Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 89

“6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 89 Sevgi Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Sayfa 89

Etkinliğinizde kancalı tahta takoza uyguladığınız kuvveti aşağıdaki resimlerde olduğu gibi gösterebilirsiniz:

Yukarıdaki resimleri incelediğinizde her iki durumda da cisimlere etki eden kuvvetin, cismin bulunduğu yüzeye paralel olduğunu söyleyebilirsiniz. Bir başka ifade ile uyguladığınız kuvvet yatay doğrultudadır. Etkinliğinizde A4 kâğıdına yönleri gösteren çizim yaptığınızı hatırlayınız. Bu çizime ve öğrendiklerinize göre, etkinliğinizde uyguladığınız kuvvetin yönü ile ilgili defterinize yazdığınız notları kontrol edip varsa hatalarınızı düzeltiniz.

Uyguladığınız kuvvetin büyüklüğünü dinamometre ile ölçebilirsiniz. Yukarıdaki şekillerde cisme uygulanan kuvvetler 5 ve 7 N büyüklüğündedir. Siz de etkinliğinizde uyguladığınız kuvvetin büyüklüğünü dinamometre ile ölçmüştünüz.
Bir cisme farklı doğrultularda kuvvet uygulayabilirsiniz. Yandaki şekilde masanın üzerinde duran kitaba düşey doğrultuda ve aşağı yönde kuvvet uygulanmaktadır.

Bütün bu örneklere göre bir cisme etki eden kuvvetin özelliklerini;
• Doğrultusu
• Yönü
• Büyüklüğü
şeklinde listeleyebiliriz.

Bileşke Kuvvet

Mete ve Naz odalarındaki masanın yerini değiştirmek istiyor. Ama ikisi de masanın farklı yerde durmasını istediği için farklı yönlere doğru itiyorlar. Sizce masa hangisinin ittiği yönde hareket eder? Naz ve Mete’nin masaya uyguladığı kuvvetleri aşağıdaki şekil üzerinde çizerek gösteriniz. Yukarıdaki sorunun cevabını noktalı yerlere yazınız.

  • Cevap: Şekildeki kuvvetin doğrultusu doğu-batı yönündedir. Dengelenmiş kuvvet uygulanmaktadır. Bu yüzden kuvvet büyüklükleri eşittir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 89 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap