Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 210-211-212-213 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 210-211-212-213 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 210[/syf]

7. Biz de gözleri bağlı arkadaşlarımızla ilgili sonraki sayfada bulunan tabloda verilen sorulara “Evet” veya “Hayır” şeklinde cevaplar yazalım. Not: Tablodaki noktalı kısımlara gözleri bağlı arkadaşlarımızın adlarını yazalım.

1. Kimler besinlerin tadını doğru, kimler yanlış algıladı?

  • Cevap: Yaptığınız deneyde burunları kapalı olan arkadaşlarımızın besinlerin tadını doğru algılayamamalarının sebebi, besinlerdeki koku maddelerinin burundaki duyu almaçlarına ulaşmamasıdır. Nezle olduğumuzda burun boşluğu mukusla tıkanır ve besinlerdeki koku tanecikleri burundaki duyu almaçlarına ulaşmaz. Böyle durumlarda besinlerin tadını tam olarak algılayamayız.

2. Besinlerin tadının kişilerce birbirinden farklı algılanmasının sebebi nedir?

  • Cevap: Bazı insanların dilinde çok sayıda papilla yani tat almamıza yardımcı olan kabartılar bulunur. Bu insanlar “süper hassas” grubundadır. Kahvelerini süt eşliğinde içerler, yemeklerine ek olarak tuz eklemezler. Bazı insanların dilinde ise az sayıda papilla bulunur ve böyle insanlar “az hassas” grubunda yer alır. Yemeklerine tat katmak için ekstra baharat kullanırlar. Fakat tatları tam algılayamamanın tek sorumlusu papillalar değildir. Tat algımız, beynimizin frontal bölgesinde (frontal operculum) yorumlanıp oluşturulmaktadır. Lezzet algısı ise geçmiş deneyimlerimize bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir. İnsanların tat algısında iklim, coğrafya ve kültürün de etkisi vardır.

Sınıfta üçer kişilik gruplara ayrılınız. Her grup koku alma ve tat alma duyuları arasındaki ilişkiyi gösteren bir deney tasarlasın. Deneye hazırlık ve deneyi tasarlama sürecinde grup arkadaşları olarak adil bir şekilde görev paylaşımı yapmaya özen gösteriniz. Tasarladığınız deneyi sınıfta yapınız. Yaptığınız deneyin sonucunu sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Bu etkinliği sizler sınıf içinde arkadaşlarınızla yapmalısınız.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 211[/syf]

Duyu organlarımızda görülen bazı kusurlar sebebiyle duyu organlarımız görevlerini yerine getiremeyebilir. Bu kusurlardan bazıları yaşadığımız çevrenin etkisiyle oluşurken bazıları doğuştan gelmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde duyu organlarımızda görülen birçok kusurun tedavi yöntemleri bulunmuştur. Şimdi, duyu organlarımızda meydana gelen kusurları ve bunların tedavi yöntemlerini öğrenelim.

Göz Kusurları ve Tedavi Yöntemleri

Aşağıda gözümüzde meydana gelen bazı kusurlar ve bu kusurların giderilmesinde kullanılan teknolojilere örnekler verilmiştir. İnceleyelim.

Miyopluk: Bu göz kusuruna sahip kişiler, yakındaki cisimleri net gördükleri hâlde uzaktaki cisimleri net olarak göremezler. Mercek kullanılarak düzeltilir.
Hipermetropluk: Bu göz kusuruna sahip kişiler, uzaktaki cisimleri net gördükleri hâlde yakındaki cisimleri net olarak göremezler. Mercek kullanılarak düzeltilir.
Astigmatlık: Astigmatlı kişilerde göz merceğinin yüzeyi pürüzlü bir hâl alır. Mercek kullanılarak düzeltilir.
Şaşılık: Göz yuvarlağını hareket ettiren kasların normalden uzun veya kısa olması durumunda ortaya çıkar. Ameliyatla düzeltilir.

Göz kusurlarının yaygın sebeplerinden biri de korneanın zedelenme veya bir hastalık sonucu zarar görmesidir. Bu durumdaki hastalara kornea nakli yapılır. Böylece gözün bozuk olan korneası sağlam bir kornea ile değiştirilir. Mercek görevi yapan kontak lensler de göz kusurlarının tedavisinde kullanılan teknolojik araçlara örnektir.

Bunları Biliyor musunuz?

20. yy.ın başlarında Londra’da geçirdiği bir trafik kazası sonucunda görme yeteneğini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, etrafındaki insanların kendisinin görme engelli olduğunu fark etmesi için beyaz bir bastonla dolaşmaya başlamıştır. Bu uygulamanın oldukça başarılı olduğunu gören Fransa Görme Engelliler Örgütü, görme engellileri beyaz baston ile simgeleştirmiştir. Dünya’da her yıl ocak ayının ikinci haftası Beyaz Baston-Görme Engelliler Haftası ilan edilmiştir. Yaşadığımız yerleşim biriminde beyaz bastonuyla yolda yürüyen bir görme engelli gördüğümüzde ona karşı saygılı davranmaya özen göstermeliyiz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 212[/syf]

Kulak Kusurları ve Tedavi Yöntemleri

Kulağımızda en yaygın görülen kusur işitme kaybıdır.

İşitme kaybının sebeplerinden bazıları şunlardır:

• Kulak zarının sertleşmesi
• Kulağa alınan darbeler
• Şiddetli seslere maruz kalma
• İç kulakta oluşan hastalıklar

İşitme cihazı, işitme kayıplarının tedavisinde kullanılan elektronik bir araçtır. İşitme cihazları sesin şiddetini artırarak kulağın duyabileceği şiddete yükseltir. İşitme cihazları, işitmeyi sağlar fakat hastalığı tedavi etmez.

Burun Kusurları ve Tedavi Yöntemleri

Soluduğumuz havanın toz, mikrop, polen vb. maddeler içermesi; soğuk, sıcak, nemli ve kuru olması burun sağlığımızı tehdit eder. Bu nedenle burnumuzda sinüzit, saman nezlesi ve burun akıntısı gibi hastalıklar meydana gelir.

1. Sinüzit: Burun ve göz çevresindeki kemiklerin içindeki boşluklara sinüs adı verilir. Sinüzit ise sinüslerin iltihaplanmasıdır. Doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlarla tedavi edilebilir. İleri derecedeki sinüzit hastalarının ameliyat olması gerekir.
2. Saman Nezlesi: İnsanların bazı ilaç, toz ve koku gibi maddelere karşı hastalık derecesinde gösterdiği tepkiye alerji denir. Saman nezlesi de bir tür alerji hastalığıdır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Rüzgârlarla geniş alanlara yayılan polenler, soluk alma yoluyla vücudumuza girerek hapşırık ve burun akıntısına neden olur. İlaçla tedavi edilebilir. Polen alerjisi olan kişiler ilkbahar ve yaz ayları gelmeden aşı yaptırarak önleyici tedavi uygulayabilirler.
3. Burun Akıntısı: Mukus bezlerinin aşırı salgı yapmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Nezle, grip, kızamık, sinüzit ve saman nezlesi hastalıklarıyla birlikte görülebilmektedir. Doktor tavsiyesiyle kullanılan ilaçlarla tedavi edilebilir.

Deri Kusurları ve Tedavi Yöntemleri: Mikroorganizmalar, kesici ve delici cisimlerin vücudumuzda meydana getirdiği yaralar, deterjan ve çamaşır suyu gibi kimyasal maddeler derimizde bazı kusurların ortaya çıkmasına…

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 213[/syf]

Dil Kusurları ve Tedavi Yöntemleri

Dilimizde meydana gelen kusurlar kişiye özellikle yemek yerken şiddetli ağrılar vermekte, dilin görevini yerine getirememesine neden olmaktadır. Dil hastalıklarıyla Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanları ve dermatologlar ilgilenmektedir.

1. Dil İltihabı: Besinlerin aşırı soğuk, sıcak veya baharatlı tüketilmesi, çürük dişler ve sigara içmek dil iltihabının sebepleri arasındadır. Dil iltihabının sebepleri uzman bir hekim tarafından araştırılmalı ve onun önereceği tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.
2. Dil Yaraları: Dil üzerindeki kızarıklıklar ve içi sıvı dolu kabarcıklar dil yaralarının göstergesidir. Dil yaraları dişleri kürdanla karıştırma, diş temizliğine dikkat etmeme, aşırı tuzlu ve baharatlı gıdaların yenilmesi gibi sebeplerle oluşabilir. Doktorun tavsiye edeceği ilaçlarla tedavi edilebilir.
3. Tat Körlüğü: Besinlerin bir kısmının tadının alınamaması hastalığıdır. Tat körlüğü doğuştan gelen bir dil kusurudur. Tedavisi yoktur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 210-211-212-213 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap