Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 83-84-85-86-87-88 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 83-84-85-86-87-88 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 83[/syf]

BİLEŞKE KUVVET

Sınıfımızda sıramızın yerini değiştirdiğimiz zamanlar olmuştur. Bu işi bazen tek başımıza yapmışızdır, bazen de bir arkadaşımızdan yardım almışızdır. Peki, bunu tek başınıza yapmak mı yoksa biriyle birlikte yapmak mı daha kolaydır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız. Aşağıdaki görselde görüldüğü gibi Murat masayı iterken Elif de diğer taraftan masayı kendine doğru çekmektedir. Murat’ın masaya uyguladığı kuvvetle Elif’in masaya uyguladığı kuvvet aynı yöndedir. Kuvvetler aynı yönde olduğu için masayı hareket ettiren kuvvet, Murat ve Elif’in uyguladıkları kuvvetlerin toplamıdır. Buna göre masayı hareket ettiren kuvvetin büyüklüğü, kuvvetlerin toplamına eşittir. Bu kuvvetin büyüklüğü 40 N + 30 N = 70 N’dır.

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi Kadir tek başına aynı masayı itmek için 70 N büyüklüğünde kuvvet uygulamalıdır. Murat ve Elif’in masayı hareket ettirmek için uyguladığı kuvvetlerin toplam büyüklüğü, Kadir’in masayı tek başına hareket ettirmek için uyguladığı kuvvetin büyüklüğüne eşittir. Bu örnekten de anlaşılabileceği gibi en az iki kuvvetin bir cisme yaptığı etkiyi tek başına yapabilen kuvvete bileşke kuvvet adı verilir. Bileşke kuvvet R sembolü ile gösterilir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 84[/syf]

Bir cisme uygulanan kuvvetlerin yönleri aynı olduğunda cisme etki eden bileşke kuvvet bu kuvvetlerin toplamına eşit olur. Yukarıda verilen görseldeki masaya etki eden kuvvetlerin bileşke kuvveti aşağıdaki gibi bulunur.

Cisme etki eden kuvvetlerin yönü aynı ise bileşke kuvvetin yönü ve doğrultusu da cisme etki eden kuvvetlerle aynıdır.
Buna göre masaya etki eden bileşke kuvvetin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü aşağıdaki gibi gösterebiliriz.
Bileşke kuvvetin yönü: Doğu Bileşke kuvvetin doğrultusu: Doğu-batı Bileşke kuvvetin büyüklüğü = 70 N

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 85[/syf]

Bir cisme aynı yönlü kuvvetler uygulanabileceği gibi zıt yönlü kuvvetler de uygulanabilir. Halat çekme oyununda kişiler zıt yönlü kuvvet uygulayarak halatı kendilerine doğru çekmeye çalışırlar. Yukarıdaki görselde Ersin halata 60 N, Suat ise 50 N büyüklüğünde kuvvet uygulamaktadır. Bu oyunda Ersin’in uyguladığı kuvvet daha fazla olduğu için halat çekme oyununu Ersin kazanır. Halata etki eden kuvvetler aşağıdaki gibi çizimle gösterilebilir.

Bir cisme uygulanan kuvvetlerin doğrultusu aynı, yönü zıt olduğunda cisme etki eden bileşke kuvvet bu kuvvetlerin farkına eşit olur. Bileşke kuvvetin yönü ise büyük olan kuvvetle aynı yöndedir. Ersin ve Suat’ın halata uyguladığı kuvvetlerin bileşke kuvveti aşağıdaki gibi bulunur.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 86[/syf]

Şimdi bir deney yapalım ve bu deneyle cisimlere etki eden birden fazla kuvveti gözlemleyelim.

Araştırma Sorusu:

Cisimlere birden fazla kuvvet etki ettiğinde ne olur?

  • Cevap: Bir cisme farklı yönlerden etki eden iki veya daha fazla kuvvetin bileşke kuvvetinin sıfır olmasına dengelenmiş kuvvet denir

1. Bir cisme etki eden birden fazla kuvveti çizimle gösterirken nelere dikkat ettiniz?

  • Cevap: Kuvvetlerin büyüklükleri eşit, yönleri zıt olduğundan bileşke kuvvet sıfırdır. Kuvvetlerin büyüklükleri eşit, yönleri ise zıt olduğundan bileşke kuvvet sıfırdır ve araba dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir.

2. Aynı doğrultulu ve aynı yönlü kuvvetlerin bileşke kuvveti nasıl bulunur?

  • Cevap: Aynı doğrultuda ve aynı yönde kuvvetlerin bileşkesine birkaç örnek vererek anlatmak mümkündür. Mesela bozulmuş olan bir arabayı birkaç kişi aynı yönde ettirerek arabayı hareket ettirebilir. Aynı zamanda kızakları çeken köpekler de yine aynı doğrultuda kuvvet uygulayarak kızağı çekerler. Buna da aynı doğrultuda ve aynı yönde kuvvetlerin bileşkesi denir.

3. Aynı doğrultulu ve zıt yönlü kuvvetlerin bileşke kuvveti nasıl bulunur?

  • Cevap: Aynı doğrultulu zıt yönlü kuvvetlerin bileşkesine en güzel örnek olarak halat çekme oyunu söylemek mümkün. Burada her iki taraf farklı sayılarda insanlar ile zıt şekilde bir bilene kuvvet uygularlar. Burada doğrultuları aynı ancak yönleri zıttır. Burada zıt yönlü kuvvetlerin bileşkesini hesaplarken büyük kuvvetten küçük kuvvet çıkarılır. Bu doğrultuda büyük kuvvet yönünde hareket gerçekleşir. Çünkü büyük ve küçük kuvvetten daha güçlüdür.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 87[/syf]

Aşağıdaki tabloda bir sandığa etki eden iki kuvvetin yönü, doğrultusu ve büyüklüğü verilmiştir. Buna göre verilen kuvvetleri sandık üzerinde göstererek sandığa etki eden bileşke kuvveti bulunuz.

Kuvvetler aynı doğrultulu ve zıt yönlü oldukları için bileşke kuvvet, büyük kuvvetten küçük kuvvet çıkarılarak bulunur. Bileşke kuvvetin yönü, sandığa etki eden büyük kuvvet yönündedir.

Bileşke kuvvet = Büyük kuvvet – Küçük kuvvet Bileşke kuvvet = 7 N – 3 N Bileşke kuvvet = 4 N
Bileşke kuvvet doğu-batı doğrultusunda, doğu yönünde ve 4 N büyüklüğündedir.

Aşağıdaki tabloda bir sandığa etki eden iki kuvvetin yönü, doğrultusu ve büyüklüğü verilmiştir. Bu kuvvetleri defterinize çizerek gösteriniz ve sandığa etki eden bileşke kuvveti bulunuz.

  • Cevap:

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 88[/syf]

Yandaki görselde bir kutuya etki eden ve doğrultuları aynı olan üç kuvvet verilmiştir.
A. Üç kuvvetin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü tablo hâlinde gösteriniz.
B. Üç kuvvetin bileşke kuvvetini bulunuz.

B. Doğrultuları aynı, yönleri farklı olan üç kuvvetin bileşke kuvvetini bulmak için aşağıdaki iki aşamalı yöntemi uygulayabiliriz.
1. aşama: Yönleri aynı olan kuvvetlerin bileşke kuvvetini bulalım. Batı yönündeki iki kuvvetin bileşke kuvveti 2 + 4 = 6 N büyüklüğündedir.
2. aşama: Şimdi ise yönleri farklı olan kuvvetlerin bileşke kuvvetini bulalım. Bunun için büyük kuvvetten küçük kuvveti çıkarmalıyız. Bileşke kuvvet, büyük olan kuvvetin yönündedir.
Bileşke kuvvet = Büyük kuvvet – Küçük kuvvet Bileşke kuvvet = 6 N – 3 N Bileşke kuvvet = 3 N
Bileşke kuvvet doğu-batı doğrultusunda, batı yönünde ve 3 N büyüklüğündedir.

Yandaki görselde bir kutuya etki eden üç farklı kuvvet verilmiştir. Bu üç kuvvetin yönünü, doğrultusunu ve büyüklüğünü defterinizde tablo hâlinde gösteriniz ve bileşke kuvvetini bulunuz.

  • Cevap:

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 83-84-85-86-87-88 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap