Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 60-61 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 60-61 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 60[/syf]

• 1900 yılında AvusturyalI Doktor Karl Landsteiner (Karl Lanşıtaynır) kan gruplarını belirlemiştir. Bu olaydan yaklaşık 8 yıl sonra Amerikalı Doktor Reuben Ottenberg (Ruyben Otenbeg) kan naklinin, kan grupları dikkate alınarak yapılması gerektiğini belirtmiş ve daha sonra da günümüzde gerçekleştirildiği gibi ilk kez kan nakli uygulamasını yapmıştır.

KAN BAĞIŞININ TOPLUM AÇISINDAN ÖNEMİ

Sağlıklı bir bağışçıdan gönüllü olarak çeşitli kan ürünleri elde edebilmek amacıyla kan alınmasına kan bağışı adı verilir. Bu işlemle bağışçıdan tam kan (hücreler ve plazmadan oluşan sıvı) alınabileceği gibi kan pulcuğu, alyuvar ve akyuvar gibi kan hücreleri de elde edilebilir. Kan vermek isteyen gönüllülerin 18-65 yaş aralığında ve kütlesinin 50 kg’ın üzerinde olması gerekir. Bu kişilerin kan vermeye engel olabilecek bir durumlarının bulunup bulunmadığı doktorlar tarafından araştırılır. Bağışlanan kanlar uygun koşullarda saklanır ve ihtiyaç durumunda hastalara nakledilir. Türk Kızılay’ı toplumun kan ihtiyacını karşılamak üzere çok sayıda kan bağışı merkezi kurmuştur. Kızılay toplumun kan ihtiyacını karşılamak amacıyla çeşitli kampanyalar düzenlemektedir.

Bağışlanan kanlar birçok kişinin sağlığına kavuşmasına ve hayata tutunmasına yardımcı olur. Bağışlanan kanla;
• Kanamalı ameliyat geçiren hastaların,
• Hamilelik döneminde sorun yaşayan kadınların,
• Kanı değişmesi gereken yenidoğan bebeklerin ve ihtiyacı olan daha pek çok kişinin hayatı kurtarılabilir.

Aşağıda verilen soru hakkında çeşitli kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırmanın sonucunda elde ettiğiniz bilgileri sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Araştıralım-Paylaşalım

• Kan bağışının toplum açısından önemi nedir?

  • Cevap: Kan bağışının toplum açısından büyük önemi vardır. Kan bağışı yapmak insanların yardımlaşmasını, paylaşım içinde olmasını, dayanışma içinde yaşamasını sağlar. Kan bağışı yapmak sağlık açısından da çok önemlidir. Düzenli olarak kan bağışı yaptırmak kemik iliğinde yağlanma oluşmasının önüne geçmektedir. Kan üretilmesini canlı tutmaktadır. Bunun yanında kanda yağlanma olmasının da önüne geçmektedir.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 61[/syf]

Kan bağışı toplum sağlığının korunması ve toplumsal dayanışmanın gelişmesi bakımından çok önemlidir. Fakat ülkemizde kan bağışı yeterli seviyede değildir. Kan bağışında bulunmaktan çekinen insanların kendilerine göre türlü sebepleri vardır. Aşağıdaki örnekleri inceleyelim.

• Bağış yapacak kadar kanım yok.
• Bir hastalık bulaşmasından korkuyorum.
• Bir yakınıma lazım olursa veririm.

Kan bağışında bulunmaktan çekinen ve bunun için türlü gerekçeler ileri süren insanlarda kan bağışının önemi ile ilgili bilgi eksikliği ve toplumsal olaylara karşı duyarsızlık olduğu söylenebilir. Kan bağışı ile ilgili dikkate alınması gereken bazı önemli bilgiler aşağıda verilmiştir:

• Kan bağışı sırasında hastalık bulaşması söz konusu değildir. Çünkü kan verme işlemi hijyenik ortamlarda gerçekleşmektedir.
• Bağışlanan kanın yerine, vücutta yeni kan üretilir. Üretilen kan, dolaşıma katıldığı için bağışçı daha dinç olur.
• Bağışçının kalp krizi geçirme ihtimali azalır.
• Bağışçının stres, baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarında iyileşme görülebilir.
• Bağışçının verdiği kan kontrol amaçlı ayrıntılı bir testten geçer. Bu sayede bağışçının AIDS ve Hepatit B gibi hastalıklar açısından taranmasına olanak sağlanır.

BİLGİ İÇİN

• Bize veya yakınlarımızdan birine kan gerektiğinde başka birinden kan almaya ihtiyacımız olabilir. Bu nedenle sadece kendi yakınlarımıza değil, ihtiyaç durumlarında tanımadığımız kişilere de kan bağışında bulunmalıyız. Kan bağışının sadece hastaya değil bağışçıya da birçok yararı vardır. Bunlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır: Tüm bunlara ek olarak yenidoğan ve kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, ameliyata alınan bir hastanın veya sürekli kana ihtiyacı olan bir kişinin sizin verdiğiniz kanla sağlığına kavuştuğunu bilmek insana büyük bir mutluluk verir. Unutmayalım ki sağlıklı ve koşulları uygun olan bir kişinin kan vermesi toplumsal bir sorumluluktur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 60-61 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry