Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 78-79-80-81-82 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 78-79-80-81-82 Cevapları ve Soruları[/giris] [syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 78[/syf]

Konu/Kavramlar

• Kuvvetin özellikleri
• Bileşke kuvvet
• Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvetler

Duran bir cismi harekete geçirmek veya hareket eden bir cismi durdurmak için ne yaparsınız? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap: Ben böyle bir durumda kuvvet uygulardım. Çünkü duran bir cismi harekete geçiren, hareket eden bir cismi durduran, cisimlerin şeklini değiştiren, hareketli cisimlerde yön ve sürat değişikliğine sebep olan ve cisimleri döndürebilen etkiye kuvvet denir.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 79[/syf]

Günlük yaşamda yön ve doğrultu kavramları sıklıkla karıştırılır. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek bu kavramlar arasındaki farkları öğrenelim.

1. Aşağıdaki görselde verilen arabaların hem hareket yönleri hem Batı • Doğu de doğrultuları aynıdır. Her iki araba da doğu yönünde, usunda hareket etmektedir.

2. Aşağıdaki görselde verilen arabaların hareket yönleri farklı, doğrultuları aynıdır. Kırmızı araba batı, yeşil araba doğu yönünde; her ikisi de doğu-batı doğrultusunda hareket etmektedir. Doğu-batı doğrultusunda doğu ve batı olmak üzere iki yön vardır.

3. Aşağıdaki görselde verilen arabaların hem hareket yönleri hem de doğrultuları farklıdır. Kırmızı araba güney yönünde, kuzey-güney doğrultusunda; yeşil araba da batı yönünde, doğu-batı doğrultusunda hareket etmektedir.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 80[/syf]

Duran bir cismi harekete geçiren, hareket eden bir cismi durduran, cisimlerin şeklini değiştiren, hareketli cisimlerde yön ve sürat değişikliğine sebep olan ve cisimleri döndürebilen etkiye kuvvet denir. Kuvvetin büyüklüğünün birimi Newton’dır (Nivtın). Newton, kısaca N ile gösterilir. Kuvvetin büyüklüğü dinamometre ile ölçülür. Kuvvet F sembolü ile gösterilir. Kuvvetin özellikleriyle ilgili aşağıdaki kavram haritasını inceleyiniz.

Aşağıdaki görseli inceleyelim. Yatay düzlemde bulunan kutuya dinamometre kullanılarak batı yönünde kuvvet uygulanmaktadır. Dinamometre en fazla 20 N büyüklüğünde kuvveti ölçebilmekte ve ölçüm çubuğu on eşit parçaya bölünmüştür. Uygulanan kuvvet sonucu ölçüm çubuğu 3 birim uzamaktadır. Buna göre kutuya uygulanan kuvvet 6 N büyüklüğündedir.

Bir cisme etki eden kuvvetin büyüklüğü dışında, kuvvetin yönü ve doğrultusu da belirtilmelidir. Örneğimizdeki kutuya uygulanan kuvvetin yönü batıya doğrudur ve kuvvet batı-doğu doğrultusunda uygulanmaktadır. Kuvvetin büyüklüğü ise daha önce belirtildiği gibi 6 N’dır. Kuvveti oklar çizerek gösterebiliriz. Çizdiğimiz okun yönü, kuvvetin yönünü gösterir. Buna göre kutuya etki eden kuvveti aşağıdaki gibi çizerek gösterebiliriz.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 81[/syf]

Yatay düzlemde bulunan kutulara, özdeş dinamometreler kullanılarak kuvvet uygulanıyor. Dinamometre en fazla 50 N büyüklüğündeki kuvveti ölçebilmekte ve ölçüm çubuğu on eşit parçaya bölünmüştür. Buna göre kutulara etki eden kuvvetlerin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü çizerek gösteriniz.

  • Cevap:

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 82[/syf]

Araştırma Sorusu:

Bir cisme etki eden kuvvetin yönü, doğrultusu ve büyüklüğü nasıl gösterilir?

  • Cevap: Yön tek, doğrultu çift taraflıdır. Kuzey yön, kuzey-güney ise doğrultudur. İki ya da daha fazla kuvvetin bir cisme yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvete Net kuvvet (Bileşke Kuvvet) denir. Bileşke kuvvet R sembolü ile gösterilir.

Araç Gereç: İçi boş kutu, 2 adet dinamometre, 3 adet kitap, ip.

Deneyin Yapılışı:

1. Masanın üzerinde bulunan boş kutunun etrafına ip geçirelim.
2. Masanın üzerine koyduğumuz kutuyu dinamometre ile kuvvet uygulayarak çekelim.
Uyguladığımız kuvvetin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü defterimize çizelim.
3. Kutunun içine üç adet kitap koyalım. Kutuyu dinamometre ile kuvvet uygulayarak çekelim. Uyguladığımız kuvvetin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü defterimize çizelim.
4. Bir arkadaşımızla birlikte kutunun zıt yönlerinde bulunalım. İçinde kitapların bulunduğu kutuyu bir arkadaşımız dinamometre ile kendisine doğru çeksin. Biz de kutuyu dinamometreyle kendimize doğru çekelim. Uyguladığımız kuvvetlerin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü aşağıdaki tabloya çizelim.

  • Cevap:

Sonuç Çıkaralım:

1. Deneyin 2 ve 3. aşamasında uygulanan kuvvetlerin hangisi daha büyüktür? Neden?

  • Cevap: Kuvvetler aynı yönde olduğu için masayı hareket ettiren kuvvet, Murat ve Elif’in uyguladıkları kuvvetlerin toplamıdır. Buna göre masayı hareket ettiren kuvvetin büyüklüğü, kuvvetlerin toplamına eşittir. Bu kuvvetin büyüklüğü 40 N + 30 N = 70 N’dır.

2. Yönleri farklı olan kuvvetlerin doğrultuları aynı olabilir mi? Neden?

  • Cevap: Bir bowling maçına gittiğinizde amaç bütün lobutları devirmektir. Bunu başarmak içinde bowling topunu doğru doğrultuda atmamız gerekir. Düzgün doğrultuda atıldığında bütün lobutlar yıkılır. Bowling topu yanlış doğrultuda atıldığı zaman ise lobutlar devrilmez. Kuvvetin doğrultusu bu yüzden önemlidir. kuvvet paralel olabilir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 78-79-80-81-82 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry