Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 172-173 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 172-173 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 172[/syf]

Sonuç Çıkaralım

1. Tahminlerinizle deneyden elde ettiğiniz sonuçlar birbirleriyle uyumlu mudur?

  • Cevap: Kesinlikle uyumlu oldu. Çünkü yaptığımız deneyde ses şiddetindeki azalmanın sebebi sesin, ayakkabı kutularını kapladığımız malzeme tarafından soğurulmasıdır. Deneyde sesin yayılmasını önlemek için kullandığımız malzemelerin ortak özelliği, gözenekli ve pürüzlü bir yüzeye sahip olmalarıdır.

2. Ayakkabı kutularında bulunan çalar saatlerden çıkan seslerin farklı şiddette işitilmesinin sebebi nedir?

  • Cevap: Deneyde sesin yayılmasını önlemek için kullandığımız malzemelerin ortak özelliği, gözenekli ve pürüzlü bir yüzeye sahip olmalarıdır. Bu nedenle halı, koltuk, perde ve kanepe gibi pürüzlü ve gözenekli ev eşyalarının bulunduğu odada sesimiz soğurulur. Soğurulan sesin şiddeti azalır. Boş bir evde konuşulanların dışarıdan daha net duyulması, eşyalarla dolu olan bir evde ise konuşulanların net duyulmamasının sebebi bu durumdan kaynaklanmaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 173[/syf]

Ses kirliliğinin önlenebilmesi için ses yalıtımı yaptırılmalıdır. Ses kirliliği ve ses yalıtımı ile ilgili aşağıdaki örnekleri inceleyelim.

• Ses kirliliği, okuldaki öğrencilerin anlama düzeyini olumsuz etkiler. Hastanede yatan hastalar ve iş yerlerinde çalışan insanlar da ses kirliliğinden olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle özellikle okul, hastane, konut ve iş yerlerinde ses yalıtımı yaptırılmalıdır.
• Jeneratör, hidrofor gibi araçlar ile eğlence merkezi gibi yerlerin çevreye yaydıkları gürültü önlenmelidir. Bu durum ancak ses yalıtımı ile mümkün olabilmektedir.
• Sinema, tiyatro ve konferans salonlarında ses yalıtımı son derece önemlidir. Çünkü bu mekânlara dışarıdan gelebilecek sesler, içerideki etkinliğin amacına ulaşmasını engelleyebilir.

Şimdi ses yalıtımı için geliştirilen bazı teknolojik ve mimari uygulamaların neler olduğunu öğrenelim. Havaalanı, metro istasyonu ve konser salonu gibi yerlerde çalışanlar ile yol yapım çalışmalarında görevli kişiler çalışırken kulaklarına sesin iletilmesini engellemek için özel kulaklıklar takarlar. Sinema, radyo ve konferans salonlarında dışarıdaki sesin içeri girmesi, içerideki sesin de yansıma yaparak tekrar duyulması istenmeyen bir durumdur. Bunun için bu tip yerlerde duvar aralarına ve zemine keçe, plastik köpük, cam yünü, sünger gibi yapısında boşluk bulunan maddeler konularak ses yalıtımı sağlanmaya çalışılır. Apartmanlarda çok sayıda daire bulunmaktadır. Bu nedenle katlar ve daireleri birbirinden ayıran duvarlar arasında sesin soğurulmasına yardımcı olan strafor köpükler kullanılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 172-173 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap