Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 45-46 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 45-46 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 45[/syf]

Hazırlık Çalışmaları

Sizce yediğiniz ve içtiğiniz besinler vücudunuzda ne tür değişikliklere uğramaktadır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Yediğimiz besinler hangi yapı ve organda nasıl bir değişime uğrar? Besinler sindirim sistemimizde kimyasal ve mekanik olarak parçalanır ve sindirilirler. Besinler parçalanır, yumuşatılır. Bulamaç hale gelir. Kimyasal olarak sindirilir. Besinler emilerek kana geçer. Oluşan atıklar atılır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 46[/syf]

Ağız: Besinlerin sindirim sistemine alındığı organımızdır. Besinlerin fiziksel sindirimi, dişlerimizin besinleri öğütmesiyle başlar. Besinler ağızda tükürük bezlerinden salgılanan tükürük sıvısıyla ıslatılır. Dil, yutkunma sırasında besinlerin yutağa geçmesini kolaylaştırır. Tükürük sıvısında bulunan enzimler, karbonhidratların kimyasal sindirimini başlatır.

Yutak: Besinlerin ağızdan yemek borusuna taşınmasını sağlayan organımızdır. Sindirim gerçekleşmez.

Yemek borusu: Besinlerin yutaktan mideye taşınmasında görevli olan organımızdır. Sindirim gerçekleşmez.

Mide: Yapısındaki kasların kasılıp gevşeme hareketiyle besinlerin fiziksel sindiriminin devam ettiği organımızdır. Mide öz suyu adı verilen ve kimyasal sindirimde etkili olan bir sıvı salgılar. Bu sıvının yapısındaki mide asidi ve enzimler proteinlerin kimyasal sindirimini başlatır.

İnce bağırsak: Yağların kimyasal sindiriminin başladığı ve sona erdiği organımızdır. Aynı zamanda karbonhidratların ve proteinlerin kimyasal sindirimi burada sona erer. Sindirimi tamamlanan besin içerikleri ince bağırsaktan emilerek kana geçer. Bu olaya emilim denir.

Kalın bağırsak: Vitaminlerin, su ve minerallerin yeteri kadarının emilimini sağlayan organımızdır. Sindirim gerçekleşmez. Atık maddeleri posa hâline getirerek anüse gönderir.

Anüs: Besinlerin sindirilemeyen ve vücudumuz tarafından kullanılmayan kısımlarını dışkı olarak vücut dışına uzaklaştıran organımızdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 45-46 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap