Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 105-106-107-108-109

7. Sınıf Aydın Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 105-106-107-108-109 Cevapları‘na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Sayfa 105-106-107-108-109

[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 105[/syf]

DERSE HAZIRLIK

Evinizde salça nasıl yapılır? Pazardan aldığınız ıspanakların topraklı olduğunu görürseniz ne yapmanız gerekir? Araçlarda kullandığınız benzin ya da mazotun petrolden elde edildiğini biliyor musunuz? Peki, ham petrolden benzin veya mazot nasıl elde ediliyor?

 • Cevap: Biberleri iyice yıkarız, saplarını kopartıp ve çekirdeklerini çıkarırız. Ardından biberleri 3-4 parçaya böleriz. Geniş ve derin bir tencerede suyunu bırakması için kısık ateşte, daha sonra suyunu çekene kadar da orta ateşte pişiririz. Pişirdiğimiz biberleri robottan geçirip ve püre haline getiririz. Ispanakları iyice  yıkarız ya da dışarıda silkeleriz.  Evet biliyoruz, benzin petrolden elde edilir. Petrol, yer altından çıkarıldıktan sonra Petrol Rafinerilerinde damıtılarak kullanılabilir başka enerji kaynaklarına dönüştürülmektedir

Karışımın ne olduğunu, türlerini ve günlük hayattaki örneklerini öğrendiniz. Peki, elinizde bulunan herhangi bir karışımı ayırmak için ne yapmalısınız?

 • Cevap: Elimizde bulunan herhangi bir karışımı ayırmanın farklı yöntemleri vardır. Elimizde kepek-un gibi bir karışım varsa eleme yöntemiyle, haşlanmış makarna ve su karışımı varsa süzme yöntemiyle, demir ve toz karışımı varsa mıknatısla ayırma yöntemini kullanmalıyız.

Daha önceki yıllarda, karışımları ayırma yöntemlerinden bazılarını öğrenmiştiniz.

 • Cevap:
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 106[/syf]

Değişik irilikteki katı taneciklerden oluşan karışımları bir birinden ayırmak için eleme yöntemi kullanıldığını hatırla dınız mı? Örneğin, çakıl – kum karışımını ayırmak için bu yöntemi kullanırız. Ayrıca bakliyatların paketlenmeden önce elenerek boyutlarına göre ayrılması yine bu yöntemle gerçekleşir.

Katı taneciklerle karışmış sıvı maddeler, süzme yöntemiyle birbi rinden ayrılır. Örneğin içinde yaprak tanecikleri olan çay, süzme işle minden sonra yapraklarından ayrılmış olur.

Demir gibi mıknatısın çektiği maddeleri karışımdan ayırmada mıknatıs kullanılır. Örneğin, demir tozu ile toz şeker karışımına mıknatıs yaklaştırdığınızda demir tozları mıknatıs tarafından çekilerek karışımdan ayrılmış olur.

Peki, tuzlu su gibi çözelti hâlindeki maddeler birbirlerinden nasıl ayrılabilir? Bu soruya cevap verebilmek için “Fen Atölyesi”nde bir etkinlik yapalım.

Deney Yapalım

Araç ve Gereç
Su
Sacayak (1 adet) Beherglas (1 adet) Çay kaşığı (1 adet) İspirto ocağı (1 adet) Yemek tuzu (3 çay kaşığı)

Tuzun Elde Edilmesi
Bir beherglasın yarısına ya kın miktarda su koyup üç çay kaşığı tuz ile bir çözelti hazır layalım.
Beherglas içerisindeki suyu ispirto ocağı ile ısıtmaya başlayalım. Su buharlaşana kadar ısıtma işlemine devam
edelim. Isıtma işlemi süresince dikkatli olalım.

Su tamamen buharlaştıktan sonra gözlemlerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.

Analiz

— Tuzlu suda, tuzu ve suyu ayırmak için hangi yöntemi kullandınız?

 • Cevap: Tuzlu suda, tuzu ve suyu ayırmak için buharlaşma yöntemini kullandık. Homojen karışımlarda, karışan maddeleri birbirinden ayırmak için buharlaştırma yöntemi kullanılır. Bu yöntemde çözelti ısıtılırken zamanla çözücü madde olan su buharlaşır ve karışımdan ayrılmış olur. Böylece geriye çözünen madde kalır.
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 107[/syf]

Homojen karışımlarda, karışan maddeleri birbirinden ayır mak için buharlaştırma yöntemi kullanılır. Bu yöntemde çö zelti ısıtılırken zamanla çözücü madde olan su buharlaşır ve karışımdan ayrılmış olur. Böylece geriye çözünen madde kalır.

“Fen Atölyesi”nde yapmış olduğunuz etkinlikte de tuzlu su çözeltisini ısıtarak suyu buharlaştırıp tuz elde etmiş olmalısınız. Ayrıca buharlaştırma yöntemini günlük yaşantımızda salça, reçel, pestil ve pekmez yapımında da kullandığımızı biliyor muydunuz?

 • Cevap:

Alkol ve su karışımını ayırmak için nasıl bir yöntem tercih edilmelidir? Tahminlerinizi arkadaşlarınızla tartışınız.

 • Cevap:

Aşağıdaki etkinliği yaparak alkol-su karışımını nasıl ayıra bileceğimizi inceleyelim.

 • Cevap:

Deney Yapalım

Araç ve Gereç
Su
Etil alkol Sacayak Cam balon Termometre İspirto ocağı Buz parçaları Beherglas (2 adet)
Dik açılı cam boru İki delikli lastikli tıpa Lastik saydam hortum

Sıvı-Sıvı Homojen Karışımlar Nasıl Ayrıştırılır?
Cam balonun yarısına kadar etil alkol ve sudan oluşan bir çözelti hazırlayalım.
Dik açılı cam boruyu ve termometreyi iki delikli lastikli tıpaya takarak lastik tıpayı cam balonun ağzına takalım.
Cam borunun ucuna lastik hortumu geçirelim.
Beherglaslardan bir tanesini buz parçaları ile dolduralım.
Lastik hortumun bir kısmı görselde görüldüğü gibi buz dolu beherglasın içine, diğer ucunu ise boş beherglasa koyalım.
Cam balonu sacayağı üzerine yerleştirerek ispirto ocağını yakalım.
Karışımı ısıtmaya başlayalım. Isıtma işlemi süresince dikkatli olalım.

Termometredeki değer sabit kaldığı zaman, dereceli si lindirde madde birikimi olup olmadığını gözlemleyelim.
Termometrenin gösterdiği değerin tekrar yükseldiğini gördüğümüzde ispirto ocağını söndürelim.

Analiz

— Etil alkol-su karışımını ayırmak için sizce hangi yöntemi kullandınız?

 • Cevap:

— Bu yöntemde maddelerin hangi özelliklerinden yararlandınız?

 • Cevap:
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 108[/syf]

Meraklısına
Sıvılar için kaynama sıcaklıkları ayırt edici bir özelliktir. Etil alkolün kaynama sıcaklığı yaklaşık 78 °C, suyunki ise 100 °C’tur.

Sıvı-sıvı karışımlarında çözelti hâlindeki maddeleri birbirinden ayırmak için damıtma yöntemi kullanılır. Bu yöntemde, birbirine homojen olarak karışan sıvıların kaynama sıcaklıklarından yararlanılır. Daha önceki yıllarda her maddenin kaynama sıcaklıklarının farklı ve bu durumun maddeler için ayırt edici bir özellik olduğunu öğrenmiştiniz. “Fen Atölyesi”ndeki etkinlikte kullandığınız etil alkol ve suyun kaynama sıcaklıklarının farklı olması ve etil alkolün kaynama sıcaklığının daha düşük olması sebebiyle çözeltiyi ısıttığınızda ilk olarak etil alkol buharlaşmıştır. Buharlaşan etil alkol, lastik hortumdan geçer kenetrafındaki buz parçalarından dolayı tekrar yoğunlaşıp dereceli silindirde sıvı hâlde birikmiştir. Böylece, su ve etil alkolden oluşan çözelti ayrılmış olur.

Günlük yaşantımızda kullandığımız petrol gazı, benzin, gaz yağı, motorin, fuel-oil, makine yağları ve asfalt, petrolün damıtılması sonucu elde edilen maddelerdir.

Yukarıda gördüğünüz görsellerdeki saman ile buğday ve odun talaşı ile mercimek karışımlarım nasıl ayırabilirsiniz? Bu konuda tahminler yapınız ve tahminlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • Cevap:

Deney Yapalım

Araç ve Gereç
Su
İnce kum Beherglas Odun talaşı Kaşık (2 adet) Süzgeç kâğıdı

Katı-Katı Karışımlar Nasıl Ayrıştırılır?
Beherglasın içinde odun talaşını ve kumu karıştıralım.
Karışımın üstüne su ekleyerek bunu kaşıkla karıştıralım.
Su yüzeyindeki maddeleri diğer kaşıkla alarak bunları bir kâğıt üzerine bırakalım.

 • Cevap:
[syf]7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Aydın Yayınları Çözümleri Sayfa 109[/syf]

Analiz

— Sizce odun talaşı ve kum karışımını ayırmak için hangi yöntemi kullandınız?

 • Cevap:

— Bu yöntemde maddelerin hangi özelliklerinden yararlandınız?

 • Cevap:

Etkinlik Yapalım

Analiz

Yandaki görselde bir beherglas içerisinde su, zeytinyağı ve kum karışımını görüyorsunuz. Karışımları ayırma yöntemlerini düşündüğünüzde bu karışım hangi yöntemlerle ayrılabilir? Bunu tahmin edelim. Tahminimizi sebebi ile birlikte “Bence” bölümüne not alalım.

 • Cevap: Bence: Süzebiliriz. Kum yukarıda kalır, aynı zamanda buharlaştırabiliriz, su buharlaşacağı için zeytinyağı kalacaktır. Bence:  Ayırma Hunisi ile Ayırma  Birbirleri içerisinde çözünemeyen ve öz kütleleri farklı olan sıvılardan oluşan heterojen karışımları ayırmak için kullanılan alete ayırma hunisi denir. Ayırma hunisine konulan karışım bir süre bekletildikten sonra yoğunluğu büyük olan alttaki sıvı musluk açılarak alınır. Yoğunluğu küçük olan sıvı ise başka bir kaba alınarak karışım bileşenlerine ayrılır. Zeytinyağı-su, mazot-su karışımları ayırma hunisi ile ayrıştırılabilir.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Çözümleri Aydın Yayınları Sayfa 105-106-107-108-109  ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Fen Bilimleri Kitabı Cevapları
☺️ BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry