Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 54-55 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 54-55 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 54[/syf]

Doktora giden büyüklerinizden “Tansiyonum yükselmiş.” veya “Tansiyonum düşmüş.” gibi ifadeleri duymuşsunuzdur. Tansiyon, kalbin vücuda pompaladığı kanın atardamarlarda yaptığı basınç olarak tanımlanabilir. Tansiyon, genellikle kolun üst kısmındaki atardamardan, tansiyon ölçme cihazları sayesinde ölçülür. Nabız, kalbin her kasılışında atardamarlarda yaptığı vuruş etkisidir ve kalbin bir dakika içinde kaç kere kasıldığını ifade eder. Nabız kalbin çalışma hızı, düzenli çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Nabız, deriye yakın yerlerden geçen atardamarlardan hissedilebilir. Sağ elinizin orta ve işaret parmaklarıyla sol bileğinizi yanda verilen görseldeki gibi tutunuz ve hissettiğiniz titreşimleri bir dakika boyunca sayınız. Böylece kalbinizin bir dakikadaki atım sayısını bulabilirsiniz. Nabız sayısı, yaşa ve gün içindeki hareketliliğe bağlı olarak değişebilir. İnsanlarda nabız sayılarıyla ilgili aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

BÜYÜK VE KÜÇÜK KAN DOLAŞIMI

Vücudumuzda farklı görevleri gerçekleştiren atardamar, toplardamar ve kılcal damar olmak üzere üç damar türü bulunur.

Atardamar: Kanı kalpten vücudumuzdaki yapı ve organlara taşıyan damarlardır. Akciğer atardamarı haricindeki atardamarlar oksijen oranı yüksek olan kanı taşır.

Toplardamar: Kanı vücudumuzdaki yapı ve organlardan kalbe taşıyan damarladır. Akciğer toplardamarı haricindeki toplardamarlar karbondioksit oranı yüksek olan kanı taşır.

Kılcal damarlar: Atardamarlarla toplardamarları birbirine bağlayan ve vücudumuzdaki doku ve organların arasını ağ gibi saran ince damarlardır. Atardamarlardan aldığı temiz kanda bulunan besin ve oksijeni vücudumuzu oluşturan en küçük yapılara kadar iletirler. Bu yapılarda oluşan atık maddeleri ve karbondioksidi ise toplardamarlara iletirler. Kanı vücudumuzdaki tüm yapı ve organlara taşıyarak madde alışverişi sağlarlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 55[/syf]

Kalbin kasılıp gevşemesiyle kanın damarlar içinde vücudumuzdaki yapı ve organlarda dolaşmasına ve kalbe geri dönmesine kan dolaşımı denir. Kanın vücuttaki hareketi, küçük kan dolaşımı ve büyük kan dolaşımı olmak üzere iki çeşittir. Küçük kan dolaşımı, akciğerler ile kalp arasında gerçekleşir. Oksijen bakımından yetersiz olan kan kalpten çıkarak akciğerlere gider. Akciğerlerde oksijen oranı artan kan, kalbe döner. Küçük kan dolaşımının amacı kandaki oksijen oranının artmasını sağlamaktır.

Büyük kan dolaşımı, kalp ile vücudumuzdaki yapı ve organlar arasında gerçekleşir. Besin ve oksijen bakımından zengin olan kan, kalpten çıkarak atardamarlar ile vücudumuzdaki yapı ve organlara gider. Kan, vücudumuzdaki yapı ve organlara oksijen ve besin verip bu yapı ve organlardaki karbondioksidi ve atık maddeyi aldıktan sonra toplardamarlarla kalbe döner. Büyük kan dolaşımının amacı, vücudumuzu oluşturan yapı ve organların besin ve oksijen ihtiyacını karşılamak; atık madde ve karbondioksidin bu yapı ve organlardan uzaklaştırılmasını sağlamaktır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 54-55 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap