Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 198-199 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 198-199 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 198[/syf]

DENETLEYİCİ VE DÜZENLEYİCİ SİSTEMLERİN VÜCUDUMUZDAKİ DİĞER SİSTEMLERLE İLİŞKİSİ

Vücudumuzdaki diğer sistemlerle denetleyici ve düzenleyici sistemleri oluşturan yapı ve organlar arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Şimdi bu ilişkilerle ilgili bazı örnekleri inceleyelim.

Hipofiz bezinden salgılanan büyüme hormonu kemiklerin büyümesinde etkilidir.
Sinir sistemi, kas faaliyetlerini kontrol eder.
Hipofiz bezi ve beyin, kafatası kemikleri tarafından dış etkilerden korunur.
İç salgı bezlerinin çalışması için gerekli minerallerin bir kısmı kemiklerde depo edilir.

İç salgı bezlerinden salgılanan bazı hormonlar, sindirim enzimlerinin üretiminde etkilidir.
Sinir sistemi, sindirim sisteminin çalışmasını düzenler.
İç salgı bezlerini oluşturan yapı ve organların çalışması için besinlerin küçük parçalara ayrılması gerekir. Bu işlemi sindirim sistemi yapar.

Böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin hormonu soluk alıp verme hızını artırır.
Sinir sistemi, solunum sisteminin çalışmasını düzenler.
Solunum sistemi, denetleyici ve düzenleyici sistemleri oluşturan yapı ve organların çalışması için gerekli olan havayı dış ortamdan alır.
Vücudumuz hava içerisindeki oksijeni kullanır. Solunum sonucu verilen havada ise vücudumuzdaki hayatsal faaliyetler sonucu oluşan karbondioksit bulunur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 199[/syf]

Sinir sistemi, dolaşım sisteminin çalışmasını düzenler.
Dolaşım sistemi, hormonların etkisini gösterecekleri organlara taşınmasını sağlar.
Dolaşım sistemi, denetleyici ve düzenleyici sistemlerin çalışması için gerekli olan besin ve oksijenin vücudumuzdaki yapı ve organlara taşınmasını sağlar.

Sinir sistemi, boşaltım sisteminin çalışmasını düzenler.
Böbrekler, böbrek üstü bezlerinin çalışabilmesi için uygun ortam oluşturur.
Böbrekler, sinirsel iletimin gerçekleşmesini sağlayan bazı minerallerin kandaki miktarını düzenler.

Aşağıda verilen sorular hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

Beyinciği zedelenen bir kişinin, destek ve hareket sistemi tarafından gerçekleştirilen ayakta durma ve yürüme gibi faaliyetlerinde ne gibi değişiklikler meydana gelir?

  • Cevap: Beyinciği zedelenen bir birey doğru kararlar veremez, ayakta duramaz ve dengesini sağlayamaz. Çünkü beyincik bizim denge merkezimizdir ve kendisi zedelendiği zaman vücudumuzda ki dengeyi uyumlu bir şekilde sağlayamaz ve buda bireyin ayakta duramamasına, yanlış kararlar vermesine sebebiyet verir. Beyincik, bazı durumlarda geçici veya kalıcı bir şekilde hasar görebilir. Bunu daha detaylı açıklayacak olursak; Alkol alan bir birey geçici bir şekilde sarhoş olur. Alkol alan birey veya bireyler doğru kararlarda bulunamazlar, ne yaptıklarının farkında değillerdir ve en önemlisi denge sorunları bulunur.

Vücudumuzda safra sıvısının salgılanmasında etkili olan bir hormon vardır. Vücudunda bu hormonun yeterince salgılanmadığı bir kişinin sindirim sisteminde ne gibi aksaklıklar meydana gelebilir?

  • Cevap: Safra kesesi, safra kesesi taşları veya başka bir tıkanıklık nedeniyle tıkandığında, kolesistit adı verilen safra kesesi iltihabına neden olabilir. Kolesistit, birkaç saat içinde (akut) hızla gelişebilir veya uzun bir süre içinde (kronik) tekrar ortaya çıkabilir. Akut kolesistit aniden başlar ve üst karın bölgesinde tipik olarak 6 saatten fazla süren şiddetli ağrıya neden olur. Tedavi edilmezse, safra kesesi iltihabı şiddetli hale gelebilir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 198-199 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry