Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 137 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 137 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 137[/syf]

ÖĞRENDİKLERİMİZİ GÖZDEN GEÇİRELİM

K, L ve M çubukları farklı metallerden yapılmış olup eşit uzunluk ve kalınlıktadır. Bu metallerin tam orta noktalarına ilk sıcaklıkları aynı olan eşit kütleli buz kalıpları konuluyor. Metaller her bakımdan özdeş ısı kaynaklarıyla ısıtılıyor. Bu durumda en önce M, ardından L, en sonda ise K metalinin üzerindeki buz eriyor.

Buna göre aşağıdaki soruların cevapların defterinize yazınız.

1. Buz kalıplarının erime sürelerinin farklı olmasının sebebi nedir?

  • Cevap: Buz kalıplarının erime sürelerinin farklı olmasının sebebi K,L ve M metallerinin ısı iletkenliklerinin birbirinden farklı olmasıdır.

2. K, L ve M metallerinin ısıyı en iyi iletenden en zayıf iletene doğru sıralanışı nasıldır?

  • Cevap: Üzerindeki buz kalıbının en önce eridiği M metalinin ısı iletimi en iyidir. Üzerindeki buz kalıbının en son eridiği K metalinin ısı iletimi en zayıftır. L metalinin ısı iletimi ise K metalinden iyi, M metalinden zayıftır. Buna göre metallerin ısıyı en iyi iletenden en zayıf iletene doğru sıralanışı M, L, K şeklindedir.

B. Aşağıda verilen ifadelerdeki boşlukları örnekteki gibi doldurarak bilimsel olarak anlamlı cümleler oluşturunuz.

  • Cevap:

1. Sobanın dış kısmındaki metal, ısı iletkenidir. Çünkü soba, içinde yakıt yandığında çevresine ısı yayar. Bu nedenle sobanın dış kısmının ısıyı iyi iletmesi gerekiyor.
2. Tahta kaşık ısı yalıtkanıdır. Çünkü tahta kaşık ısıyı iyi iletmez.
3. Ütünün tabanı ısı iletkenidir. Çünkü ütünün tabanı ısıyı iyi iletir.
4. Tencere kapağının kulbu ısı yalıtkanıdır. Çünkü tencere kapağının kulbu ısıyı iletmez.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 137 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry