Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 52-53 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 52-53 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 52[/syf]

Konu/Kavramlar

• Dolaşım sistemini oluşturan yapı ve organlar
• Kalbin yapısı ve görevi
• Kan damarları
• Büyük ve küçük kan dolaşımı
• Kan grupları
• Kan bağışı
• Dolaşım sistemi

A Rh (+) ve AB Rh (-) ifadeleri size ne ifade etmektedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Kan grubu, ebeveynlerden miras alınan genler tarafından belirlenir. A, B, AB, O olmak üzere dört ana kan grubu vardır, ancak her grup Rh pozitif veya Rh negatif olabildiğinden, toplamda sekiz farklı kan grubu sınıflandırılmıştır. Bu ifadeler de kan gruplarıdır. Her insanın kan grubu farklıdır kan takviyesi yapılırken bu gruplara bakılaraktan nakil yapılır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 53[/syf]

Yaşamsal faaliyetlerimiz için gerekli olan besin ve oksijenin vücudumuzda taşınmasını, vücudumuzda oluşan karbondioksit ve atık maddelerin boşaltım organlarına iletilmesini sağlayan sisteme dolaşım sistemi denir. Dolaşım sistemi kan, kalp ve damarlardan oluşur. Yandaki görselde dolaşım sistemini oluşturan yapı ve organlar verilmiştir. Yaşam sıvımız olan kan, damarlar aracılığı ile tüm vücudumuzda dolaşır. Yandaki görselde verilen damarların farklı renklerde olmasının sebebi damarların içinde bulunan oksijen ve karbondioksit miktarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Modelde karbondioksit bakımından zengin olan kan mavi, oksijen bakımından zengin olan kan kırmızı renkle gösterilmektedir. Kalbin sağ tarafında karbondioksit oranı fazla olan kan (kirli kan), sol tarafında ise oksijen oranı fazla olan kan (temiz kan) bulunur.

Dolaşım sistemi

Kalp, kanı vücuda pompalamakla görevli organımızdır. Kaslı bir yapıya sahip olan kalp, göğüs kafesinin hemen altında, iki akciğer arasında ve sol akciğerin yakınında yer alır. Kalp, kasılıp gevşeyerek kanın damarlarda dolaşmasını sağlar. Kalp, üstte ve altta ikişer adet olmak üzere dört odacıktan oluşur. Kalbin alttaki odacıklarındaki kas tabakası, üstteki odacıklarındaki kas tabakasına göre daha kalın ve güçlüdür. Bu nedenle alttaki odacıkların kanı pompalama gücü, üstteki odacıklara göre daha fazladır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 52-53 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry