Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 194-195-196 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 194-195-196 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 194[/syf]

Aşağıda verilen soruların cevapları hakkındaki düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

Yolda aniden karşısına çıkan bir köpekten korkan Sinem Hanım’ın kalbinin atış hızı ve vücuda pompaladığı kan miktarı artmıştır. Ayrıca Sinem Hanım hızlı soluk alıp vermeye başlamıştır. Sinem Hanım’ın vücudunda meydana gelen değişimlerin sebebi hangi hormondur?

  • Cevap: Böbrek üstü bezleri adrenalin hormonu salgılar. Bu hormon korku, coşku, heyecan ve öfke anlarında dolaşım ve solunum faaliyetlerinin hızlanmasını sağlar.

Halit, ergenlik dönemine girdiği için sesi kalınlaşmakta, vücudundaki kas kütlesi artmakta, yüzünde sakal ve bıyık çıkmaktadır. Halit’in vücudunda meydana gelen değişimlerin sebebi hangi hormondur?

  • Cevap: Ergenlik döneminde erkeğe özgü özelliklerin ortaya çıkmasını sağlayan testosteron hormonunu salgılar. Bu hormon sayesinde Halit’in vücudunda değişiklikler oluşur.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 195[/syf]

Günlükte okuduğunuz bilgiler doğrultusunda aşağıdaki soruların cevaplarını arkadaşlarınızla tartışınız.

• Ahmet ve Tarık’ta görülen bedensel değişiklikleri her birey yaşar mı? Neden?

  • Cevap: Günlükte bahsi geçen, Ahmet ve Tarık’ta görülen bedensel ve ruhsal değişiklikler insan yaşamının doğal bir parçası olan ergenlik döneminde gözlenir.

• Aranızda Ahmet ve Tarık’ın yaşadığı ruhsal değişiklikleri veya bu değişikliklerin benzerlerini yaşayan var mı? Varsa bu değişiklikler nelerdir?

  • Cevap: Bu dönemi yaşayan bireylere ergen adı verilir. Bu dönemin en belirgin özelliği bireylerde görülen hızlı bedensel ve ruhsal değişikliklerdir. Neredeyse küçük farklar hariç her birey bu değişimleri yaşar.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 196[/syf]

Ergenlik dönemindeki bireylerde bedensel değişiklikler olabileceği gibi ruhsal değişiklikler de olabilir. Şimdi, bu ruhsal değişikliklerin neler olduğunu öğrenelim.

1. Ergen bireyler duygusal dalgalanmalar yaşar. Ergenlik döneminde salgılanan hormonlar bireylerin bedenlerinde bazı değişikliklere neden olur. Ergen bireyler bedenlerindeki bu değişikliklere uyum sağlamakta zorlanırlar. Çevrelerindeki herkesin kendilerine baktığını zannederek kısa zaman aralıklarında utangaçlık, öfke, üzüntü, beğenilme ve sevinç gibi birçok duyguyu bir arada yaşarlar.

2. Ergen bireyler çevresiyle iletişim problemleri yaşayabilir. Bazı ergen bireyler, popüler arkadaş gruplarına katılmak istedikleri için bulundukları ortamda dikkat çekici hareketler yaparlar. Bu dönemin bir diğer iletişim problemi ise ergen bireylerin aileleri tarafından anlaşılmadıklarını düşünmeleridir.

3. Ergen bireyler hayatı ve çevreyi sorgulamaya başlarlar. Ergen bireylerin bazıları topluma faydalı olabilmek için hangi mesleği seçeceklerini belirlemeye çalışırlar. Yaşadıkları olaylar karşısında eleştirel sorular sorarlar.

4. Ergen bireyler bazen yalnız kalmak isterler. Bazı ergen bireyler, yaptıklarına herkesin karıştığını ve bağımsız hareket edemediklerini düşündüklerinden yalnız kalmak isterler.

5. Ergen bireyler zihinsel değişimler yaşarlar. Bazı ergen bireyler bir konuda uzun süre dikkatlerini toplayamazlar. Bazıları ise sık sık karar değiştirirler. Soyut olayları algılama yeteneğinin artması da bu dönemin özelliklerinden biridir.

Ergenlik döneminde bu sayılanların dışında yaşanan ruhsal değişiklikler nelerdir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Ergenlik döneminde, kaygı bozuklukları, depresif bozukluklar, duygu durum bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, davranım bozuklukları, risk alma davranışı (risk içerikli cinsel davranış, ergen gebeliği vb.), madde kötüye kullanımı, yeme bozuklukları en sık gözlenen davranışlardır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 194-195-196 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap