Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 40-41-42-43 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 40-41-42-43 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 40[/syf]

Hazırlık Çalışmaları

Kemikler, günlük yaşamda hangi hareketleri gerçekleştirmede etkilidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Kemiklerin; vücuda şekil vermek, organları korumak, kaslar için tutunma yeri oluşturmak ve kalsiyum depolamak gibi görevleri vardır. Bunun yanında kemiklerimiz spor yaparken esneme ve gerilme hareketlerini de yaparken bize yardımcı olurlar.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 41[/syf]

Kemiğin Yapısı ve Kemik Çeşitleri

Sağ elimizle sol elimizin baş parmağına dokunalım. Hissettiğimiz sertliğin benzerini çenemize, diz kapağımıza veya bileğimize dokunduğumuzda da hissederiz. İşte, bu sert yapılar vücudumuza şekil veren ve hareketin gerçekleşmesine katkı sağlayan yapılardan biri olan kemiklerdir. Vücudumuza şekil veren, vücudumuzun dik durmasına ve hareket etmesine destek sağlayan kemiklerden oluşan sert yapıya iskelet adı verilir. İskeletin görevleri aşağıda açıklanmıştır.

• Vücudumuza şekil verir.
• Vücudumuzun dik durmasını sağlar.
• İç organlarımızı dış etkilerden korur.
• Kan hücreleri üretir.
• Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineralleri depo eder.
• Kaslarla birlikte hareketin gerçekleşmesini sağlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 42[/syf]

Kemiklerin uç kısmında bulunan ve hareketin daha kolay gerçekleşmesini sağlayan yapıya kıkırdak adı verilir. Kıkırdak hareket sırasında kemiğin yıpranmasını önler. Kıkırdak esnek yapılıdır. Burnumuzun ucunda, kulak kepçemizde ve soluk borusunda kıkırdak bulunur.

Eklemlerin Yapısı ve Eklem Çeşitleri

İki veya daha çok kemiğin birbirleriyle birleştikleri yere eklem adı verilir. Eklemlerin hepsi aynı hareket özelliğine sahip değildir.
Eklemlerin bazıları hareketli, bazıları hareketsizdir. Bazı eklemlerin hareketi ise sınırlıdır.
Eklemler hareket özelliklerine göre oynar eklem, yarı oynar eklem ve oynamaz eklem olmak üzere üç grupta incelenir. Şimdi eklemlerin özelliklerini öğrenelim.

Oynar Eklemler

Çevresindeki kemiklerin hareket etmesini sağlar. El, ayak, kol ve bacak kemiklerinde bulunan eklemler, oynar eklemlerdir.

Yarı Oynar Eklemler

Hareketleri sınırlı olan eklem türüdür. Boyun, bel ve omurgayı oluşturan kemikler arasındaki eklemler, yarı oynar eklemlere örnektir.

Oynamaz Eklemler

İskeleti oluşturan bazı kemikler birbirine sıkıca bağlıdır. Bu nedenle aralarında boşluk bulunmaz. Kafatası ve kuyruk sokumu kemiklerinde oynamaz eklemler bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 43[/syf]

Kaslar, insan vücudunun hareket etmesinde kemikler ve eklemlerle birlikte görevli olan yapılardır. Masadaki kalemi elimize almak veya arkadaşımıza gülümsemek için kaslarımızın çalışması gerekir. Küçük bir adım atabilmemiz için bile ayaklarımızda ve sırtımızda bulunan kaslar, birbirleriyle uyum içinde çalışmalıdır. Kaslarımız olmasaydı ne yürüyebilir ne soluk alabilir ne de yediğimiz besinleri sindirebilirdik. Kaslarımız çalışma düzenleri, vücutta bulundukları yerler ve şekilleri dikkate alındığında düz kaslar, çizgili kaslar ve kalp kası olmak üzere üç grupta incelenebilir.

Düz Kaslar

Yavaş kasılıp gevşerler ve yorulmazlar. İsteğimiz dışında çalışan mide, böbrek ve ince bağırsak gibi iç organlarımızın yapısında bulunurlar.

Çizgili Kaslar

İskelete bağlı kaslardır. Bu nedenle “iskelet kası” olarak da adlandırılırlar. Hızlı kasılıp gevşerler ve çabuk yorulurlar. İsteğimizle çalışan kol, bacak, boyun ve göz kapağı gibi yapılarımızda bulunurlar.

Kalp Kası

Kalp kası kalbimizin yapısında bulunur. Çizgili kas yapısındadır ve hızlı kasılıp gevşer. Düz kaslar gibi isteğimiz dışında çalışır. Kalp kası yaşamımız boyunca düzenli olarak ve yorulmadan çalışmaya devam eder.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 40-41-42-43 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry