Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 247-248-249

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 247-248-249 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 247-248-249

[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Çözümleri Sayfa 247[/syf]

Katılarda olduğu gibi belirli gaz ve sıvılar da elektrik enerjisinin geçişine izin verir. Deneyimizde test uçlarını beherglasın içindeki çeşme suyuna batırdığımızda ampulün ışık verdiğini gözlemleriz. Aynı şekilde test uçlarını havaya tuttuğumuzda ise ampulün ışık vermediğini gözlemleriz. Bu da bize çeşme suyunun iletken, havanın ise normal şartlar altında yalıtkan olduğunu gösterir. Peki, hava iyi bir iletken olsaydı ne gibi zorluklarla karşılaşırdık?

Elektriği ileten maddelerin iletken, iletmeyen maddelerin ise yalıtkan olarak adlandırıldığını öğrendiniz. Buna göre iletken ve yalıtkan maddelerin nerelerde kullanıldığını söyleyebilir misiniz?

  • Cevap:

Aşağıdaki ütü fotoğrafını dikkatlice inceleyiniz. Sizce ütünün hangi bölümlerinde iletken, hangi bölümlerinde ise yalıtkan maddelerin kullanılması gerekir?

  • Cevap: Ütünü fişinde iletken madde kullanılmıştır. Normalde ütünün dışı yalıtkan bir madden ve içinin iletken maddeden yapılması gerekmektedir.

Yandaki karikatürde ütünün fişini prize takan bir kişiyi elektrik çarpmış. Bunun nedeni prize takılan bölümün iletken bir maddeden yapılması olabilir mi?

  • Cevap: Evet, iletken bir maddeden yapıldığı için ütünün fişini prize takan kişiye elektrik çarpmıştır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Çözümleri Sayfa 248[/syf]

Günlük yaşamımızda tost makinesinden bilgisayara, televizyondan müzik setine elektrikli pek çok aracı kullanıyoruz. Bu araçların yapımında hem iletken hem de yalıtkan maddeler kullanılır. Araçlarda elektriği iletmesi istenen parçalar iletken maddeler, iletmemesi istenen parçalar ise yalıtkan maddeler kullanılarak üretilir. Örneğin bilgisayarınızın fişinin uç kısmı iletken iken elektriğin bilgisayara ulaşmasını sağlayan telin üzeri yalıtkan madde ile kaplıdır.

Bilim, Yaşam ve Teknoloji

Elektriği ayrıntılı olarak inceleyen ilk bilim insanı Benjamin Franklin’dir (Benjamin Fıranklin). 1752’de yıldırımın, elektriğin bir biçimi olduğunu göstermiştir. Daha sonra yaptığı çalışmalarla paratoner adı verilen aracı geliştirmiştir. Bu araç, yıldırımın güvenli bir şekilde toprağa aktarılmasını sağlamaktadır. 1745 -1827yılları arasında yaşayan Alessandro Volta (Alesandro Volta), Volta pili olarak bilinen ilk pili icat etti.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.
[syf]6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sevgi Yayınları Çözümleri Sayfa 249[/syf]

Çalışma Zamanı 1

1. Aşağıdaki basit elektrik devresinin iletken test uçları, kaplardaki sıvılara batırıldığında, ampulün ışık verip vermeyeceğini kapların altlarındaki yerlere yazınız.

  • Cevap:

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 251 Cevapları

2. Aşağıda günlük yaşantınızda kullandığınız bazı eşyaların resimleri verilmiştir. Bu eşyaların iletken kısımlarını kırmızı, yalıtkan kısımlarını mavi renge boyayınız.

  • Cevap:

6. Sınıf Sevgi Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 251 Cevabı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Sevgi Yayınları Sayfa 247-248-249  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap