Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 221-222

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 221-222 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 221-222

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Çözümleri Sayfa 221[/syf]

Deri hastalıklarının teşhis ve tedavisinde çeşitli teknolojik cihazlar kullanılır. Dermatoskop bu teknolojik cihazlara örnektir. Bu cihaz derideki güneş lekelerini ve benleri inceleyerek kanser riskinin olup olmadığını belirler. Ayrıca cilde sürülen ilaçlı kremlerle deri hastalıklarının tedavisi mümkün olmaktadır.

Burun hastalıklarından korunmak veya tedavi olmak içinse ilaç, aşı ve burun maskeleri gibi yöntem ve araçlardan yararlanılır.

Tat alma organımız dilde de çeşitli rahatsızlıklar yaşayabiliriz. Bu hastalığın tedavisinde çeşitli damlalar ve teknolojik aletler kullanılmaktadır.

Duyu Organlarının Sağlığı

Sizce duyu organlarımızın sağlığını korumak için neler yapmamız gerekir? Sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız.

  • Cevap:

Gözlerimiz için;
-Başkasına ait havlu kullanmayalım.
-Başkasının gözlüğünü takmayalım.
-Ekrana yakından bakmayalım
-Güneşe çıplak gözle bakmayalım.

Dilimiz için;
-Ağız dişlerimize önem verelim.
-Çok sıcak veya soğuk yiyecekler yemeyelim.
-Sigara kullanmayalım.

Derimiz için;
-Derimize dikkat edelim kesmeyelim yanmadan koruyalım.
-Derimizi bol sabunlu su ile her saat yıkayalım.

Burnumuz için;
-Sivri cisimler burnumuza sokmayalım.
-Aşırı bayıltıcı maddeler koklamayalım.
-Burun kıllarımızı koparmayalım.

Kulaklarımız için;
-Sivri cisimler sokmayalım.
-Kulaklarımızı temiz tutalım.
-Soğuktan koruyalım.
-Aşırı şekilde müzik dinlemeyelim.

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Çözümleri Sayfa 222[/syf]

• Göz sağlığı için süt ürünleri, meyveler ve sebzeler gibi A vitaminince zengin yiyecekler tüketmeye özen göstermeliyiz.
• Göz sağlığımızı korumak için kitap ya da gazete okurken yazı ile göz arasında 30-40 cm uzaklık olmasına dikkat etmeliyiz.
• Aydınlatma için kullanılan lambalar, gözü yormayacak şekilde yerleştirilmiş
olmalı ve ışık doğrudan göze gelmemelidir.
• Kulak sağlığımızı korumak için kulağa herhangi bir cisim sokmamalıyız.
• Çok şiddetli sesin ve sürekli gürültünün olduğu ortamlardan kaçınmalıyız, televizyon izlerken veya müzik dinlerken sesi çok yükseltmemeliyiz.
• Kulak temizliğine dikkat etmeliyiz. Banyo yaparken ya da yüzme sırasında kulağa su kaçmasını engellemeli ve kulağımızı sudan çıkınca hemen kurulamalıyız.
• Duyu organlarımızın sağlığı için sigara vb. zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız.
Görme veya işitme engelli kişiler günlük yaşamlarında pek çok zorlukla karşılaşırlar. Bu kişilerin göz ya da kulak gibi duyu organlarını kullanamadıklarını düşünerek onlara öncelik vermeli ve saygı göstermeliyiz. Otoparklarda, kaldırımlarda, çeşitli kurumlarda, binalarda toplu ulaşım araçlarında vb. yerlerde engelliler için ayrılan bölümleri işgal etmemeli ve onların kaliteli yaşamalarına destek olmalıyız.

Görme veya işitme engelli kişilerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri zorlukların neler olabileceğini ve engelli kişilere karşı nasıl davranmamız gerektiğini düşününüz. Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaştıktan sonra aşağıdaki etkinliği yapınız.

  • Cevap:

Görme veya işitme engelli kişilerin günlük hayatta seyahat etme çeşitli mekanlara girme eğitim alabilme iletişim kurabilme gibi çevresel ve sosyal olarak birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarını ifade etmemiz gerekmektedir.

Görme ve işitme engelli olan kardeşlerimize sürekli olarak eğitimlerinde sosyal hayatlarında ve günlük ihtiyaçlarını da elimizden geldiği kadar her uzatmalıyız. yardıma muhtaç olan kardeşlerimize yardım eli uzattığımız zaman ilk olarak yüce Allah Celle celaluhu övgüsüne layık olarak ardından toplum içerisinde var olan bağlarında güçlenmesini sağlayacağız.

Etkinlik Yapalım

Bana Neler Oldu?

Malzemeler

• atkı veya mendil
• kulak tıkacı veya pamuk

Etkinlik Basamakları

• Sıra arkadaşınızdan yardım isteyerek gözlerinizi atkı vb. malzemeyle bağlayınız ve üç dakika boyunca yazı yazmak, sınıfta dolaşmak, arkadaşlarınızla oyun oynamak gibi etkinlikler yapmaya çalışınız.
• Gözlerinizi açınız. Bu üç dakikada neler yaşadığınızı ve ne hissettiğinizi yazınız.
• Şimdi de kulaklarınızı tıkaç veya pamukla kapatınız. Üç dakika boyunca arkadaşlarınızla sohbet ediniz. Çevrenizdekilerin konuşmalarını dinleyiniz. Bu üç dakikada yaşadığınız zorlukları ve bu konudaki duygularınızı yazınız.

Sorular

1. Gözleriniz ve kulaklarınız kapalıyken ne tür zorluklar yaşadınız, neler hissettiniz?

  • Cevap: Gözlerim ve kulaklarım kapalıyken duymada problem yaşadığım için arkadaşlarımın ne dediğini anlamadım. Onları göremediğim için onların yanına gidemedim, onları ayırt edemedim. 

2. Görme ve işitme engellileri anlamada, onlarla iletişiminizde ve onlara karşı davranışlarınızda öncekine göre bir farklılık olacağını düşünüyor musunuz? Neden ve nasıl?

  • Cevap: Evet, kesinlikle bende bir farklılık oluştu. Görme ve duyma engelli olmak hayattaki bazı şeylerden eksik kalmak anlamına geliyor. Onların hayatın içinde yaşamış oldukları zorlukları daha iyi anladım. 

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Sevgi Yayınları Sayfa 221-222  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap