Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 56-57 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 56-57 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 56[/syf]

KANIN YAPISI VE GÖREVLERİ

Bulmaca çözerken bulmacalarda “Yaşam sıvımız nedir?” sorusuyla karşılaşmış olabilirsiniz. Bu sorunun cevabı, kandır. Peki, kana niçin yaşam sıvısı adı verilir? Şimdi, bu sorunun cevabını öğrenelim. Kan, vücudu bir ağ gibi saran damarlar içinde hareket ederek bütün vücut organlarımıza ulaşır ve vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin ve oksijenin taşınmasını sağlar. Bu sayede yaşamın devamlılığı sağlanır. Vücudumuzdaki kan, mahallemizdeki atık maddeleri toplayan temizlik görevlilerine benzetilebilir. Çünkü mahallede biriken atık maddeler toplanmazsa birçok hastalık ortaya çıkabilir. Kan da vücudumuzda oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Vücudumuzda gerçekleşen yaşamsal faaliyetler sonucunda karbondioksit ve üre gibi bazı atık maddeler oluşur. Kan, bu atık maddelerin böbrek ve akciğer gibi boşaltımda görev alan organlara taşınmasını ve vücuttan atılmasını sağlar.

Kanın vücudumuzdaki görevlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

• Besin içeriklerini ve oksijeni organlarımıza taşır.
• Karbondioksit ve üre gibi atık maddelerin vücudumuzdan uzaklaştırılmasında etkilidir.
• Hastalıklara karşı vücut direncimizi artırır.
• Vücut sıcaklığını dengede tutar.
• Kanama anında pıhtılaşmayı sağlar.
• Hormonların etki edecekleri yapı ve organlara taşınmasından sorumludur.

Kan, kan hücreleri ve kan plazmasından oluşur. Kanın içinde alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri) ve kan pulcukları olmak üzere üç tür kan hücresi bulunur. Kan hücreleri, plazma içerisinde hareket edebilir. Kan plazması, kanın sıvı kısmıdır. Kan plazmasının %90’ı su, geri kalanı ise besin içerikleri, hormonlar ve atık maddelerdir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 57[/syf]

Alyuvarlar kırmızı kan hücreleridir. Kanda, sayısı en çok olan hücrelerdir. Vücudumuzdaki yapı ve organlara oksijen taşınmasını, bu yapı ve organlarda oluşan karbondioksidin vücuttan uzaklaştırılmak üzere ilgili organlara taşınmasını sağlar. Akyuvarlar beyaz kan hücreleridir. Akyuvarlar vücudumuzu hastalık yapıcı mikroplardan korurlar. Mikroplar vücuda girdiğinde akyuvarlar, kan dolaşımına katılırlar. Böylece kandaki akyuvar miktarı da artar. Hastalığın geçmesiyle birlikte kandaki akyuvar sayısı da normale döner. Akyuvarlar, kanda sayısı en az olan hücre grubudur.

Bir yeriniz yaralanıp kanadığında bir süre sonra kanamanın durduğunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan pulcuklarıdır. Kan pulcukları vücutta bir damar zedelendiğinde kanın pıhtılaşmasını sağlar. Kan, damarların içinde sıvı hâlde bulunur. Damardan çıktığında ise pıhtılaşarak katılaşır. Yaralanmanın olduğu deri kısmında oluşan kabuksu yapı aslında kanın oluşturduğu pıhtıdır.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 56-57 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry