Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Sayfa 89-90-91-92 Cevapları

[giris]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayıncılık Sayfa 89-90-91-92 Cevapları ve Soruları[/giris]

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 89[/syf]

DENGELENMİŞ VE DENGELENMEMİŞ KUVVETLER

Aşağıdaki görselde verilen halat çekme oyununda ip ne sağa ne de sola hareket etmektedir. Çünkü halata iki taraftan da etki eden kuvvetlerin toplamı birbirine eşittir. Bu durumda bileşke kuvvet sıfır olur ve cisim hareketsiz kalır. Bir cisme farklı yönlerden etki eden iki veya daha fazla kuvvetin bileşke kuvvetinin sıfır olmasına dengelenmiş kuvvet denir.

1. Cisim hareketsizse durmaya devam eder.

Aşağıdaki görselde verilen oyuncak araba hareketsiz olarak durmaktadır. Bu durumda iken arabaya zıt yönlerde 5 N büyüklüğünde iki kuvvetin uygulandığını düşünelim. Kuvvetlerin büyüklükleri eşit, yönleri zıt olduğundan bileşke kuvvet sıfırdır ve araba dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir. Bu şartlarda araba harekete geçmez ve durmaya devam eder.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 90[/syf]

2. Cisim hareketliyse sabit süratle hareketine devam eder.

Aşağıdaki görselde verilen oyuncak araba doğu-batı doğrultusunda, doğu yönünde sabit sürat ile hareket etmektedir. Bu durumda iken arabaya zıt yönlerden 5 N büyüklüğünde iki kuvvetin uygulandığını düşünelim. Kuvvetlerin büyüklükleri eşit, yönleri ise zıt olduğundan bileşke kuvvet sıfırdır ve araba dengelenmiş kuvvetlerin etkisindedir. Bu şartlar altında araba ne yavaşlar ne de hızlanır, sabit süratle hareketine devam eder.

Halat çekme oyununda bazen ip, sağa ya da sola hareket eder. Bu durumda halata iki taraftan etki eden kuvvetlerin toplamı birbirine eşit değildir. Bir cisme etki eden iki veya daha fazla kuvvetin bileşke kuvvetinin sıfırdan farklı olmasına dengelenmemiş kuvvet denir. Dengelenmemiş kuvvetler cisimlere iki şekilde etki edebilir.

1. Cisim hareketsizse bileşke kuvvet yönünde hareket etmeye başlar. Aşağıdaki görselde verilen oyuncak araba hareketsiz durmaktadır. Bu durumda iken arabaya doğu-batı doğrultusunda, doğu yönünde 10 N, batı yönünde 5 N büyüklüğünde iki kuvvetin uygulandığını düşünelim. Bu durumda bileşke kuvvetin büyüklüğü doğu yönünde 5 N olur. Bu şartlar altında araba dengelenmemiş kuvvetlerin etkisi altındadır. Bu nedenle oyuncak araba 5 N büyüklüğündeki kuvvetin etkisiyle doğu yönünde, doğu-batı doğrultusunda hareket etmeye başlar.

  • Cevap: Bu sayfada soru bulunmamaktadır.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 91[/syf]

2. Cisim hareketliyse bileşke kuvvetin yönünde sürati artar veya azalır.

Aşağıdaki görselde verilen oyuncak araba batı yönünde hareket etmektedir. Oyuncak arabaya doğu yönünde 5 N, batı yönünde 10 N büyüklüğünde iki kuvvet etki etmektedir. Oyuncak arabaya etki eden bileşke kuvvet 5 N büyüklüğündedir. Bileşke kuvvetin yönü batıya doğrudur ve oyuncak arabanın hareket yönüyle aynıdır. Bu nedenle oyuncak arabanın sürati artar. Eğer hareketli bir cisme etki eden bileşke kuvvetin yönü, cismin hareket yönüne zıtsa cisimde kuvvetin büyüklüğüne göre üç durum gözlenebilir. Bu durumları yavaşlama, durma veya önce durup ardından zıt yönde harekete başlama olarak sıralayabiliriz. Yani sürati değişen hareketli varlıklar dengelenmemiş kuvvetlerin etkisindedir. Hareket hâlindeki bir cismi durdurmak için cisme, hareketine zıt yönde kuvvet uygulamak gerektiğini günlük yaşamınızdaki deneyimlerinizden gözlemleyebilirsiniz. Bileşke kuvvet ile aynı doğrultuda, eşit büyüklükte ve zıt yöndeki kuvvete dengeleyici kuvvet denir. Bir seyahat balonunun alçalmasında, bir uçağın yükselmesinde veya perona yaklaşan bir trenin yavaşlamasında dengelenmemiş kuvvetler etkilidir.

SIRA SİZDE

Yakın çevrenizdeki varlıkları “dengelenmiş kuvvetlerin etkisinde olanlar’ ve ‘dengelenmemiş kuvvetlerin etkisinde olanlar” olarak sınıflandırınız. Elde ettiğiniz sonuçları defterinize yazınız. Çalışmalarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Cevap:

Dengelenmiş kuvvet: Bileşke kuvvet ile aynı doğrultuda, eşit büyüklükte ve zıt yöndeki kuvvete dengeleyici kuvvet denir. İttiğimiz masa, vurduğumuz top, çektiğimiz ip hep dengelenmiş kuvvete örnektir.

Dengelenmemiş kuvvet: Bir seyahat balonunun alçalmasında, bir uçağın yükselmesinde veya perona yaklaşan bir trenin yavaşlamasında dengelenmemiş kuvvetler etkilidir.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anadol Yayıncılık Sayfa 92[/syf]

DENEYEREK ÖĞRENELİM

Araştırma Sorusu: Dengelenmiş ve dengelenmemiş kuvvetler cisimlerin hareket durumunu nasıl etkiler?

  • Cevap:

Dengelenmiş Kuvvetler

Masanın üzerinde duran kitap
Duvardaki tablo ya da saat
Bilek güreşi
Sürati değişmeden düz bir yolda hareket eden araç

En az iki kuvvetin yani bileşke kuvvetin (net kuvvet) sıfır olması ile beraber dengelenmiş kuvvet ortaya çıkmaktadır.

Dengelenmemiş Kuvvetler

En az iki kuvvetin yani bileşke kuvvetin (net kuvvet) sıfırdan farklı olması durumunda ortaya çıkan durum dengelenmemiş kuvvet olarak bilinir. Dengelenmiş cisimler genelde bu tek bir kuvvetin üzerinde hareket ediyormuş gibi bir etki yaratırlar.

***

Araç Gereç: 1 m uzunluğunda ip, cetvel, makas, iki adet dinamometre, oyuncak araba.

Deneyin Yapılışı:

1. İpi yarım metre uzunluğunda iki eşit parçaya bölelim.
2. Kestiğimiz ip parçalarını oyuncak arabanın ön ve arka kısımlarına bağlayalım.
3. Dinamometrelerin kancasına iplerin boşta kalan kısımlarını bağlayalım.
4. Oyuncak arabayı düz bir zemine koyalım.
5. Oyuncak arabaya; dinamometreleri tutarak arkadaşımızla birlikte zıt yönlü, eşit büyüklükte kuvvet uygulayalım. Oyuncak arabanın hareket durumunu gözlemleyelim.
6. Düz zemin üzerinde duran oyuncak arabaya, dinamometreleri tutarak arkadaşımızla birlikte zıt yönlü ve farklı büyüklükte kuvvet uygulayalım. Oyuncak arabanın hareket durumunu gözlemleyelim.

Sonuç Çıkaralım

1. Dengelenmiş kuvvetlerin duran cisimlerin hareket durumuna etkisi nedir?

  • Cevap: Bileşke kuvvetleri sıfırdır. Hareket halinde de sabit hızla ilerler.

2. Dengelenmemiş kuvvetlerin duran cisimlerin hareket durumuna etkisi nedir?

  • Cevap: Uygulanan iki kuvvetin bileşkesinin sıfırdan farklı olması durumudur. Tek bir kuvvet üzerinde hareket ettiği algısı yaratır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Anadol Yayınları Sayfa 89-90-91-92 Cevapları” beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilir ve  aşağıda bulunan emojilerle duygularınızı ifade edebilirsiniz 🙂

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap