Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 112

“6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 112 Sevgi Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 112

1. MADDENİN TANECİKLİ YAPISI

Konu ve kavramlar

• Tanecikli yapı
• Boşluklu yapı
• Hareketli yapı

Bu bölümü tamamladığınızda;

• Maddelerin tanecikli, boşluklu ve hareketli yapıda olduğunu kavrayacaksınız.
• Hâl değişimine bağlı olarak maddenin tanecikleri arasındaki boşluklar ve taneciklerin hareketliliğinin nasıl değiştiğini öğreneceksiniz.

Masa, su ve gezinti balonunun içerisindeki maddelerin yapısı hakkında ne söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Masa katı, su sıvı ve gezinti balonunun içindeki madde gazdır. Katı cisimlerin atomları, birbirine yakındır ve  ve sadece titreşim hareketi yaparlar. Sıvı cisimlerin atomları katı cisimlerin taneciklerine göre birbirlerine biraz daha uzaktır ve titreşim, öteleme hareketlerini yaparlar. Gaz haldeki maddelerin atomları birbirlerine uzaktır ve titreşim, öteleme, etrafında dönme olmak üzere üç türlü hareket ederler. Bunun dışında gezinti balonunun içindeki gaz helyumdur. Yani tanecikleri atomdur. Suyun formülü H2O’dur. Yani tanecikleri moleküldür. Masanın da tanecikleri atomdur diyebiliriz.

Buzun, suya dönüşürken yapısında neler olur?

  • Cevap: Fizik kurallarına göre bir madde ısıtıldığında genişler, genleşir. Soğutulduğunda da büzüşür, yani hacmi azalır. Ancak su bu kurala uymaz, aksine sıfır derecenin altına soğutulduğunda donar ve buz olarak hacmi azalacağına artar. Saf su buza dönüşürken, hacminin yüzde 9’u oranında genişler. Buzda su molekülleri olağanüstü gevşek bir oluşum içinde yer alırlar. Buz, arada deliklerin kaldığı bir yapıya sahiptir. Bilindiği gibi, bilimsel formülü ‘H2O’ olan su, iki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşmuştur. Bu iki hidrojen atomu, oksijen atomu ile birleştiklerinde, kendi aralarında 105 derecelik bir açı meydana getirirler. Yapı olarak iki hidrojen atomunu birleştiren başka elementler de vardır ve onlar fizik kurallarına uyarlar.

Tanecikli Yapı

Yanda yer alan resimdeki tuz yığınına uzaktan baktığınızda tek bir parça gibi görürsünüz. Bu tuz yığını yakından bakıldığında nasıl görünür?

  • Cevap: Küçük küçük kum taneciklerin bir arada yapışık şeklinde görülür.

Tuzu oluşturan daha küçük yapılar nelerdir?

  • Cevap: Tuzu oluşturan daha küçük yapılar, ELEMENTLER, daha da küçük yapılar ise ATOMLAR olarak bilinmektedir.

Su ve havayı oluşturan, görülmeyecek kadar küçük yapılar var mıdır?

  • Cevap: Su buharı örnek olarak verilebilir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 112 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap