Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 145-146 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 145-146 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 145[/syf]

SOBA VE DOĞAL GAZ ZEHİRLENMELERİNE KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Ülkemizde yanlış kullanım, ihmal ve bilgisizlik yüzünden kış mevsimlerinde soba ve doğal gaz zehirlenmeleri tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Kış mevsimi geldiğinde televizyonda, soba ve doğal gaz zehirlenmelerine maruz kalan insanların haberlerini sıkça görürüz. Her yıl birçok vatandaşımız bu nedenle zehirlenmekte ve maalesef hayatını kaybetmektedir.

Aşağıda verilen soru hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanın sonucunda elde ettiğiniz bilgilerle bir rapor hazırlayınız ve bu raporu sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

• Soba ve doğal gaz zehirlenmelerini konu alan gazete haberleri bularak sınıfa getiriniz.

  • Cevap:

• Soba ve doğal gaz zehirlenmelerini önlemek için alınması gereken tedbirler nelerdir?

  • Cevap: Sobadaki ateşin üzerine kömür ilave edilmemeli, dolu kova ile değiştirilmeli. Sobanın hava girişleri tamamen kapatılmamalı. Bacalar, soba borusu ile dirsekleri düzenli aralıklarla temizlenmeli; bacalar açık tutulmalı, hava akımına ulaşacak şekilde çevre yapılardan yükseltilmelidir.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 146[/syf]

Doğal gazın yanma sonucunda açığa çıkardığı karbondioksit gazı, diğer yakıtlara göre oldukça azdır. Yaralanma ve ölümlere yol açabilen doğal gaz zehirlenmelerinin sebebi doğal gazın yanlış kullanımıyla ilgidir. Zehirlenmelerin nedenleri, doğal gaz yakıcı cihazların bağlandığı bacaların temizlenmemesi ve bakımının yapılmaması, baca malzemelerinin zamanla yıpranması olarak sıralanabilir. Bu durumlarda doğal gazın yanması sonucu açığa çıkan gazlar dış ortama atılamaz. Baca gazları iç ortama yayılır ve zehirlenmelere sebep olabilir. Doğal gaz kullanıcılarının zehirlenmelere karşı alması gereken önlemler aşağıda verilmiştir:

• Bacalar yılda en az bir kez kış mevsimi öncesinde temizletilmelidir.
• Cihazların yıllık bakımı kış mevsimi öncesinde yetkili servislere yaptırılmalıdır.
• Cihazlar havalandırması uygun olan yerlere kurulmalıdır.
• Evde gaz kaçağı hissedildiğinde paniğe kapılmadan dışarı çıkılmalı ve hemen yetkili kişilere haber verilmelidir.

Maden mühendisleri kömür, petrol ve doğal gaz gibi madenlerin yerlerini tespit eder. Madenlerin işletilmesi için gerekli tesisleri tasarlayıp madenlerin güvenli bir şekilde yeryüzüne çıkarılmasını sağlar. Maden mühendisi olmak istiyorsanız üniversitelerin maden mühendisliği bölümünü bitirmelisiniz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 145-146 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap