yaptırırsan ısınma amaçlı harcadığın kaynakların kullanımından %30 oranında tasarruf edersin.” der. Bunun üzerine Ahmet Bey, ısı yalıtımı yaptırmanın aile ekonomisi açısından doğru bir karar olduğunu düşünerek binasında ısı yalıtımı yaptırmaya karar verir.

Sizce Ahmet Bey’in, evinde ısı yalıtımı yaptırma kararı doğru mudur? Neden?

  • Cevap: Kesinlikle doğrudur. Çünkü evin ekonomisine hem de ülkenin ekonomisine büyük katkıları olacak bir şeydir yalıtım. Isı yalıtımı sayesinde hem gereksiz enerjinin sarf edilmesi önlenir hem de tasarruf sağlanmış olur.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 135-136 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry