Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 167-168-169-170 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 167-168-169-170 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 167[/syf]

Evinizde ders çalıştığınız ortamın sessiz olması için neler yaparsınız? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Öncelikle dışarıdan hiç bir ses gelmemesi için odamı yalıtırım. Yani kapıyı pencereleri kapatırım. Odanın içinde gürültü oluşturacak her türlü aleti saat telefon gibi sessiz bir şekilde duracakları hale getiririm.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 168[/syf]

Sesin maddeyle etkileşimi sonucu oluşabilecek durumlarla ilgili aşağıdaki görseli inceleyiniz. Sesin bir engelden yansıyarak tekrar duyulmasına yankı adı verilir. Okulunuzun uzun koridorunda ses çıkardığınızda sesinizin yankısının duyulma ihtimali, sınıfta sesinizin yankısının duyulma ihtimalinden daha fazladır. Çünkü sesin yankısının duyulabilmesi için ses kaynağı ile sesin yansıdığı engel arasında belirli bir mesafe olması gerekir. Bu durum aşağıdaki akış şemasında açıklanmıştır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 169[/syf]

Aşağıda günlük hayatta sesin yansımasıyla açıklayabileceğimiz durumlara ve teknolojik uygulamalara örnekler verilmiştir. İnceleyelim. Yunusların çıkardıkları sesler, dalgalar hâlinde yayılır ve cisimlere çarptıktan sonra geri döner. Yunuslar kendilerinden çıkan ve yansıyarak onlara geri dönen sesleri algılayabilirler. Böylece sesi yansıtan cisimlerin ne kadar uzakta olduğunu ve yerlerini tespit ederler. Yarasalar da yunuslar gibi insan kulağının algılayamayacağı bazı sesler üretirler. Seslerinin yansıması sonucunda avlarının ve çevrelerindeki cisimlerin yerini belirlerler.

Gemilerde bulunan sonar cihazları ses dalgalarının yansıyıp geri dönme süresini hesaplar. Böylece balık sürülerinin, su altındaki madenlerin yerleri veya su kaynaklarının derinliği tespit edilebilir. Ultrason cihazı doktorlar tarafından iç organlarımızın görüntülenmesinde kullanılır. Ultrason cihazından gönderilen ses dalgaları iç organlarımız tarafından yansıtılır. Bu ses dalgaları bilgisayar tarafından işlenir ve görüntü oluşturulur. Doktorlar ultrason cihazı kullanarak anne karnında bulunan bebeklerin cinsiyetini öğrenebilir, gelişimleri hakkında bilgi sahibi olabilirler.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 170[/syf]

Sesin maddeyle karşılaştığı zaman oluşabilecek durumlardan bir tanesi de sesin soğurulmasıdır. Soğurulan sesin şiddeti azalır. Kar yağarken sokakların sessiz olmasının sebebi, sesin karla kaplanan yüzeyler ve kar taneleri tarafından soğurulmasıdır. Boş bir odada sesinizin yankısını duyabilirsiniz. Fakat aynı oda eşyalarla dolu olduğu zaman sesinizin yankısını duyamadığınızı fark edersiniz. Çünkü sesiniz odada bulunan eşyalar tarafından soğurulur. Evimizde otururken oyun parkında oynayan çocukların sesini duyabiliriz. Evimizin pencere ve duvarları sesin bir kısmını soğurduğu için kulağımıza gelen ses, oyun parkındaki çocukların çıkardığı sesten daha şiddetli değildir. Oyun parkındaki çocuk seslerinin bir kısmı da ev ile oyun parkı arasındaki hava tarafından soğurulur.

SESİN YAYILMASININ ÖNLENMESİ

Sinema salonuna girdiğinizde dışarıdaki sesleri duyamazsınız. Sadece salonun içinde gösterilen filmin ve salondaki insanların sesini duyarsınız. Çünkü sinema salonları sesi iyi soğuran maddelerle kaplanmıştır. Günlük hayatta gürültülü ortamlar bizi rahatsız eder. Bu nedenle bazen sesin yayılmasını istemeyiz. Sesin yayılmasını engellemek için yapılan uygulamalara ses yalıtımı adı verilir.
Peki, sesin yayılmasını önlemek için maddeler üzerinde ne tür uygulamalar yapılabilir? Şimdi yapacağımız bir deneyle bu soruya cevap bulmaya çalışalım.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 167-168-169-170 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap