Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 192-193 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 192-193 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 192[/syf]

Bisiklet sürmek, örgü örmek, dans etmek ve müzik aleti çalmak gibi davranışlar beyin tarafından öğrenilir. Sık tekrarlandığında refleks hâline gelir ve omurilik tarafından gerçekleştirilir. Sonradan kazanılan refleks adı verilen bu tür hareketleri öğrendikten sonra kolay kolay unutmayız ve düşünmeden gerçekleştiririz. Limon gördüğümüzde ağzımızın sulanması, yazmak, okumak ve yüzmek de sonradan kazanılan reflekslere örnektir.

İÇ SALGI BEZLERİ

İç salgı bezleri, sinir sistemiyle vücudumuzdaki yapı ve organların birbirleriyle uyumlu bir şekilde görev yapmasında etkilidir. İç salgı bezlerinin denetleme ve düzenleme görevi yapmasını sağlayan salgılara hormon adı verilir. Hormonların özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

• Görevini düzenleyecekleri organlara kan yoluyla taşınırlar.
• Denetleme görevini uzun sürede ve yavaş olarak gerçekleştirirler.
• Canlılarda büyüme, gelişme ve kimyasal olayları düzenleme gibi görevleri yerine getirirler.

Aşağıdaki modelde, insanlarda erkek ve dişi bireylerin vücutlarındaki iç salgı bezlerinin adları ve nerelerde bulundukları gösterilmiştir. İnceleyelim.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 193[/syf]

Şimdi iç salgı bezlerinden salgılanan hormonların neler olduğunu ve bu hormonların vücudumuzdaki görevlerini öğrenelim.
Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlar sayesinde diğer iç salgı bezlerinin çalışmasını denetler ve düzenler. Büyüme hormonu salgılayarak büyüme ve gelişmeyi sağlar.
Tiroit bezi tarafından salgılanan tiroksin hormonu büyüme, gelişme ve diğer kimyasal olayları düzenler.
Böbrek üstü bezleri adrenalin hormonu salgılar. Bu hormon korku, coşku, heyecan ve öfke anlarında dolaşım ve solunum faaliyetlerinin hızlanmasını sağlar.
Pankreas, insülin ve glukagon hormonu salgılar. İnsülin hormonu, yükselen kan şekerini düşürürken glukagon hormonu, düşen kan şekerini yükseltir.
Yumurtalık yalnızca dişi bireylerde bulunan iç salgı bezidir. Ergenlik döneminde dişiye özgü özelliklerin ortaya çıkmasını sağlayan östrojen hormonunu salgılar. Dişi üreme hücresi olan yumurtayı oluşturur.
Testisler yalnızca erkek bireylerde bulunan iç salgı bezidir. Ergenlik döneminde erkeğe özgü özelliklerin ortaya çıkmasını sağlayan testosteron hormonunu salgılar. Erkek üreme hücresi olan spermi oluşturur.
Dişi bireylerde östrojen, erkek bireylerde testosteron hormonu ergenlik dönemiyle birlikte salgılanmaya başlar. Bu hormonlar bireyde, cinsiyete ait özelliklerin oluşmasını sağlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 192-193 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry