Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 28-29-30-31 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 28-29-30-31 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 28[/syf]

Ay, hareketi esnasında bazen Dünya ile Güneş’in arasına girer. Bu nedenle gündüz vakti olmasına rağmen Dünya’nın bir kısmına güneş ışınları ulaşamaz ve bu kısımda yaşayan insanlar gün ortasında belirli bir süre Güneş’i göremez. Bu olaya Güneş tutulması adı verilir. Güneş tutulması Ay, “yeni ay” evresindeyken ve gündüz vakti gerçekleşir. Ay’ın evrelerini tamamladığı süreye “bir ay” adı verildiğini öğrenmiştiniz. Her takvim ayında, “yeni ay” evresi görülmesine rağmen Güneş tutulması gerçekleşmez. Bu durumun sebebi Ay Dünya etrafında dolanırken Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı doğrultuda olmamasıdır. Güneş tutulması Güneş, Dünya ve Ay aynı doğrultudayken ve Dünya’nın Güneş’e bakan kısmında gözlemlenir. Aşağıdaki modelde Güneş tutulmasının nasıl gerçekleştiği açıklanmıştır. Modeli inceleyelim.

AY TUTULMASI NASIL GERÇEKLEŞİR?

Ay’ın en parlak görüldüğü evre dolunay evresidir. Bu evrede Ay, Dünya’nın oluşturduğu gölge alanı içerisinde kalır. Peki, sizce Ay tutulması nasıl oluşur? Tahminlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Dünya, hareketi esnasında bazen Ay ve Güneş’le aynı doğrultuda olur. Bu durumda Güneş’ten gelen ışık, Ay’a ulaşamaz ve Dünya’nın tam gölgesi Ay’ın üzerine düşer. Bu olaya Ay tutulması adı verilir. Ay tutulması esnasında Ay’ın görünümüne ait bir görsel yanda verilmiştir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 29[/syf]

Ay tutulması sırasında Dünya’nın gölgesi Ay’ın üzerine düşmesine rağmen Ay tamamen karanlıkta kalmaz. Çünkü Dünya, Güneş’ten doğrudan gelen ışınları engellemesine rağmen atmosferdeki parçacıklar tarafından yönü değiştirilen ışınlar Ay’a ulaşabilir. Bu nedenle Ay tutulması sırasında Ay kırmızımsı görünür. Ay “dolunay” evresindeyken Ay tutulması gerçekleşir. Her ay, dolunay gerçekleşmesine rağmen Ay tutulması olmaz. Bu durumun sebebi Ay’ın hareketi sırasında çoğu zaman Dünya’nın oluşturduğu gölge alanlarına girmemesidir. Güneş ve Ay tutulmasıyla ilgili öğrendiğimiz bilgiler aşağıdaki tabloda verildiği gibi özetlenebilir.

Güneş ve Ay tutulmasıyla ilgili öğrendiğimiz bilgiler aşağıdaki tabloda verildiği gibi özetlenebilir.

Ortak özellikler

➜ Işığın doğrusal yolla yayılması sonucu oluşur.
➜ Güneş, Ay ve Dünya aynı doğrultudayken gerçekleşir.
➜ Işığın saydam olmayan maddelerden geçememesi ve tam gölge oluşması sonucu gerçekleşir.

Farklı özellikler

➜ Ay; Güneş tutulması sırasında yeni ay, Ay tutulması sırasında ise dolunay evresindedir.
➜ Güneş tutulması sırasında Ay, Dünya ile Güneş’in arasına girer.
➜ Ay tutulması sırasında ise Dünya, Güneş ile Ay’ın arasına girer.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 30[/syf]

Güneş ve Ay tutulması modeli nasıl hazırlanır?

  • Cevap: Model oluşturabilmek için öncelikle güneş, ay ve dünyayı temsil edecek nesnelerin kullanılması gerekiyor. Bunun için kartondan malzemeler yapılabileceği gibi, hamur da kullanılabilir.

Güneş Tutulması Modeli hazırlamak için Dünya, Güneş ve Ay modelleri yapın.
Güneş, Dünya ve Ay’dan daha büyük olduğu için, Güneş’in boyutunu daha büyük olacak şekilde ayarlayın.
Sarı renkli bir hamur kullanarak ya da sarı renkli bir kartonu top haline getirip bantlayarak, Güneş modeli oluşturabilirsiniz.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 31[/syf]

1. Aşağıdaki tabloyu doldurunuz.

Gerçek yaşamda hangi gök cismine karşılık gelmektedir?

  • Cevap:

2. Modelin 3. aşamasında mavi kürenin bir kısmının el fenerinden çıkan ışığı alamamasının sebebi nedir? Modeldeki bu durum hangi doğa olayına karşılık gelmektedir?

  • Cevap:  Çünkü Ay’ı temsil eden pinpon topu, el fenerinden çıkan ışığın küreye ulaşmasını önledi ve kürenin üzerinde karanlık bir bölge oluştu. Bu bölge pinpon topunun gölgesidir. Bu aşamada Güneş tutulmasını modelle gösterdik.

3. Modelin 4. aşamasında pinpon topunun el fenerinden çıkan ışığı alamamasının sebebi nedir? Modeldeki bu durum hangi doğa olayına karşılık gelmektedir?

  • Cevap: Çünkü Dünya’yı temsil eden küre, el fenerinden çıkan ışığın pinpon topuna ulaşmasını önledi. Bu aşamada Ay tutulmasını modelle gösterdik.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 28-29-30-31 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry