Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 253-254 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 253-254 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 253[/syf]

MADDELERİN İLETKENLİK VE YALITKANLIK ÖZELLİKLERİNİN KULLANIM AMAÇLARI

Günlük hayatta kullandığımız birçok araç gereç, maddelerin elektriksel iletkenlik ve yalıtkanlık özelliklerinden yararlanılarak tasarlanmıştır. Bazı maddelerin yapısında ise iletkenler ve yalıtkanlar birlikte bulunmaktadır. Şimdi bu maddelere örnekler verelim. Basit elektrik devresi kurmak için kullandığımız kabloların iç kısmında elektrik enerjisini ileten bakır teller kullanılır. Yalıtkan bir madde olan plastik, bakır telin etrafını bir kılıf gibi sarar. Bu sayede telden geçen elektrik, kabloyu tutan kişiye etki etmez. Bakır telin etrafındaki plastik kısmın, yıpranması veya zedelenmesi içteki telin açığa çıkmasına neden olabilir. Bu durum elektrik kazalarına sebep olabileceği için yıpranmış elektrik kablolarını kullanmamalıyız.

Güç santrallerinde üretilen elektriğin, evlerimize kadar taşınması için enerji nakil hatlarında iletken teller kullanılır. Bu tellerin elektrik direklerine bağlandığı yerlerde cam ve seramik gibi yalıtkan maddeler kullanılır. Bu durumun sebebi tellerle taşınan elektriğin elektrik direklerine aktarılmasını önlemektir. Böylece elektrik direğine temas eden insanlar elektrik akımından etkilenmez. Bir prizde veya elektrikli alette elektrik enerjisi olup olmadığını kontrol etmek için kontrol kalemi kullanılır. Kontrol kaleminin çalışması için uç kısmının iletken olması gerekir. Bu nedenle kontrol kaleminin uç kısmı metal malzeme kullanılarak yapılır. Kontrol kaleminin sap kısmının yapımında ise elektrik çarpmalarını önlemek için plastik veya bakalit gibi yalıtkan maddeler kullanılır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 254[/syf]

Elektrikli araçları çalıştırmak için duy, priz ve fişlere dokunabiliriz. Bu araçların dış kısmı plastik, porselen ve bakalit gibi yalıtkan maddelerden yapılmıştır. Eğer bu maddelerin dış kısımları yalıtkan maddelerden yapılmasaydı birçok elektrik kazası yaşanabilirdi. Elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirerek aydınlanmamızı sağlayan ampullerde iletken ve yalıtkan maddeler bir arada kullanılır. Ampulün duyla bağlantı kısımları ve filaman, iletken; temas ettiğimiz cam kısmı ise yalıtkan maddelerden yapılmıştır. Elektrik ve elektronik mühendisleri haberleşme, tıp, ulaşım ve meteoroloji gibi farklı alanlarda; elektronik sistemlerin tasarlanması ve üretim aşamalarında gerekli kontrollerin yapılması süreçlerinde çalışırlar. Elektrik ve elektronik mühendisi olmak isteyenler, üniversitelerde ilgili akademik eğitimi almalıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 253-254 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap