Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 236-237-238-239 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 236-237-238-239 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 236[/syf]

Pankreastan yeterli miktarda insülin salgılanmazsa kandaki şeker, vücut hücrelerine geçemez ve kandaki şeker miktarı artar. Kandaki şekerin fazlası idrarla vücut dışına atılır. Bu hastalığa diyabet adı verilir. Diyabet hastalarının kanındaki şeker miktarının normal düzeyinde tutulması için günlük olarak vücutlarına insülin takviyesi yapılmalıdır. Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak bilinir. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Diyabet Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Serpil Salman, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada diyabetin geniş toplum kesimlerini ilgilendiren ve sıklığı giderek artan bir hastalık olduğunu ancak diyabetlilerin birçoğunun hastalığının farkında olmadığını kaydetti. Salman sözlerine şöyle devam etti: Dünyada yaklaşık 463 milyon diyabet hastası bulunmakta, ülkemizde ise her 7 yetişkinden biri diyabet hastası. Görme kaybı, böbrek yetmezliği ve kalp krizinin en belirgin nedeni diyabettir. Son yıllarda obezitenin artışıyla çocukluk çağında da diyabet görülmeye başlanmıştır.

Okuduğunuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruyu cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Diyabet hastası olmamak için günlük yaşamda nelere dikkat edilmelidir?

  • Cevap:
Öncelikle kan şekerinizin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan şeker ve şeker içeren yiyecekler ile kilo almanıza neden olacak yağ ve yağlı yiyecekleri azaltın.
Bir veya iki öğün yemek yerine günde en azından üç öğün yemeye çalışın. Öğünler arasında ve gece yatmadan önce küçük bir ara öğün almanız da gerekebilir.
Alkolün tedavinize etkisini öğrenmeden , alkollü içki içmeyin.
Diyetisyeninizle görüşmeye gitmeden önceki üç veya beş gün süre boyunca içtiğiniz ve yediğiniz her şeyi not alın.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 237[/syf]

GAZETE

E. G. 67 yaşındaki babasının bağışladığı böbrekle yeniden hayata bağlandı. Bursa’da yaşayan ve haftada 3 gün dörder saat diyaliz cihazına bağlı olarak yaşayan E. G. yedi yıl önce organ nakli başvurusu yaparak yüzlerce böbrek hastası gibi yapılacak bağışı beklemeye başladı. E. G.nin umutları azalırken Fransa’da yaşayan babası doku testleri ve çeşitli tahlillerin olumlu çıkması üzerine böbreklerinden birini kızına bağışladı. Bu haberlerin benzerlerini gazetelerden okuyor, televizyonlardan izliyor ve dinliyoruz. Artık organ bağışı ve organ nakli kavramları bize hiç de yabancı değil. Aşağıda organ naklinin tarihsel gelişim süreci verilmiştir. Okuyalım ve öğrenelim.

• Dünyada, günümüzde uygulanan anlamda ilk organ nakli Macar kökenli bir cerrah olan Dr. Ullman (Doktor Ulman) tarafından yapılmıştır. Dr. Ullman 1902 yılında hayvanlar üzerinde böbrek nakli yapmıştı.
• 1933 yılında Rus kökenli doktor Varonov, kadavradan böbrek nakli gerçekleştirmiştir.
• Ülkemizde 1969 yılında Ankara ve İstanbul’da yapılan iki kalp naklinden başarılı sonuç alınamamıştır.
• Ülkemizde ilk başarılı organ nakli 1975 yılında Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde gerçekleşmiştir. Uzman doktorlardan oluşan ekip, bir anneden oğluna böbrek nakletmiştir.
• Ülkemizde günümüzde kalp, akciğer, karaciğer ve tam yüz nakli yapılabilmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 238[/syf]

“Sağlıklı Nesiller Sağlıklı Yaşam” dergisi olarak her ay sizlere alanında uzman bir doktorla yaptığımız röportajı sunuyoruz. Bu ayki sayımızda muhabirimiz Vedat Bey’in, Dr. Ayşe Hanım’la yaptığı “Organ Bağışının Önemi” ile ilgili röportajı okuyacaksınız.

Vedat Bey: Organ bağışı nedir?

Dr. Ayşe Hanım: Organ bağışı bir kişinin hayattayken kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

Vedat Bey: Peki, kimler organ bağışı yapabilir?

Dr. Ayşe Hanım: 18-65 yaş aralığında, akıl sağlığı yerinde olan ve organ bağışlamak isteyen kişiler devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık ocakları ve sağlık müdürlüklerine başvurabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, bu yerlere başvurduklarında iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Bu kişilerin organ bağış kartlarını yanlarında taşımaları, kişinin vefatının ardından gerekli işlemlerin hızlı yapılması için önemlidir. Burada şunu unutmamak gerekir: Organ bağış kartı, organ bağışlamak için tek başına yeterli değildir. Vefat eden kişinin ailesi veya yakınlarının rızası olmadan organları alınamaz. Bu sebeple organ bağışı yapan kişi bağış yaptığı andan itibaren bu kararını ailesiyle paylaşmalıdır.

Vedat Bey: Ülkemizde organ bağışı, ihtiyacı karşılamaya yeterli mi?

Dr. Ayşe Hanım: Ülkemizde organ bağışı ile ilgili her yıl çeşitli kampanyalar düzenlenmektedir. Aynı zamanda ülkemizde son yıllarda birçok başarılı organ nakli q gerçekleştirilmiştir. Tüm bunlardan dolayı insanlar artık organ bağışına karşı daha duyarlıdır. Bütün bu gelişmelere rağmen ülkemizde nakil bekleyen hasta ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde organ bağışı yapılmamaktadır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 239[/syf]

Vedat Bey: Organ bağışı toplumsal dayanışmaya ne gibi katkıları vardır?

Dr. Ayşe Hanım: Hepimizin bir yakını, sevdiği, eşi, çocuğu, anne veya babası organ bağışı bekleyen bir hasta konumunda olabilir. Böyle bir durumda yakınımızın hayatını devam ettirebilmesi için bütün gücümüzü harcarız. Bugün organ bağışı bekleyen hastaların yakınları, hastaların yaşamlarının devam etmesi için çaba harcamaktadır. Fakat organ, parayla satın alınabilen veya fabrikalarda üretilebilen bir madde değildir. Organın tek kaynağı insan bedenidir. Bu nedenle organ nakli için sıra bekleyen insanları ve onların yakınlarını düşünerek organ bağışı konusunda daha duyarlı ve bilinçli davranmalıyız. Genç arkadaşlarım! Size bir anımı “anlatmak istiyorum. Böbrek nakli için üç yıldır bekleyen bir hastaya böbrek nakli yapılmıştı. Hasta sağlıklı olarak yaşamına devam etmeye başladı. Bir gün bana geldi ve organ bağış kartını doldurdu. O da organlarını bağışladı. Hastamız başka birinin böbreğiyle yaşama tutunduğu gibi, başka kişiler de bu hastamızın korneası, karaciğeri veya kalbiyle hayata tutunabilir. Gördüğünüz gibi organ bağışı toplumsal dayanışmayı artıran bir unsurdur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 236-237-238-239 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry