Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 20[/syf]

Geçmiş yıllardaki fen bilimleri derslerinde Dünya’nın Güneş etrafında dolanma hareketi yaptığını öğrenmiştiniz. Güneş’in etrafında dolanma hareketi yapan başka hangi gök cisimlerini biliyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Güneş’in etrafında dolanan, kendine küresel bir biçim verecek kadar kütlesi olan ve yörüngesinin yakın çevresini (doğal uyduları dışında) temizlemiş gök cisimlerine gezegen denir. Bilinen sekiz gezegen vardır: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 21[/syf]

Güneş sisteminde Güneş’in çevresinde, Mars ve Jüpiter arasında belirli bir yörüngede dolanan, kaya ve metal parçalarına asteroit denir. Asteroitler farklı büyüklük ve şekillerde olabilmektedir. Güneş sisteminde asteroitlerin yoğun olarak bulunduğu Mars ile Jüpiter arasındaki bölge asteroit kuşağı olarak adlandırılır.

Şimdi Güneş sistemindeki gezegenleri belirgin özelliklerine göre karşılaştıralım.

  • Cevap:

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 22[/syf]

Venüs: Güneş’e en yakın ikinci gezegendir. Büyüklük ve kütle bakımından Dünya’ya benzediğinden “Dünya’nın İkizi” olarak da bilinir. Güneş sistemindeki altıncı büyük gezegendir. Uydusu ve halkası yoktur. Parlak bir görünümü vardır

Dünya: Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş sistemindeki beşinci büyük gezegendir. Halkası yoktur. Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Üzerinde yaşamın olduğu bilinen tek gezegendir.

Mars: Güneş’e en yakın dördüncü gezegendir. Güneş sisteminin ikinci küçük gezegenidir. İki doğal uydusu vardır. Halkası yoktur. Yüzeyi kırmızımsı bir görünüme sahiptir. “Kızıl Gezegen” olarak bilinir.

Jüpiter: Güneş’e en yakın beşinci gezegendir. Güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Şu ana kadar tespit edilen 79 doğal uydusu vardır. Çevresinde toz ve taş parçalarından oluşan ince bir halka vardır ancak bu halka net olarak görülememektedir.

Satürn: Güneş’e en yakın altıncı gezegendir. Güneş sisteminin en büyük ikinci gezegenidir. Bilinen 82 doğal uydusu vardır. Çevresinde gaz, buz ve kaya parçalarından oluşan halkalar bulunur. “Halkalı Gezegen” olarak da bilinir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 23[/syf]

 Uranüs: Güneş’e en yakın yedinci gezegendir. Güneş sistemindeki en büyük üçüncü gezegendir. Bilinen 27 doğal uydusu vardır. Uranüs, halkası olan gezegenlerden biridir.

 Neptün: Güneş’e en uzak gezegendir. Güneş sistemindeki dördüncü büyük gezegendir. Görüntüsü nedeniyle Uranüs’e benzer. Bilinen 14 doğal uydusu vardır. Halkası olan gezegenlerden biridir.

Güneş sistemindeki gezegenlerin belirgin özellikleriyle ilgili hazırlanan aşağıdaki tabloyu inceleyelim.

Gök Taşları ve Meteorlar

“Aaa! Yıldız kaydı. Bir dilek tut.” gibi ifadeleri daha önce duymuş olabilirsiniz. Bu ifadelerde belirtilen olayın aslında yıldızlarla bir ilgisi yoktur. Uzayda boyutları yıldızlardan ve gezegenlerden çok küçük olan ve gezegenler arasında hareket eden katı gök cisimleri bulunur. Bu gök cisimlerine gök taşı adı verilir. Gök taşları hareketleri esnasında Dünya atmosferine girdiklerinde meteor olarak adlandırılır. Dünya atmosferine giren meteorların, sürtünme kuvvetinin etkisi sonucu ortaya çıkan yüksek ısının etkisiyle yanmaya ve akkor hâle gelerek çevrelerine ışık yaymaları söz konusudur. Bu doğa olayı yıldızlarla ilgisi olmamasına rağmen halk arasında yıldız kayması olarak adlandırılır. Bazen atmosfere çok sayıda meteor aynı anda girer. Böyle bir durumda gökyüzünde meteor yağmuru adı verilen bir doğa olayı görülür.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 24[/syf]

Dünya atmosferine girerek yeryüzüne ulaşan meteor parçalarına meteorit denir. Meteorlar düştükleri yerlerde hasara yol açabilmekte ve derin çukurlar oluşturabilmektedir. Meteoritlerin Dünya yüzeyi üzerinde oluşturduğu bu çukurlara gök taşı çukuru adı verilir. Bilim insanları gök taşı çukurlarını inceleyerek gök taşlarının yapısı hakkında araştırmalar yaparlar. Ağrı’nın Doğubayazıt ilçe merkezinin yaklaşık 35 kilometre doğusunda yer alan gök taşı çukuruna ait bir görsel yanda verilmiştir. Derinliği 60 metre, çapı ise 35 metre olan bu gök taşı çukurunun bulunduğu bölge önemli bir turizm potansiyeline sahip olup her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları

Güneş sistemindeki gezegenlerin Güneş’e yakınlıklarına göre sıralanabileceği bir modeli yapınız. Model oluştururken kitabınızın 13, 14, 15, 16, 17 ve 18. sayfalarında verilen Fen, Mühendislik ve Girişimcilik Uygulamaları bölümünden yararlanabilirsiniz. Yaptığınız modelleri yıl sonu bilim şenliğinde sergileyiniz.

Aşağıda bir öğrencinin yaptığı modelin örneği verilmiştir.

Örnek

Araç Gereç: Mukavva karton, kullanılmış kâğıtlar, farklı renklerde iplikler, sarı plastik top, farklı büyüklüklerde taşlar, yapıştırıcı, siyah el işi kâğıdı.

Uygulama Aşamaları:

1. Mukavva kartonu siyah el işi kâğıdıyla kaplayalım.
2. Kullanılmış kâğıtlarla farklı büyüklükte küre şeklinde sekiz adet cisim oluşturalım.
3. Küre şeklindeki cisimlerin etrafını ipliklerle saralım. Her cismin etrafını farklı renkli iplikle sarmaya özen gösterelim.
4. Sarı plastik topu mukavva kartonun sol kenarına yapıştıralım. (Sarı plastik top Güneş’i temsil edecektir.)
5. Elde ettiğimiz küre şeklindeki cisimleri büyüklüklerine göre Güneş sistemindeki gezegenlerle eşleştirelim. Gezegenleri temsil eden küre şeklindeki cisimleri Güneş’e yakınlıklarına göre sarı plastik topun etrafına yapıştıralım.
6. Mukavva kartondaki 4 ve 5. kürelerin arasındaki boşluğa farklı büyüklüklerdeki taşları yapıştıralım.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 25[/syf]

1. Modelde kullandığınız taşlar hangi gök cisimlerini temsil etmektedir?

  • Cevap: Bu taşlar diğer gezegenleri temsil etmektedir. Aşağıdaki fotoğrafta bu gezegenler sırasıyla verilmiştir. (Mavi olan Dünya, kırmızı Venüs.)

2. Güneş sistemindeki gezegenlerin Güneş’e yakınlıklarına göre sıralanışı nasıldır?

  • Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 20-21-22-23-24-25 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap